Pedagogams – paskutinė galimybė oriai išeiti į pensiją
Šie metai tapo dilema pedagogams pensininkams. Ruošiant Darbo kodekso pakeitimus tapo aišku, kad išeitinė kompensacija dirbantiems pensininkams bus mokama ne daugiau kaip už 2 mėnesius, nepaisant darbo stažo. Dalis Klaipėdos rajono ilgamečių pedagogų suskubo pasinaudoti senąja tvarka ir į užtarnautą poilsį išeiti su solidesne valstybės parama. Juolab kad Švietimo ir mokslo ministerija jiems numatė 28 109 Eur.
Pinigais pasirūpino ministerija
Klaipėdos rajono bendrojo ugdymo mokyklose dirba 435 pedagogai. Praėjusių mokslo metų duomenimis, 54 iš jų buvo pensinio amžiaus.
Savivaldybės administracijos Švietimo skyrius informavo, kad per 2015 metus norą išeiti į pensiją pareiškė 15 pedagogų: po 2 iš Priekulės Ievos Simonaitytės gimnazijos, Drevernos ir Šiūparių pagrindinių mokyklų, po 3 iš Veiviržėnų Jurgio Šiaulio gimnazijos ir Plikių Ievos Labutytės pagrindinės mokyklos, po 1 iš Endriejavo, Agluonėnų ir Lapių pagrindinių mokyklų.
Švietimo skyriaus vedėjas Algirdas Petravičius mokytojų išėjimo į pensiją nevadino masiniu. Visgi vedėjas viliasi, kad likus trims mėnesiams iki metų pabaigos neatsiras daugiau norinčiųjų eiti pensijon, mat jau išdalintos išeitinės kompensacijos. Šiemet Švietimo ir mokslo ministerija išlaidoms, susijusioms su darbuotojų skaičiaus optimizavimu, Klaipėdos rajono savivaldybei skyrė 28 109 Eur. Šios lėšos išdalintos būtent pedagogų pensininkų išeitinėms kompensacijoms. Ministerijos reikalavimu, ne mažiau kaip 30 proc. reikiamos sumos turėjo skirti pačios savivaldybės, tad perskirsčius mokinio krepšelio lėšas kompensacijoms rajone skirta 18 252 Eur (sumos – su darbdaviui tenkančiais mokesčiais – aut. pastaba).
Visgi pagal ministro įsakymą ne visos su senjorais atsisveikinusios mokyklos į šiuos pinigus pretendavo. Anot A. Petravičiaus, lėšas buvo galima panaudoti tik tuo atveju, jei į pedagogo vietą nepriimamas kitas specialistas, tad to paties dalyko mokytojams įstaigoje padidėja krūvis. „Bendrojo ugdymo mokyklų direktorių pasitarime buvo apsispręsta, perskirstant Savivaldybės turimą mokinio krepšelio lėšų rezervą, šiemet išeitines kompensacijas išmokėti ir tiems mokytojams, kurių išėjimas į užtarnautą poilsį ir neleis pasiekti ministerijos įsakyme nurodytų rezultatų“, – patikslino A. Petravičius.
Be to, ministerija neskyrė tikslinių dotacijų į pensiją einantiems neformaliojo švietimo įstaigų (darželių, muzikos ar sporto mokyklų) pedagogams.
Ilsėtis nori mažuma
Endriejavo pagrindinėje mokykloje nuo rugsėjo 1 dienos dirba nauja rusų kalbos mokytoja, pakeitusi pensinio amžiaus pedagogę. Direktorė Vilma Ugintienė patikslino, kad mokytoja įstaigoje dirbo pastaruosius 2 metus, tad jai išmokėta 2 mėn. išeitinė kompensacija, nepriklausomai nuo bendro darbo stažo. „Šiuo metu mokykloje dirba dvi pensinio amžiaus pedagogės, kurioms šis amžius suėjo tik šiemet“, – sakė V. Ugintienė. Beje, ji pastebėjo, kad į išeinančių pedagogų vietas sunku rasti kitus specialistus. Esą rusų kalbos mokytoją pavyko rasti, bet sunkiai – ji važinėja iš Šilalės rajono.
Gargždų „Vaivorykštės“ gimnazijoje dirba 6 pensinio amžiaus mokytojai, tačiau dėl didesnės išeitinės kompensacijos nė vienas šiemet iš darbo nesitraukia. Į klausimą, ar pensininkai susigundė didesnėmis dabartiniame Darbo kodekse numatytomis kompensacijomis, gimnazijos direktorė Irena Pintverytė atsakė trumpai: „Nesąmonė. Pavasarį jau buvo galima išeiti, bet niekas neišėjo ir negirdėjau, kad ruoštųsi eiti.“
„Minijos“ progimnazijos direktorius Antanas Jacikas skaičiavo, kad mokykloje dirba 8 pedagogai pensininkai, tarp kurių yra ir jis pats. „Iš darbo į priešlaikinę pensiją išeina tik viena pedagogė, kuriai pensinis amžius sueis kitais metais. Taigi ji į kompensaciją pensininkams nepretenduoja. Išeitinę jai sumokėjome iš mokyklos biudžeto – už 6 mėnesius“, – sakė direktorius. Progimnazijoje vyriausiai dirbančiai specialistei yra beveik 70 m. A. Jacikas teigė dar norintis padirbėti renovuotoje mokykloje, tačiau ilgai būdamas pensijoje dirbti esą neketina.