Per Veiviržėnus nuvilnijo Šv. Marijos Magdalenos atlaidai
„Marija Magdalena namon parskubėjo, ir visiems tuoj paskelbė: „Mačiau Atpirkėją!“ – sekmadienį Veiviržėnuose skambėjo giesmės žodžiai. Juos giedojo į šimtametes tradicijas turinčius Šv. Marijos Magdalenos atlaidus susirinkę tikintieji, pirmąkart po ilgų dešimtmečių išėję į eucharistinę procesiją miestelio gatvėmis.
Džiaugsmo šventė
Didžiausia ir gražiausia parapijiečių vadinama šventė prasidėjo jau šeštadienio vakarą Šv. Mišiomis. O pagrindinės iškilmės tradiciškai vyko sekmadienį. Jau nuo ryto tikintieji rinkosi į šventiškai išpuoštą Šv. apaštalo evangelisto Mato bažnyčią – negalėję dalyvauti vidurdienio Šv. Mišiose savo maldas Šv. Marijai Magdalietei išsakė dešimtos valandos pamaldose.
Prieš pagrindines atlaidų pamaldas veiviržėniškius ir iš kitų miestų, miestelių ir kaimų susirinkusius tikinčiuosius pasiklausyti sakralinių giesmių pakvietė Edmundo Jucevičiaus vadovaujamas Palangos kamerinis choras. Prieš keletą metų susikūręs kolektyvas pirmąkart koncertavo Laukžemės bažnyčioje, kur tuo metu dirbo pernai vasaros pabaigoje į Veiviržėnus paskirtas klebonas Vidmantas Gricius. Sakralinių giesmių programą Šv. Marijos Magdalenos atlaidams Veiviržėnuose parengęs Palangos kamerinis choras giedojo ir Šv. Mišių metu.
Šv. Mišias aukojęs ir pamokslą sakęs Telšių vyskupo vikaras monsinjoras Rimantas Gudlinkis, palinkėjęs visiems susirinkusiesiems į atlaidus nuoširdžiai švęsti didžiulę džiaugsmo šventę prisimenant Marijos Magdalenos pirmąkart paskelbtą džiugiąją naujieną apie prisikėlusį Kristų, pakvietė kartu apmąstyti Evangelijos pagal Matą žodžius. Evangelijos skaitinyje kalbėta apie šeimininką, pasėjusį kviečius, ir naktį į jo lauką atėjusį priešą, prisėjusį jame raugių. Pabrėžęs, jog nevalia pamiršti, kad šalia grožio ir gėrio mūsų gyvenime esama ir blogio, monsinjoras sakė, jog gėrio ir blogio laukas yra žmogaus širdis. Kai gimsta žmogus, Dievas jo širdy įrašo gėrį, tačiau šalia egzistuojantis piktasis ieško galimybių pasėti joje blogio sėklas.
„Šios dienos šventimas kviečia mus prisiminti, kad Dievas kiekviename iš mūsų pasodino gėrio daigą. Puoselėkime jį, raukime iš savo širdies rauges. Kreipkimės į Dievą, kad galėtume atrinkti gėrį nuo blogio, o atrinkę to blogio atsisakytume. Auginkime gėrio daigą ir prisiminkime, jog visi mes – Dievo vaikai, sutverti pagal jo paveikslą ir panašumą“, – kalbėjo monsinjoras R. Gudlinkis.
Procesija Veiviržėnų gatvėmis
Pamaldoms artėjant į pabaigą bažnyčioje suskambo Šv. Marijai Magdalietei skirta giesmė. Palangos kamerinio choro giedojimą perpynė Plungės simfoninio orkestro pučiamųjų grupės, vadovaujamos Pauliaus Lygnugario, atliekama giesmės melodija. Lydima jos, Veiviržėnų gatvėmis pajudėjo iškilminga eucharistinė procesija, kurią sekė atlaiduose dalyvavusių tikinčiųjų minia – nuo jaunimo iki pagyvenusių žmonių. Maldininkų minioje žengę garbaus amžiaus veiviržėniškiai sakė neprisimenantys, kad kada nors atlaidų procesija būtų išėjusi pro šventoriaus vartus: paprastai ji keliskart apeidavusi bažnyčią.
Grįžusius į Šv. apaštalo evangelisto Mato bažnyčią tikinčiuosius – veiviržėniškius bei svečius, Šv. Mišiose dalyvavusius kunigus ir parapijos kleboną V. Gricių – su gražia švente sveikino Klaipėdos rajono savivaldybės mero pavaduotoja Violeta Riaukienė.
Į tikinčiuosius kreipęsis klebonas V. Gricius savo ruožtu pasidžiaugė, kad tiek daug jų susirinko švęsti pačios pirmos Džiugiosios naujienos skelbėjos Šv. Marijos Magdalenos, kuriai pirmajai pasirodė prisikėlęs Atpirkėjas, atlaidų šventės. Jis padėkojo tikintiesiems, Šv. Mišias aukojusiam ir pamokslą sakiusiam monsinjorui R. Gudlinkiui, visus rūpesčius Gargžduose palikusiam ir į Veiviržėnus atvykusiam Telšių vyskupijos Gargždų dekanato dekanui kanauninkui Jonui Paulauskui, dešimtmetį kartu Šventosios ir Laukžemės parapijose dirbusiam kanauninkui Bronislovui Latakui, Švėkšnos parapijos kunigui rezidentui Česlovui Degučiui bei Gargždų parapijos vikarui Donatui Žukauskui. Dėkojo klebonas ir Palangos kameriniam chorui, Plungės simfoninio orkestro pučiamųjų grupei bei ryto Šv. Mišių metu giedojusiai Gargždų Šv. arkangelo Mykolo parapijos šlovinimo grupei bei visiems parapijiečiams, prisidėjusiems gražinant bažnyčią bei dalyvavusiems pamaldose.
Trečią šimtmetį skaičiuojanti tradicija
Po Šv. Mišių pakalbintas klebonas V. Gricius sakė, jog Marijos Magdalenos atlaidai – didžiausia religinė šventė Veiviržėnų Šv. apaštalo evangelisto Mato parapijoje. Į atlaidus ateina ne tik Veiviržėnų parapijiečiai. Susitikti su giminėmis, su artimaisiais suvažiuoja daug buvusių miestelio gyventojų, tiesiog bičiulių – juk atlaidai vyksta gražiausiu metų laiku, o vasara – pats geriausias metas susieiti ir pabūti kartu.
„Šv. Marijos Magdalenos atlaidai turi gilias tradicijas. Istorikai teigia, kad dar pagal 1785 m. lapkričio 8 d. popiežiaus Pijaus VI bulę Veiviržėnų bažnyčiai suteikti Šv. Marijos Magdalietės atlaidai, kurie švenčiami liepos 22 d. arba ateinantį sekmadienį po šventosios vardo minėjimo. Tad jau daugiau nei 230 metų jie čia švenčiami: atlaidus šventė veiviržėniškių tėvai, seneliai – karta iš kartos. Ir prisiminimuose, be sakralinio aspekto, labai svarbi kartų bendrystė, bičiulystė“, – sakė klebonas V. Gricius.
Paklaustas, kodėl šiemet buvo nuspręsta šventę „perkelti“ už šventoriaus ribų, nuo praėjusių metų rugpjūčio Veiviržėnų parapijoje dirbantis klebonas sakė, jog tai padaryti reikėję jau anksčiau.
„Čia nieko nuostabaus. Procesijos aplink bažnyčią – sovietmečio palikimas. Tada buvo pasakyta: norit švęsti – prašom, bet turit savo teritoriją, ten ir švęskit. Ir į miestą nesikiškit. O mes juk jau šitiek metų esame laisvoj Lietuvoj, kai tikrai galime žengti už šventoriaus ribų ir miestelio gatvėmis eiti eucharistinę procesiją“, – sakė klebonas V. Gricius, pradėjęs naują Šv. Marijos Magdalenos atlaidų Veiviržėnuose tradiciją.
Marija SKIAUTERYTĖ