Muziejų naktį kviečiame į Agluonėnų etnografinę sodybą

Gegužės 18 d., šeštadienį, visoje Europoje švenčiama Muziejų naktis ir minima Tarptautinė muziejų diena. Gargždų krašto muziejus jungiasi prie Europos muziejų nakties akcijos ir kviečia naktinėti jaukioje Agluonėnų etnografinėje sodyboje ir naujoje ekspozicijoje „Vėjo milžino istorija“.
Pažintis su vėjo milžino istorija
Šioje ekspozicijoje pristatomas Kantvainų kaime XIX a. pab.–XX a. pr. gyvenusio malūnininko Jono Genio gyvenimas ir jo sukonstruotas vėjinis malūnas, dar vadintas vėjo milžinu. Tai buvo 13 m aukščio statinys, turėjęs sumontuotą vėjų rožę, kuri gaudė vėją, o statinio korpusas pagal vėjo kryptį judėjo ant ratukų. Tuo metu tai buvo technologiškai labai pažangus malūnas. Prasidėjus Antrajam pasauliniam karui, trėmimams į Sibirą, visa Genių šeima buvo ištremta. J. Genys į Lietuvą daugiau nebegrįžo. Liūdnas likimas ištiko ir vėjo milžiną, likusį stovėti Kantvainų kaimo laukuose. Įsibėgėjus kolektyvizacijai į Genių sodybą atsikraustė naujakuriai, kuriems malūnas buvo nereikalingas, juolab kolūkiuose pradėjo veikti mechanizuoti malūnai. Taip malūnas prarado pirminę paskirtį ir ilgainiui ėmė irti.
Aštuntajame dešimtmetyje juo susidomėjo Rumšiškių liaudies buities muziejaus muziejininkai. Atvykėliai nuardė malūną ir jo dalis išsigabeno į Rumšiškes, kur jis turėjo būti atstatytas ir stovėti Mažosios Lietuvos kaimo etnografinėje ekspozicijoje. Deja, malūnas, kaip ir jo šeimininkas, tapo tremtiniu. Atgavus nepriklausomybę keturi iniciatyvūs ir etnografija besidomintys agluonėniškiai nusprendė malūną susigrąžinti. Po ilgų derybų su muziejumi gavo leidimą parsivežti malūno dalis, kurios jau buvo stipriai apgriuvusios. Malūnas sugrįžo į gimtinę, tačiau dėl prastos būklės jo nebuvo įmanoma atstatyti. Praėjus dar beveik trisdešimt metų, Gargždų krašto muziejui įgyvendinant ES remiamą projektą, pavyko bent iš dalies restauruoti ir konservuoti svarbiausias malūno dalis ir jas įkurdinti šiuolaikiškoje ekspozicijoje, prieinamoje visuomenės domėjimuisi.
Naktinėtojams – vaidyba, žaidimai, dainos
Šių metų Tarptautinės muziejų dienos tema yra skirta mokymuisi ir tyrinėjimui muziejuose. Gegužės 18 d. kviečiame išsamiau pažinti, patyrinėti J. Genio vėjinį malūną dalyvaujant turiningoje šventinėje nemokamoje programoje. 18.00 val. vyks teatralizuotas naujos Jono Genio vėjinio malūno ekspozicijos „Vėjo milžino istorija“ pristatymas. Dalyvaus Priekulės meno ir kultūros centro Ernsto Vicherto teatro aktoriai. Tuo pat metu iki 19.30 val. kvies žaidimas šeimai „Įmink milžino paslaptis“. Milžinas užmins paslaptis, o jas visas sėkmingai įminus, nugalėtojų lauks apdovanojimas. Šventės metu veiks edukacijos, kur galėsite kurti malūno teatro lėlių spektaklį, gaminti vėjo malūnėlius, dekoruoti medinius šaukštus, pažinti duonos kelią, kepti bandeles ant laužo, pasipuošti veidukus linksmais piešinėliais, dalyvauti ekskursijose po ekspoziciją su muziejininku, žaisti aktyvius malūno žaidimus su malūnininku sodybos kiemelyje.
20.00–21.30 val. Muziejų nakties proga vienintelį kartą Klaipėdos rajone atlikėjas ir aktorius Jokūbas Bareikis gyvo garso koncerte atliks legendines V. Kernagio dainas programoje „Legenda. Vytautas Kernagis. Istorijos ir dainos“. Koncerto metu jaunieji muziejaus bičiuliai galės žaisti, piešti, atlikti užduotėles sodybos edukacijų erdvėje.
Tad gegužės 18 d. susitinkame Agluonėnų etnografinėje sodyboje, Agluonos g. 14A. Pasiteirauti el. p. info@gargzdumuziejus.lt, tel. +370 656 15 501.
Gargždų krašto muziejaus informaciją

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių