Nedirbantiems ar studijuojantiems užsienyje – susirūpinti PSD įmokomis
Vasara po mokyklos baigimo – tikra atgaiva moksleiviams, siekiantiems atsipūsti nuo egzaminų sukelto streso bei naujo etapo laukimas. Vis dėlto nesiruošiantiems tęsti studijų ar nusprendusiems mokytis užsienio aukštosiose mokyklose reikėtų sunerimti dėl privalomojo sveikatos draudimo. Kitu atveju jaunuoliams gali tekti PSD įmokas susimokėti patiems, kad nereikėtų mokėti už medicinos paslaugas.
Studentams Lietuvoje rūpesčių nekils
Visi abiturientai ir absolventai valstybės lėšomis PSD yra draudžiami iki rugpjūčio 31 dienos. Jeigu jaunuomenė pradeda dienines studijas Lietuvoje, o baigę aukštąją mokyklą jau rugsėjį įsidarbina, PSD įmokų mokėti nereikia. Valstybės lėšomis draudžiami ir tie gyventojai, kurie aktyviai ieško darbo – registruojasi Užimtumo tarnyboje ir įgyja bedarbio statusą. „Nors COVID-19 padėtis gali turėti įtakos studijų organizavimo procesui, visgi valstybė, kaip ir įprastai, draudžia jaunuolius, kurie pradės ar tęs mokslus Lietuvoje ar ES šalyse pagal dieninių studijų programą. Nesvarbu ar studijos vyks auditorijose, ar nuotoliniu būdu. Svarbu nepamiršti išvykstantiems studijuoti į užsienį ligonių kasoms pateikti pažymą“, – „Sodrai“ pasakoja Valstybinės ligonių kasos prie Sveikatos apsaugos ministerijos Draudžiamųjų privalomuoju sveikatos draudimu registro skyriaus vedėja Natalija Jelenskienė.
„Sodra“ primena, jog svarbu pasitikrinti paskyrą gyventojui, kur jaunuoliai bus įspėti, ar reikia mokėti PSD įmokas. Vėluojant įmokoms gali kilti rūpesčių, nes nutrūksta sveikatos draudimas ir gali tekti sumokėti už paslaugas sveikatos priežiūros įstaigose. Gyventojui, nutraukusiam studijas, prievolė mokėti PSD atsiranda jau kitą mėnesį po studijų nutraukimo mėnesio pabaigos. Kitaip tariant, sveikatos draudimo įmokas valstybė moka tik už studijavimo laikotarpį. Mokslo nutraukimo mėnuo yra paskutinis valstybės apmokėtas mėnuo, kai studentas yra draustas.
Kitokia situacija svetur
Jei išvykstama studijuoti į ES šalių ar Europos Ekonominės zonos aukštąsias mokyklas pagal nuolatinės formos studijų programas, studentai nelaikomi kaip pakeitę gyvenamąją vietą ir jiems nėra prievolės deklaruoti gyvenamosios vietos pasikeitimo. Šie jaunuoliai ligonių kasoms turi pateikti ES mokymo įstaigos išduotą dokumentą, kuris patvirtina studijuojančiojo statusą. Šiame dokumente turi būti nurodyta studijų vieta, studijų forma, studijų pradžios ir pabaigos datos.
Iš Europos išstojus Jungtinei Karalystei kilo klausimas, ar lietuviai studentai bus draudžiami valstybės lėšomis. Įstojusieji į JK aukštąsias mokyklas iki 2020 m. vasario 1 dienos PSD bus draudžiami iki studijų pabaigos, tačiau ne ilgiau nei iki 2023 m. rugpjūčio 31 dienos. Visi kiti, studijas pradedantys po vasario 1 dienos, kaip ir kitose pasaulio šalyse besimokantys lietuviai, PSD įmokas turės susimokėti patys arba apsidrausti privačioje draudimo įmonėje.
Jei baigę mokyklą ar universitetą gyventojai rudenį nebetęsia mokslų, neįsidarbina ar neįgyja bedarbio statuso, jau rugsėjį iki mėnesio pabaigos turėtų pradėti mokėti minimalias PSD įmokas – 42,37 Eur. Įsidarbinus Lietuvoje savarankiškai PSD įmokų mokėti nereikia, nes jos atskaitomos iš pajamų, nuo kurių skaičiuojamos visos kitos socialinio draudimo įmokos.
Gabrielė ČIUNKAITĖ