Organų donorystė: išgelbėti gyvenimai

Lietuvoje žvakutės uždegamos organų donorams pagerbti jau devintąjį kartą, Klaipėdos rajone – pirmąjį.

Pasaulinės organų donorystės ir transplantacijos dieną, spalio 7-ąją, Lietuvos asociacija „Gyvastis“ 30-yje šalies miestų ir miestelių organizavo jautrią ir prasmingą iniciatyvą – žvakučių uždegimą organų donorams pagerbti. Šiais metais prie šios akcijos kartu su Klaipėdos rajono savivaldybės administracija prisijungė ir Klaipėdos rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras, Gargždų socialinių paslaugų centras, „Vaivorykštės“ gimnazistai, pavieniai asmenys.


Per 1000 žmonių
Šiemet tai jau buvo devintasis kartas, kai žvakučių liepsnelės kvietė į rimties ir pagarbos donorams renginį visoje Lietuvoje. Šia iniciatyva gyvenantieji su persodintu organu ar laukiantieji transplantacijos siekia parodyti dėkingumą donorų artimiesiems ir pagerbti mirusius donorus, kurių dėka gali gyventi kiti žmonės.
Visoje Lietuvoje jau per 1000 žmonių gyvena su persodintu organu, tai yra daugiau nei gyvena Salantuose, Jiezne ar Ramygaloje.
Tokia vieša, bet kartu ir anoniminė padėka skiriama donorų artimiesiems ir visiems donorams, nes jų organus gavę pacientai tik taip ir gali padėkoti už neįkainojamą dovaną: organų donorystės idėja ir konfidencialumo aktas įpareigoja nesuteikti informacijos apie donoro tapatybę.
Žvakučių uždegimo donorams pagerbti iniciatyva taip pat siekia paskatinti žmones pasikalbėti apie organų donorystę savo šeimose – artimųjų sprendimas dėl donorystės yra pats svarbiausias.


Rajone laukia 6
Klaipėdos rajone ši akcija vyko pirmą kartą. Anot Klaipėdos rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro pavaduotojos visuomenės sveikatai Dalios Petrikienės, mūsų rajone yra 6 asmenys, laukiantys organų transplantacijos. „Donorystės problema yra visoje Europoje. Laukiančiųjų sąrašas daug ilgesnis nei sutinkančiųjų būti tais donorais. Svarbu apie tai kalbėti, viešinti šią situaciją, kad žmonės atsikratytų nepagrįstų baimių ir pan.“, – kalbėjo D. Petrikienė.
„Didžiulis dėkingumas ir padėka donorų artimiesiems. Svarbu kviesti žmones susimąstyti apie donorystę“, – degdama žvakutes kalbėjo vicemerė Ligita Liutikienė.
Į kvietimą uždegti žvakutę atsiliepė vėžaitiškis Zigmas, kuris specialiai dėl šios akcijos penktadienį atvažiavo į Gargždus. Vyras atvirai sakė, kad jam yra atliktos penkios transplantacijos, jau nuo 1995 m. gyvena su dovanotu inkstu. „Jaučiu didelį dėkingumą. Raginu žmones labiau domėtis donoryste, kuri ypatingai reikalinga. Juk geriau kažkam padovanoti sveiką organą, dovanoti gyvenimą, o ne užkasti po žeme“, – kalbėjo pašnekovas.
Savos gamybos žvakidėmis nešini prie akcijos prisijungė ir Gargždų socialinės paramos centro atstovai. „Labai graži iniciatyva, verta dėmesio“, – neabejojo socialinė darbuotoja Alvyda Mogilienė.

Agnė ADOMAITĖ
Aut. nuotr.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių