Pasakorių vakaras Gargždų „Vaivorykštės“ gimnazijoje

Vakaro viešnia ir kiti svečiai

Lekiam, skubam, bėgam lyg akis išdegę, atrodo, jog pamirštam stabtelėti bent sekundei, atsikvėpti ir susimąstyti apie save, nesudrumstą ramybę bei užpildyti kūną harmoningu lengvumu. Paveikti impulsyvios kasdienybės ir monotoniškos rutinos, žmonės neretai pavargsta ir imasi ieškoti įvairių būdų, kaip bent akimirką atitrūkti nuo mintis varginančių bei jėgas atimančių pareigų. Kiekvienas renkasi iš gausybės unikalių galimybių jiems labiausiai priimtinas veiklas, kurios nuramina ir į paros laiką įneša balanso.

Šiomis mintimis gyvendami, tęsdami ir puoselėdami Gargždų „Vaivorykštės“ gimnazijos tradicijas, savo lietuvių kalbos ir literatūros mokytojos Rasos Rusteikienės paraginti, kartu su kitais gimnazijos mokytojais lituanistais bei IIA1 srauto antrokais gimnazistais lapkričio 25 dieną pakvietėme į Žemaitijos regiono mokyklų pasakorių šventę – konkursą, taip ne tik sukurdami jaukią popietę, bet ir paminėdami bei pagerbdami idėjos autorę ir nuostabią buvusią mūsų gimnazijos lietuvių kalbos ir literatūros mokytoją Daivą Toliušienę.

Ši unikali šventė šiais metais buvo rengiama jau vienuoliktą kartą, nuo 2009 metų išlaikant nusistovėjusias tradicijas. Degantis „laužas“, pasakorių „bačka“, gardžių pyragų, keptos duonos, įtrintos česnaku, gausa, giros ąsočiai, ir, žinoma, svečiai –  Priekulės kultūros centro Drevernos skyriaus renginių organizatorė Virgina Asnauskienė ir buvęs mokytojos Daivutės mokinys, padėjęs organizuoti pačią pirmąją pasakorių šventę, dabar verslininkas Vytautas Barbšys. Šventės vedėjai: antrokai Nojus, Arnas, Jonė, Benediktas ir Justas, pasakoriai, sugužėję į vakarą papasakoti istorijų, mokytojai – tai buvo visuma, kuri užpildė niūrų, žvarbų ir tamsų ketvirtadienio vakarą.

Dalyvavo net aštuoniolika įvairaus amžiaus pasakorių, iš kurių jauniausiajai tik 10 metų, o vyriausieji – ketvirtokai gimnazistai. Džiaugėmės dalyviais, kurie atvyko iš Gargždų „Kranto“ pagrindinės mokyklos, „Minijos“ progimnazijos, Vėžaičių pagrindinės mokyklos bei Veiviržėnų Jurgio Šaulio gimnazijos, ir  kaipgi ir be savų – „Vaivorykštės“ gimnazijos mokinių!

Pasakorių pasakorė Luka

Pasakorių pasirodymai išties buvo kupini gyvumo, o vakaro pabaigoje žiūrovai jautėsi pailsėję. Nors nei vienas dalyvis nenusileido kitam, tačiau pasakorių pasakore žiūrovų sprendimu tapo Luka Švabaitė, Veiviržėnų Jurgio Šaulio gimnazijos 9 kl. mokinė, pasekusi lietuvių liaudies pasaką „Velnio neštas ir pamestas“ (mokytoja Irena Juciuvienė).

Gimnazistė laimėjo pagrindinį vakaro prizą – pinigų (ne velnio pamestų, o antrokų surinktų) maišą. Simpatijų prizai, įsteigti vakaro svečių, atiteko Elzei Rusteikaitei, Gargždų „Kranto“ pagrindinės mokyklos 4c kl. mokinei (ji sekė pasaką „Kodėl asilas negali dainuoti?“),  Jonui Žąsyčiui, Gargždų „Kranto“ pagrindinės mokyklos 6 kl. mokiniui, kuris pasakojo istoriją „Apei švēntą Martyną“ (mokytoja V. Valaikė) bei Nedui Sermončiui, Gargždų „Vaivorykštės“ gimnazijos II klasės mokiniui, kuris sekė Stasio Zajančkausko pasakėčią „Akmuo ir dalgė“ (mokytoja N. Valinčienė).

Na, o visi dalyviai buvo apdovanoti padėkos raštais ir saldėsiais. Pasakorių šventę vainikavo garbios viešnios, 2021 metais pripažintos „Glauniausia Lietuvos pasakore“, Virginos Asnauskienės itin raiškiai, gyvybingai mums neįprasta lietuvininkų tarme papasakota istorija. Gal ir ne viską supratome, bet klausėmės išsižioję!

Vakaras buvo ne tik kupinas įspūdžių, bet ir leido atsipūsti nuo ramybės neduodančių rūpesčių. Jaukumas, tyrumas ir teigiama energija tvyrojo ore, o, renginiui pasibaigus, vaišių stalas ištuštėjo, veidus puošė nuoširdžios šypsenos. Džiaugiamės, kad galime prisidėti prie bendrų mūsų gimnazijos tradicijų puoselėjimo, bei tikime, kad mokytoja Daivutė visiems širdingai dėkoja. Nebūkime abejingi ir kurkime jaukią, šiltą, vieningą bendruomenę kartu!

IIc klasės gimnazistė Rusnė Budginaitė
Gintauto Našlėno nuotr.

Pasakorius Jonas

1 Komentaras

  • Džiaugiuosi gimnazijos mokytojų iniciatyva saugoti buvusių mokytojų sumanymus ir taip išsaugoti Jų atminimą.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių