Nemiegojęs – lyg girtas

Klaipėdiškio profesoriaus, habilituoto mokslų daktaro Vinso Janušonio pirmąkart atliktas tyrimas apie medikų naktinio darbo įtaką jų sveikatai įdomus ne tik šios profesijos atstovams. Pavyzdžiui, jei būsite parą be miego – tai prilygsta 1 promilės alkoholio kraujyje poveikiui ir vairuoti negalima.

Miegoti – bent 4 valandas

Gydytojų ir slaugytojų darbas – sunkus ir atsakingas, daugeliui tenka dirbti ne tik dieną, bet budėti ir naktį. Prof. V. Janušonis, apklausęs 6 šalies daugiaprofilinių ligoninių medikus, atliko tyrimą apie naktinio medikų darbo rizikos veiksnius. „Naktį dirbant pasikeičia laiko ir erdvės pojūčiai. Nemiegojus 19 valandų poveikis organizmui – kaip pusės promilės alkoholio kraujyje, o 24 valandas – kaip promilės. Abiem atvejais negalima vairuoti automobilio. Kad normalizuotųsi žmogaus psichinė ir fizinė būklė, mažiausiai miegoti privalu 4 valandas, tačiau, be abejo, to ne visiems pakanka“, – sakė prof. V. Janušonis.

Daro daugiau klaidų

Medikai neslepia, kad naktį dirbdami padaro daugiau klaidų negu dieną. Du trečdaliai nepageidaujamų įvykių ligoninėse nutinka būtent naktį. Įdomu tai, kad tiek medikai, tiek kiti naktinį darbą dirbantys žmonės net 7 kartus dažniau patenka į eismo įvykius. Mat ketvirtadalis visų avarijų, susijusių su užmigimu prie vairo, įvyksta naktį. Kas trečias vairuotojas pažymi, jog per savo vairavimo karjerą buvo bent kartą užmigęs prie vairo. Nustatyta, kad 24 val. nemiegojusių vairuotojų reakcijos greitis sumažėja du kartus, o važiavimo greitis priešingai – tiek pat kartų padidėja. Lietuvoje draudžiama įstatymu dirbti daugiau kaip 24 val.

Tyrimo duomenimis, Lietuvoje dėl naktinio darbo ypatumų į eismo įvykius patenka net iki 14–15 proc. gydytojų ir 6 proc. slaugytojų. Daugiausia iš medikų į avarijas patenka reanimacijos – intensyviosios terapijos skyrių gydytojai anesteziologai ir slaugytojai. Mat šie medikai naktį negali sudėti nė bluosto – jiems tenka skubios hospitalizacijos atvejai, t. y. sunkiausi ligoniai. Nemiegoję ir išvargę nebetenka atidumo prie vairo grįždami po pamainos namo.

Naktis darbe patinka

Įdomu tai, kad pacientams atrodo, kad naktį medikai rimtai nedirba, o tik juos stebi, kad sveikata nepablogėtų. Ir jie iš dalies teisūs – įrodyta, kad dėl žmogiškojo faktoriaus ir kitų aplinkybių pats nepalankiausias laikas pacientui yra tarp 24 ir 6 ryto, o pikas – nuo 2 iki 4 valandos ryto. Pasak V. Janušonio, dalis medikų sąmoningai renkasi tik naktinį darbą. „Toks sprendimas nėra geras, nes kenkia ir darbo kokybei, ir paties mediko sveikatai, net šeiminiams santykiams. Lietuvoje dėl naktinio darbo problemų turi trečdalis medikų. Naktinio darbo minusai – padidėjusi atsakomybė ir įtampa, krizinės ligonių būk-lės, skubios hospitalizacijos. Privalumai – mažesnė vadovų kontrolė, galimybės pasėdėti prie kompiuterio, pailsėti nuo šeimos problemų, gauti laisvą dieną, papildomą atlygį. Beje, apie naktinį medikų darbą sukurta nemažai mitų, jog esą čia ateinama ne dirbti, o pamiegoti, operacijos ir procedūros atliekamos atmestinai, galima palikti savo darbo vietą, nes „pridengs“ kolegos, naktį mezgami meilės romanai, naktinis darbas medikams skiriamas kaip nuobauda.

Gadina sveikatą

Prof. V. Janušonio teigimu, kol kas nėra moksliškai įrodyta, jog naktinis darbas, jo metu patiriamas stresas, nemiga sukelia tokias sunkias ligas kaip širdies ir kraujagyslių ar net onkologinius susirgimus, kaip buvo kalbama anksčiau. Aišku, naktį nereikėtų dirbti besilaukiančioms moterims. Tačiau sveikatą sau gadina patys naktį dirbantys darbuotojai. Naktį dirbantys medikai daugiau rūko, daugiau geria kavos ir energetinių gėrimų, valgo nelabai sveiką maistą, o grįžę namo stresą kai kas malšina ir alkoholiu. Įvairius stimuliatorius naktinio darbo metu vartoja daugiau kaip 50 proc. tyrime dalyvavusių medikų. Įdomu tai, kad nemiga darbe kenkia sveikatai, o pramogos naktį, pačių apklaustųjų nuomone, turi teigiamą poveikį. Prof. V. Janušonio teigimu, naktinis darbas nekenkia sveikatai, jei yra derinamas su poilsiu ir nepiktnaudžiaujama kofeinu ar kitais stimuliatoriais.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių