Naują SGD terminalo laivo „Independence“ istorijos etapą ženklina unikali vėtrungė

Šiemet sukanka dešimt metų, kai į Klaipėdos uostą įplaukė Lietuvos energetinę nepriklausomybę užtikrinančio Klaipėdos suskystintųjų gamtinių dujų (SGD) terminalo laivas-saugykla „Independence“. Ši sukaktis sutampa su strateginės svarbos laivo-saugyklos perėjimu Lietuvos nuosavybėn. Siekiant pažymėti šias progas ir įprasminti „Independence“ kaip Lietuvos nueito laisvės kelio simbolį, laivas-saugykla jo komercinės operatorės – bendrovės „KN Energies“ – iniciatyva papuoštas specialia vėtrunge, kurioje užkoduoti svarbiausi šalies nepriklausomybei įvykiai.

„Independence“ papuošusi vėtrungė sukurta bendradarbiaujant su pripažintu kuršių vėtrungių meistru Vaidotu Bliūdžiumi, istoriku Norbertu Černiausku ir menininku-muralistu Artur Širin. Ji išlaiko tradicinės Kuršių nerijos krašto vėtrungės formą, tačiau moderniais simboliais pasakoja Lietuvos laisvės istoriją ir įprasmina tautos politinės ir energetinės laisvės siekį. Vėtrungės simbolizmas tuo pačiu yra ir nuoroda į laivo pavadinimą, kuris lietuviškai reiškia „nepriklausomybę“.

„Laivo „Independence“ prisišvartavimas Klaipėdos uoste 2014 m. buvo istorinis įvykis, kuris savo svarba tikriausiai galėtų būti prilygintas Lietuvos įstojimui į Europos Sąjungą ir NATO. Šiandienos geopolitinių iššūkių kontekste akivaizdu, kad tikroji šalies politinė nepriklausomybė yra neįmanoma be energetinės nepriklausomybės. Ją užsitikrinti ir tapti pirmąją Europos šalimi, visiškai atsisakiusia rusiškų dujų importo, Lietuva galėjo būtent laivo „Independence“ dėka. Tad jis žymi svarbų Lietuvos laisvės kelio etapą ir tuo pačiu yra šio kelio simbolis. Tai nuo šiol primins terminalo korpusą puošianti unikali vėtrungė“, – sako bendrovės „KN Energies“ generalinis direktorius Darius Šilenskis.

XIX a. siekiančių Kuršių marių pakrančių tautodailės tradicijų įkvėptoje vėtrungėje Lietuvos nepriklausomybės istorija prasideda nuo vasario 16-osios Nepriklausomybės akto pasirašymo 1918 m. ir tęsiasi per 1944-1953 m. antisovietinį pasipriešinimą, Lietuvos Persitvarkymo Sąjūdžio veiklą, tragiškus 1991 m. sausio įvykius, šalies įstojimą į NATO ir ES 2004 m. Šią Lietuvai svarbių įvykių seką užbaigia „Independence“ prisišvartavimas Klaipėdos uoste 2014 m.

„Į Lietuvos nematerialaus kultūros vertybių sąrašą įtrauktos Kuršių nerijos puošybinės vėtrungės nėra sutinkamos niekur kitur – tik mūsų šalyje. Tai unikalus tautodailės objektas ir iki šių dienų išlikusi autentiška pasakojimo priemonė. Kiekvienas Kuršių nerijos gyventojų kurtų vėtrungių elementas turėjo prasmę ir jungėsi į bendrą žvejo kilmės, istorijos, vertybių ir tikėjimo pasakojimą. Tokia forma išlaikoma ir „Independence“ vėtrungėje, kuri kiekvienam, pažvelgusiam į ją, pasakos apie Lietuvą kaip laisvę mylinčią šalį“, – sako prie vėtrungės kūrimo prisidėjęs V. Bliūdžius.

Ant specialios plėvelės atspausdinta ir užklijuota 31 metro ilgio ir 8 metrų aukščio vėtrungė puošia abi „Independence“ korpuso sieneles priekinėje laivo-saugyklos dalyje. Laivas-saugykla vėtrunge buvo papuoštas Danijoje esančioje laivų remonto ir statybos įmonėje, kurioje šių metų gegužę buvo atliekami „Independence“ apžiūros ir remonto darbai.

Pietų Korėjos „Hyundai Heavy Industries Co., Ltd“ laivų statykloje pastatytas laivas-saugykla „Independence“ Klaipėdos uoste prisišvartavo 2014 m. spalį, o komercinę veiklą pradėjo 2015 m. Iki šiol Lietuva laivu-saugykla naudojosi pagal išperkamosios nuomos sutartį, tačiau laivą nuspręsta išpirkti ir šiemet jis pereis Lietuvos nuosavybei.

Klaipėdos SGD terminalas yra vienas svarbiausių nacionalinių energetinį saugumą užtikrinančių objektų, kuris sukūrė sąlygas Lietuvoje atsirasti gamtinių dujų rinkai ir atvėrė galimybę importuoti gamtines dujas iš viso pasaulio. Rusijai 2022 m. užpuolus Ukrainą Lietuva visiškai atsisakė rusiškų dujų importo ir visą šalies gamtinių dujų poreikį patenkina per „Independence“.

„KN Energies“ – tarptautinė energijos terminalų operatorė, užtikrinanti saugius ir patikimus skystosios energijos srautus, chemijos ir žaliavų krovą Baltijos jūros regiono vartotojams, o klientams visame pasaulyje padedanti žiniomis ir gebėjimais plėtoti tvarios energetikos infrastruktūros projektus. Bendrovė šiuo metu eksploatuoja tris skystųjų energijos produktų terminalus Klaipėdoje, Subačiuje ir Marijampolėje, yra SGD terminalų Lietuvoje ir Brazilijoje operatorė. Taip pat teikia komercinio eksploatavimo paslaugas keturiems Vokietijos plaukiojantiems SGD terminalams, o vienam jų ir techninio eksploatavimo ir priežiūros paslaugas.

Pranešimas spaudai

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių