Neskiepytiems vaikams darželių durys užsivers?

Sveikatos apsaugos ministro Vytenio Povilo Andriukaičio užmojai uždrausti į darželius priimti neskiepytus vaikus sukėlė tikrą audrą. Tokios iniciatyvos kritikai garsiai šaukia apie galimą vaiko teisių pažeidimą, o šalininkai tokį sprendimą palaiko baimindamiesi realaus epidemijų pavojaus.

Tėvai – skirtingose barikadose

Ministro parengtas įsakymo projektas, kuriuo ketinama uždrausti į ikimokyklinio bei priešmokyklinio ugdymo įstaigas priimti pagal oficialųjį vaikų profilaktinių skiepų kalendorių neskiepytus vaikus, sulaukė nevienareikšmiško visuomenės vertinimo. Į dvi skirtingas barikadas stojo ir tėvai. Tokį įstatymo projektą kritikuojantys tėvai tikina, kad jis yra nelogiškas, neatitinka vaiko interesų, varžo tėvų teises ir laisves auginti vaikus, diskriminuoja šeimas, kurios atsakingai domisi skiepų žala, vakcinų sudėtimi, šalutiniais poveikiais, todėl priima sąmoningą sprendimą vaikų nevakcinuoti. Socialiniuose tinkluose susibūrusios iniciatyvinės tėvų grupės, Lietuvos sveikuolių sąjungos nariai bei kiti šiam įstatymo projektui nepritariantys tėvai sveikatos apsaugos ministrui įteikė atvirą kreipimąsi dėl ministro inicijuoto įstatymo projekto. Jame tėvai prašo atsakyti, kodėl rengiant įstatymo projektą nebuvo tariamasi su visuomene, teiraujasi, kas Lietuvoje kaupia ir apdoroja statistiką apie šalutines skiepų reakcijas bei kur ši informacija skelbiama, taip pat reikalauja ministro viešai atsakyti į kitus kreipimesi pateiktus klausimus. Pats ministras kritikos strėles atremia vienu argumentu – valstybė privalo rūpintis visuomenės, kartu ir vaikų, sveikata.

Kategoriškai prieš vakcinaciją

Trijų vaikų tėtis Petras teigė, jog toks ministro rengiamas įstatymo projektas jį baugina. „Manau, kad kaip gydytis, skiepytis ar ne, yra kiekvieno žmogaus apsisprendimo reikalas, todėl nesuprantu, kaip galima prievarta versti tai daryti. Tokie ministro ketinimai man atrodo mažų mažiausiai keisti.“ 16, 15 ir 8 metų vaikus auginantis gargždiškis sakė, jog jokia vakcina nėra skiepijęs nė vieno savo vaiko ir tikino neketinantis to daryti. „Mano vaikai yra gyvas pavyzdys, kad jokių vakcinų nereikia. Jie sveikai gyvena, sportuoja ir neserga. Nė vienas nė karto nėra sirgęs gripu“, – kalbėjo vyras. Jis kategoriškai nusiteikęs prieš vakcinaciją ir mano, jog vakcinos yra tiesiog farmacinių kompanijų pelno šaltinis. „Neigiamų pasisakymų apie skiepus pilnas internetas, net kai kurie medikai abejoja skiepų nauda ir kalba apie įvairius šalutinius poveikius. Kai kuriuose šaltiniuose teigiama, kad vakcinos gali būti net vėžio priežastis. Kai aplink tiek daug prieštaringos informacijos, sunku tikėti skiepų nauda“, – savo poziciją dėstė Petras ir pridūrė, kad jo pavyzdžiu neskiepyti vaikų jau yra pasekusi ne viena draugų šeima.

Ne vien šeimos reikalas

Kol vieni tėvai piktinasi ir aršiai kritikuoja sveikatos apsaugos ministro iniciatyvą, kiti ploja rankomis ir sveikina tokį sprendimą. Du mažamečius sūnus auginanti gargždiškė Rita teigė, kad sveikatos apsaugos ministro ketinimai reikalauti skiepyti ikimokyklinukus labai sveikintinas dalykas. „Jau dabar vis dažniau girdime apie atvejus, kai susergama viena ar kita liga, kurią dėl vakcinacijos buvome seniai pamiršę. Jei vis daugiau tėvų neskiepys savo vaikų, ateityje dėl infekcinių ligų gali kilti didelių problemų. Daugės vaikų, neturinčių atsparumo vienai ar kitai ligai. Dėl to gali kilti ligų protrūkio pavojus. Tada grėsmė užsikrėsti kiltų ir mano vaikams, nors jie yra paskiepyti, tad sirgtų lengvesne forma. Bet kodėl mano vaikai turi sirgti dėl to, kad kažkas atsisako skiepų?“ – retoriškai klausė mama ir pridūrė mananti, kad skiepijimas nėra vien šeimos asmeninis reikalas, bet ir visuomenės sveikatos dalis. Ji taip pat stebėjosi, jog įstatymo projektą kritikuojantys tėvai kalba apie pažeidžiamus vaiko interesus, varžomas tėvų teises ir laisves, tačiau neskiepydami savo atžalų patys pažeidžia vaiko teisę būti sveikam.

Abejones kursto mitai

Ministro iniciatyvai pritaria ir dauguma medikų bei stebisi, kad skiepai yra apipinti įvairiais mitais apie neva jų daromą žalą. Visuomenės sveikatos specialistai ragina tėvus kritiškai vertinti skiepų priešininkų nuomones ir prisiminti, jog nėra kito efektyvaus kelio išvengti užkrečiamųjų ligų kaip skiepai. Klaipėdos visuomenės sveikatos centro Gargždų skyriaus vedėja, gydytoja epidemiologė Aušra Syminienė pastebėjo, kad abejones dėl skiepų dažnai kursto pašalinių reakcijų baimė. „Pirmosios vakcinos buvo netobulos, tada jos sukeldavo daug pašalinių reiškinių. Dabar vakcinos yra daug pažangesnės, joms keliami itin griežti reikalavimai. Taip, įmanomos įvairios organizmo reakcijos kaip į visus vaistus, į visus gydymo būdus, taip ir į vakcinas. Net ir vitaminai nėra tokie jau nekalti, kai vartojami bet kaip, neatsižvelgiant į organizmo poreikį, dozes. Todėl Sveikatos apsaugos ministerija yra aiškiai nustačiusi tvarką, kad, diagnozavęs nepageidaujamą reakciją į skiepą, gydytojas privalo nedelsiant pranešti teritorinei visuomenės sveikatos priežiūros įstaigai ir Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centrui vakcinos pavadinimą, gamintoją bei seriją, paciento amžių, kur ir kada pacientas skiepytas, bei nepageidaujamos reakcijos pobūdį. Tokios informacijos pagrindu būtų nedelsiant atliekamas tiriamasis darbas ir, jei pasitvirtintų vakcinos kaltė, būtų atliekama eilė veiksmų, užkertančių kelią tokios vakcinos naudojimui, tuo išsaugant kitų vaikų sveikatą. 2013 metais Klaipėdos visuomenės sveikatos centras negavo nė vieno pranešimo iš asmens sveikatos priežiūros įstaigų apie diagnozuotas nepageidaujamas reakcijas į skiepus“, – teigė ji. A. Syminienė akcentavo, kad skiepai daugeliu atvejų yra vienintelis efektyvus būdas išvengti infekcinių ligų bei pridūrė, jog tėvai, priimdami sprendimą dėl vaiko skiepijimo, turėtų kliautis ne kalbomis ir gandais, bet savo gydytojo nuomone ir mokslo pagrįsta informacija.

Medikės – skiepų šalininkės

Gargždų PSPC Šeimos medicinos klinikos Suaugusiųjų skyriaus vedėja, šeimos gydytoja Irena Stankuvienė tikino esanti absoliuti skiepų šalininkė. „Ir kaip medikė, ir kaip močiutė, turinti mažų anūkų, pasisakau už vakcinaciją. Šiuo klausimu aš net nediskutuoju. Jei yra sukurtos vakcinos, leidžiančios apsisaugoti nuo pavojingų ligų, turime jomis naudotis“, – teigė medikė.

Gargždų PSPC Šeimos medicinos klinikos Vaikų skyriaus vedėja, vaikų ligų gydytoja Žydrė Viliuvienė taip pat pasisako už skiepus. „Skiepyti vaikus yra labai svarbu, todėl iš esmės sveikatos apsaugos ministro įstatymo projektui pritariu. Vakcinacija būtina, tačiau kartais pasitaiko situacijų, kurias reikia spręsti individualiai. Pavyzdžiui, yra atvejų, kai tėvai nori paskiepyti vaiką, bet to daryti negalime dėl tam tikrų medicininių indikacijų. Tokių vaikų padėtis turėtų būti vertinama atskirai. O tie, kuriuos galima skiepyti, turi būti skiepijami, nes tik tokiu būdu galime ir toliau valdyti pavojingas infekcijas“, – kalbėjo vaikų ligų gydytoja.


  • Klaipėdos rajono savivaldybės administracijos Sveikatos apsaugos skyriaus vedėjos Laimos KAVECKIENĖS komentaras:

    – Pritariu sveikatos apsaugos ministro siekiui apsaugoti šalies gyventojus nuo užkrečiamųjų ligų bei kontroliuoti vakcinomis valdomas užkrečiamąsias ligas, tačiau siūlomas sprendimas yra skubotas ir šiandien prieštarauja kitiems teisės aktams: Lietuvoje profilaktiniai vaikų skiepijimai pagal nacionalinę imunoprofilaktikos programą nėra privalomi, nors ir finansuojami valstybės lėšomis, draudžiama teikti sveikatos priežiūros paslaugas (išskyrus būtinąją pagalbą) be paciento ar teisėto jo atstovo sutikimo, kiekvienas Lietuvos pilietis turi teisę mokytis, o valstybė jam garantuoja pradinį, pagrindinį ir vidurinį ugdymą. Pagrindinė skiepijimų apimčių mažėjimo priežastis yra neigiamas visuomenės (gyventojų ir sveikatos specialistų) požiūris į skiepus. Būtina suteikti teisingą, mokslu pagrįstą informaciją tėvams, užtikrinti skiepų saugumą visose grandyse bei priimti sprendimą dėl privalomų skiepijimų.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių