Naujasis Darbo kodeksas – rykštė darbuotojams
Nuo sausio 1-osios įsigalios naujasis Darbo kodeksas (DK), kuriuo daugiau laisvių ir teisių suteikta darbdaviams. Seimo priimtas DK įteisino mažesnes išeitines kompensacijas, trumpesnes atostogas, ilgesnius viršvalandžius, „nulio valandų“ darbo sutartis, paprastesnį atleidimą iš darbo. Nepatenkintiesiems pablogintomis darbo sąlygomis ir galvojantiesiems apie emigraciją dar liko viena viltis, jog darbuotojams nepalankų naująjį DK galėtų vetuoti šalies Prezidentė Dalia Grybauskaitė.
Atostogoms – darbo dienos
Naujajame DK bus numatyta kitokia kasmetinių atostogų skaičiavimo tvarka – ne kalendorinėmis, bet darbo dienomis. Kitąmet įprastos metinės atostogos bus 20 darbo dienų, o ne 28 kalendorinės dienos, kaip yra nustatyta šiuo metu.
Darbuotojams bus suteikiamos ne mažesnės kaip 20 darbo dienų (jei dirbama 5 darbo dienas per savaitę) arba ne mažesnės kaip 24 darbo dienų (jei dirbama 6 darbo dienas per savaitę) kasmetinės atostogos. Darbuotojams iki 18 metų ir neįgaliems darbuotojams bus suteikiamos 25 darbo dienų kasmetinės atostogos (jeigu dirbama 5 dienas per savaitę), arba 30 darbo dienų kasmetinės atostogos (jeigu dirbama 6 darbo dienas per savaitę).
Naujame Kodekse nenumatytos papildomos atostogų dienos ilgai išdirbusiesiems vienoje bendrovėje. Nebent dėl to būtų susitarta kolektyvinėje sutartyje arba asmuo susitartų su darbdaviu. Iki šiol papildomas dienas numatė Vyriausybės nutarimas.
Tuščios darbo sutartys
Naujuoju DK įteisintos „tuščios darbo sutartys“. Kas tai? Naujos darbo sutarties rūšis – nenustatytos apimties, kai darbdaviai gali susitarti su darbuotojais dirbti nenustatytą laiką.
Tokios sutartys neužtikrins visų būtiniausių socialinių garantijų. Naujasis DK įpareigos tokias „tuščias darbo sutartis“ turinčius darbuotojus atlikti numatytąsias funkcijas „darbdavio kvietimu“, o darbdavys savo ruožtu įpareigojamas sumokėti darbuotojui už jo atliktą darbą. Minimali trukmė, kurią turės išdirbti tokią sutartį pasirašęs darbuotojas, – 8 val. per mėnesį. Jeigu negaus darbdavio kvietimo, jam turės būti sumokėtas atlyginimas už 8 darbo valandų darbą.
Naujos redakcijos DK bus numatytos 9 skirtingos darbo sutarčių rūšys: įtvirtintos laikinosios, projektinio, darbo vietos dalijimosi, nenustatytos apimties, pameistrystės darbo, darbo keliems darbdaviams sutartys ir kt. Išliks sezoninės darbo sutartys, tačiau atsisakyta trumpalaikių darbo sutarčių.
Nuo 2017-ųjų bus galima dirbti ne daugiau kaip 180 valandų viršvalandžių per metus – 60 valandų daugiau nei dabar. Už viršvalandžius darbdavys atsiskaitytų arba pinigais, arba atostogomis, ko dabar nėra.
Mažesnės išeitinės
Šiemet baigiasi galimybė ilgamečiams darbuotojams išeinant iš darbo gauti solidžias 6 mėnesių vidutinio darbo užmokesčio išeitines išmokas. Nuo 2017 metų ne dėl jo kaltės atleidžiamam darbuotojui, vienoje vietoje dirbusiam vienerius ar daugiau metų, bus išmokama dviejų vidutinių darbo užmokesčių išeitinė išmoka, o iki metų – pusės darbo užmokesčio išmoka.
Sutrumpės įspėjimo apie atleidimą terminas. Apsispręsta, kad kai darbo sutartis nutraukiama darbdavio iniciatyva be darbuotojo kaltės, darbuotojas turės būti įspėjamas prieš vieną mėnesį, o išdirbus trumpiau negu vienerius metus, – prieš dvi savaites. Šie terminai dvigubinami darbuotojams, kurie augina vaiką iki 14 metų ir kuriems iki pensijos likę mažiau kaip 5 metai, trigubinami – jei lieka mažiau kaip dveji metai, ir neįgaliesiems.
Labai ilgai vienoje vietoje – po 5 ir daugiau metų – dirbusiems asmenims numatyta papildomai mokėti kompensacijas iš specialiai sukurto Ilgalaikio darbo išmokų fondo, kuris bus suformuotas iš darbdavių įmokų, atitinkamai mažinant jų įmokas į „Sodrą“.
Darbo sutartis „su nėščia darbuotoja jos nėštumo laiku ir iki jos kūdikiui sukaks 4 mėn. gali būti nutraukta šalių susitarimu“. Be to, DK nustatys, kad „nuo darbdavio sužinojimo apie darbuotojos nėštumą dienos iki jos kūdikiui sukaks 4 mėn., darbdavys negalės įspėti nėščios darbuotojos apie būsimą darbo sutarties nutraukimą ar priimti sprendimą nutraukti darbo sutartį kitais pagrindais“.
Parengė Vida VALAITYTĖ-IVAKHNENKO
- Pilietiško jaunimo judėjimas „Gyvenimas per brangus“, praėjusią savaitę surengęs protesto akciją prieš naująjį Darbo kodeksą ir užėmęs Vyriausybės pastato prieigas, pirmadienį vėl atnaujino protestą – šįkart tol, kol išgirs Prezidentės veto.
- Pirmadienį su palapinėmis įsikūrę prie Vyriausybės žmonės ten ketina likti tol, kol bus atšauktos darbuotojams žalingos Darbo kodekso nuostatos. Praėjusią savaitę kreiptasi į LR Prezidentę prašant vetuoti Seimo priimtą Darbo kodeksą ir grąžinti jį naujam visuomenės svarstymui.
- Premjeras Algirdas Butkevičius sveikino Seimą priėmus svarbų dokumentą: „Jį buvo privalu priimti, nes pagal darbo santykių lankstumą esame antrame šimtuke pasaulyje, kažkur tarp Afrikos šalių. Tuo tarpu naujas DK paskatins darbo vietų kūrimą, didesnį Lietuvos konkurencingumą, paskatins eksportą.“
- Socialdemokratas Algirdas Sysas pareiškė esąs nepatenkintas nauju DK: „Jame nepakankamai balansuotos darbdavių ir darbuotojų teisės. Šiuo atveju, kaip toj dainoj – viena pusė tikrai liūdės, kai kita – džiaugsis. Viena pusė tikrai negalės kelti šampano taurės už šį DK. Bet darbuotojai pergyveno ne tokias krizes, pergyvens ir šio Kodekso atėjimą.“
- Konservatorė Irena Degutienė tvirtino, kad „tai vis tiek yra vienas žingsnis į priekį negu stovėti vietoje.“
- Konservatorius Rimantas Dagys kritikavo naująjį DK: „Išmokų sumažinimas, atostogų sutrumpinimas, įspėjimo dėl atleidimo iš darbo terminų sutrumpinimas – visa tai tikrai nevadinčiau geru rezultatu. Tai mūsų darbo brokas, kurį teks ateityje taisyti.“
- „Naujas Kodeksas galėjo būti ambicingesnis, galėjo darbo santykius reguliuoti lanksčiau. Kita vertus, gerai, kad pavyko bent dalį nuostatų grąžinti į tokią padėtį, kokią buvo pasiūliusi Vyriausybė, tad projektas iš esmės yra pažangesnis nei turime dabar galiojantį faktiškai sovietinio sukirpimo DK“, – teigė liberalas Gintaras Steponavičius.
- Priėmus pastraipsniui visus daugiau kaip 260 straipsnių, 91 Seimo narys balsavo dėl viso Kodekso projekto galutinio patvirtinimo. Už – 65, prieš – 12, susilaikė 14 parlamentarų.