Patarimai, kaip išlikti fiziškai aktyviems saviizoliacijos/karantino laikotarpiu
Šiuo metu labai svarbu išlikti fiziškai aktyviems. Tiek suaugusieji, tiek vaikai turi laikytis bendrųjų fizinio aktyvumo rekomendacijų.
Pasaulio sveikatos organizacija rekomenduoja vaikams būti fiziškai aktyviems ne mažiau kaip 60 minučių per dieną, o du kartus per savaitę jiems patariama atlikti jėgos pratimus. Suaugusieji turėtų būti vidutiniškai aktyvūs bent 150 minučių per savaitę. Rekomenduojama kasdien nueiti 10 000 žingsnių, tačiau esant dabartinei situacijai svarbu pagalvoti apie tai, kaip galite namuose kuo daugiau išlikti aktyvūs, kaip televizorių, kompiuterį ar telefoną pakeisti judesiu – lengvais pratimais ir kiek įmanoma daugiau žingsnių. Iki karantino dauguma žmonių sakydavo, kad negali skirti arba neturi laiko fiziniam aktyvumui, bet susiklosčius dabartinei situacijai ir atsiradus daugiau laiko yra puiki proga pajudėti ir įtraukti į aktyvią veiklą vaikus. Galbūt karantino metu išsiugdysite fizinio aktyvumo įpročius ir aktyvi viekla taps Jūsų gyvenimo dalimi.
BŪTINA ŽINOTI:
• Jei sergate lėtine liga, venkite visų sunkių pratimų ir laikykitės savo šeimos gydytojo patarimų. Jei esate jautrus lauko alergenams, būkite fiziškai aktyvus tik namuose.
• Draudžiama bendrauti ir sportuoti grupėse su žmonėmis, nepriklausančiais Jūsų namų ūkiui. Nors atstumas tarp sportuojančių asmenų gali būti didelis, tačiau virusas gali būti pernešamas, todėl geriausiai šiuo metu sportuoti ir mankštintis tik su savo šeimos nariais.
• Žaidimų aikštelės (ypač metalinės ir plastikinės) ir lauko treniruokliai gali būti viruso perdavimo vietos, todėl patariama jais nesinaudoti (jeigu pasinaudojote, dezinfekuokite rankas).
• Tėvams patariama saugoti vaikus nuo kontaktų su kitais vaikais, taip pat ir sportuojant. Paaiškinkite savo vaikams viruso pavojus ir paskatinkite juos naudotis ir dalytis nuotolinio mankštinimosi ir sportavimo galimybėmis. Suaugusiesiems taip pat patariama pasinaudoti savo socialiniais tinklais, kad pasidalytumėte informacija apie dienos treniruotes (žingsnius, intensyvumą, turinį) ir internete rastą įdomų treniruotės turinį. Sportuodami stenkitės būti kuo novatoriškesni.
• Izoliavimosi namuose metu tėvai raginami sportuoti su šeima gamtoje. Leiskitės į kelionę miškais ar įkopkite į artimiausią kalvą, ieškokite paslėpto lobio, tyrinėkite gyvąją gamtą, pabandykite vadovautis kompasu ar paprastais gamtos ženklais ir panašiai.
• Leisdami laiką aktyviai, išlaikykite ne mažesnį kaip 5 metrų atstumą nuo kitų žmonių. Venkite grupinės veiklos ir nekelkite pavojaus kitų žmonių sveikatai. Rekomenduojama mankštintis „nuo namų durų iki namų durų“, vengiant kontakto su kitais asmenimis. Jei turite savo kiemelį, susigalvokite įvairių mankštos ir žaidimų vaikams ir suaugusiesiems variantų.
• Organizuokite mankštas ar treniruotes namuose – pasyvaus sėdėjimo metu darykite judėjimo pertraukas ir pratimus mažuose plotuose, naudodami patogius daiktus kaip treniruoklius, pavyzdžiui, raumenų jėgos pratimams galima naudoti kėdę ir stalą. Gerai vėdinkite vietą prieš ir po mankštos. Nusiplaukite arba dezinfekuokite rankas, jei atlikote mankštą kartu su kitu žmogumi, lietusiu tuos pačius paviršius. Jei turite balkoną ar terasą, taip pat galite mankštintis ir balkone.
• Jei gyvenate su sunkiai judančiais žmonėmis, padėkite jiems judėti po butą ir bent tris kartus per dieną atlikite keletą raumenų jėgos stiprinimo pratimų, jei įmanoma, balkone arba terasoje ar tiesiog atidarę langą.
Pasirūpinkite savimi ir savo artimaisiais, išlikite fiziškai aktyvūs, energingi ir sveiki.
Klaipėdos rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro informacija