Pandemijos grėsmė išlieka: į polikliniką – tik esant būtinybei
Karantinas šalyje jau atšauktas, tačiau tebėra paskelbta valstybės lygio ekstremalioji situacija visoje šalyje dėl koronaviruso (COVID-19) plitimo grėsmės.
Sergamumo Lietuvoje rodiklis yra 3,5 atvejų, tenkančių 100 tūkst. gyventojų. Testavimo apimtys bus didinamos tose savivaldybėse, kuriose sergamumas yra didesnis nei šis rodiklis. Klaipėdos rajonas patenka į šį sąrašą.
Rajonas viršija vidurkį
Širvintose, Vilniaus rajone, Ignalinoje, Jonavoje, Klaipėdos rajone, Vilniuje, Skuode, Ukmergėje, Švenčionyse, Elektrėnuose ir Šakiuose sergamumas koronavirusine infekcija (COVID-19) yra didesnis nei likusiose šalies savivaldybėse, tad visą savaitę, t. y. nuo birželio 15 d. iki birželio 21 d., jų gyventojai profilaktiškai bus testuojami intensyviau. Sveikatos apsaugos ministerija skelbia, jog profilaktiškai minėtose savivaldybėse bus tiriami visų gydymo, taip pat globos ir slaugos įstaigų, išskyrus vaikų globos įstaigas, darbuotojai.
Ligoninėse gydomi pacientai, taip pat slaugos, globos įstaigose globojami žmonės šiose vienuolikoje savivaldybių bus tiriami atsitiktine tvarka. Per savaitę turės būti ištiriama nuo 5 iki 10 proc. tuo metu įstaigoje esančių pacientų ar gyventojų.
Kiti darbuotojai, kurių darbo specifika susijusi su klientų aptarnavimu, pavyzdžiui, dirbantys vaistinėse, parduotuvėse, minėtose savivaldybėse, bus tiriami atsitiktine tvarka. Jų registracija bus vykdoma Karštąja koronos linija telefonu 1808, žmonės turės atvykti į mobiliuosius punktus.
Kaip ir iki šiol, bus tiriami žmonės, kuriuos ištirti nurodys Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) specialistai, dirbantys infekcijos židiniuose, pavyzdžiui, kai susirgimo atvejis nustatomas bendrabučio tipo name. Be to, ir toliau tyrimai bus atliekami siekiant patvirtinti, kad žmogus jau pasveiko, vadinamieji – pakartotiniai tyrimai.
Tai reiškia, kad privalomai nebus testuojami visi be išimties iš užsienio atvykstantys ar grįžtantys keliautojai, kaip buvo iki šiol, tačiau jie galės pasitikrinti, jei to norės.
Toliau vyksta testavimas
Gargždų pirminės sveikatos priežiūros centro (PSPC) vyriausiasis gydytojas Petras Serapinas informavo, jog testuoja 10 proc. darbuotojų atsitiktinės atrankos būdu, kitų nurodymų pirmadienį dar nebuvo gavęs. Klaipėdos rajono savivaldybės administracijos Kultūros, sveikatos ir socialinės politikos skyriaus vedėja Laima Kaveckienė antradienį informavo, jog nauja testavimo tvarka yra rengimo stadijoje, tačiau ypatingų pokyčių nebus. Privalomai bus tiriami globos, sveikatos priežiūros įstaigų darbuotojai, kas ir vyko iki šiol, papildomai galės tirtis priešmokyklinio ir ikimokyklinio ugdymo įstaigų darbuotojai, vaistininkai, prekybos vietų darbuotojai bei pacientai (ligoninės ir globos namų).
Anot P. Serapino, atšaukus karantiną, pacientų tiesioginiam kontaktui bus priimama dar daugiau, tačiau ribojimas kontaktiniam susitikimui išliks. „Tai, kas gali būti išspręsta ne kontaktiniu būdu, telefonu, tai ir turi būti padaryta. Kuo mažiau pacientų susitikimų, kontaktinių vizitų pas gydytojus, tuo esame labiau apsaugoti. Jei kada kas nors atsitiks ir užkrėsime daug pacientų ar personalo, tai visi nebus patenkinti. Turime ir patys saugotis, ir pacientus saugoti. Veiksmingiausia priemonė – kuo mažiau kontaktų. Jei be vizito neįmanoma, pacientą pasikviečia gydytojas. Aktyviausi yra reikalaujantieji chirurgijos, akušerijos-ginekologijos paslaugų, nėščiosios. Be kontakto šiose srityse, nelabai įmanoma“, – pastebėjo P. Serapinas. Anot jo, visos kitos paslaugos ir taip buvo teikiamos, apie 80 proc. paslaugų net pačiu karantino įkarščiu buvo suteikta (didžioji dalis nuotoliu ir dalis kontaktinių vizitų metu).
Pirmiausia – elektroninis siuntimas
Atnaujinant gydymo paslaugų teikimą, keičiama ir laikinai karantino metu galiojusi tvarka, kai šeimos gydytojai pacientus konsultacijoms registruodavo patys. Nuo šiol pas gydytojus specialistus pacientai, turėdami elektroninį siuntimą, galės užsiregistruoti patys. Ši tvarka galios visoms gydymo įstaigoms, kas suteiks galimybę patiems žmonėms pasirinkti, į kokią antrinio ar tretinio lygio gydymo įstaigą kreiptis, o šeimos gydytojams sumažins darbo krūvį paliekant daugiau laiko pacientų konsultavimui.
Gargždų PSPC vyriausiasis gydytojas P. Serapinas patikino, jog kai kurios įstaigos registruodavo pacientus tik per gydytojus (iš esmės tai buvo tretinio lygio įstaigos), Klaipėdoje buvo pačioje pradžioje, o jau praėjusią savaitę registruodavosi patys pacientai.
„Tačiau pasikeitė viena esminė sąlyga. Anksčiau pirmiausia pacientas susižinodavo, kur važiuos, kur yra vieta, tada būdavo išrašomas siuntimas. O dabar pirmiausia gydytojas išrašo elektroninį siuntimą ir tada pacientas ieško, kur konsultuotis toliau, pats registruojasi“, – sakė P. Serapinas.
Didina vaikų
patikrų apsukas
Šiuo metu Gargždų PSPC intensyviai vykdomas ir vaikų kasmetinis sveikatos patikrinimas. „Žinoma, viskas užtrunka ilgiau, Rugsėjo 1-ajai, tikėtina, dar nebūsime spėję visų patikrinti. Siūlome registruotis pas savo šeimos gydytoją, o ne pavaduojantįjį. Naujovė ta, kad atskirai reikia registruotis profilaktinei apžiūrai pas odontologą. Nebebus taip, kad tuo pačiu užbėgs pas odontologą ir bus patikrintas“, – paaiškino vyriausiasis gydytojas P. Serapinas.
Pasak jo, tokia tvarka bus tol, kol epidemiologinė situacija nėra aiški. Tačiau ir toliau tęsiamas vaikų skiepijimasis ir kt. „Daugiausia apsilankančiųjų Gargždų šeimos medicinos klinikoje ir yra vaikai“, – sakė vyriausiasis gydytojas.
Agnė ADOMAITĖ