Pėžaičių padangėje plasnojo balandžiai
Vasara Pėžaičiuose prasidėjo neįprasta švente „Gimtinė po balandžio sparnu“, kurią vainikavo sportinių balandžių skrydis. Renginį finansavo Socialinės apsaugos ir darbo ministerija pagal priemonę „Stiprinti bendruomeninę veiklą savivaldybėse“. Pėžaičių bendruomenė šiemet jau surengė ne vieną kultūrinį renginį, o neseniai – ir edukaciją-parodą.
Sunkūs rinkimai
Pirmą vasaros dieną Pėžaičių sporto salėje giedojo grynaveisliai gaidžiai, o vienas kochankinų drąsuolis išdidžiai žingsniavo salėje tarp parodos dalyvių kaip lygus su lygiais. O šios veislės porelė, nekreipdama dėmesio, vaikštinėjo ant narvo viršaus tarsi ant podiumo. Vaikai apžiūrinėjo įspūdingus dekoratyvinius balandžius, kurių neregėtas grožis apžavėjo, charakteriai nustebino suaugusiuosius. Antai niekam nepavyko nufotografuoti pilko povinio balandžio, kuris, pajutęs žiūrovo kėslus, beregint atsukdavo savo puošnią lyg povo uodegą.
Parodos organizatorių užduotis lankytojams išrinkti gražiausią vištą (gaidį) iš 16-os ir balandį iš 70-ies pretendentų į šią nominaciją buvo sunkesnė nei prezidento rinkimai. „Man visi labai gražūs“, – šypsojosi Veiviržėnų seniūnijos seniūnė Edita Sluckienė. Daugiausia balsų surinko perukinis balandis. Labiausiai visiems patiko šiauliečio paukščių augintojo Rimanto Benetos sebraitų veislės gaidys, kurio plunksnos atrodė tarsi nupieštos.
Rimantas „Bangai“ prisipažino, kad paukščiai jį žavėjo nuo vaikystės. „Po salę vaikštinėjantis kochankinų veislės gaidys prijaukintas ir išlepintas nuo mažens – pašauktas ateina tarsi šuo. Jaukūs ir bramų veislės paukščiai – kiekviena veislė savotiška, – atskleidė R. Beneta. – Ne visi balandžiai leidžiasi į rankas paimami – pažįsta tik tuos, kurie lesina.“
Meilės ir laimės simbolis
Parodoje buvo eksponuojami ne tik užsienietiškų, bet ir 12-os lietuviškų veislių balandžiai, iš jų Klaipėdos aukštaskraidžiai. Tai unikali veislė, kurią puoselėjo šio krašto balandininkas Gustavas Greinus. „Mūsų klubui – 100 metų, – „Bangai“ sakė Klaipėdos aukštaskraidžių balandžių augintojų klubo vadovas Reinoldas Liaudanskas. – Balandis – taikos ambasadorius, laimės ir meilės simbolis.“
Klaipėdos apskrities dekoratyvinių paukščių augintojų klubo vadovas Gediminas Rapalis „Bangai“ kalbėjo, kad balandininkai rengia parodas ir edukacijas – kviečia vaikus dalyvauti piešinių konkursuose. Jiems įdomu, kaip mažieji įsivaizduoja balandžius, siekia, kad šie pajustų gamtą. „Džiaugiamės, kad yra susidomėjimas šiais renginiais“, – sakė G. Rapalis.
Pėžaičių sporto salės sienos buvo papuoštos kitų vietovių moksleivių piešiniais, kurių tema – balandžiai. O šeštadienį prie stalų palinkę savąją interpretaciją kūrė Klaipėdos krašto vaikai. Iš viso organizatoriai sulaukė 52 piešinių, iš jų išrinkta 10 gražiausių.
Skrydžio akimirka
„Kaip įdomu – nebuvau mačiusi tokių balandžių, – džiaugėsi pėžaitiškė Gražina Papievienė, į parodą pakvietusi ir uostamiestyje gyvenančią dukrą Juliją su anūkais. – Mūsų kaimelyje toks renginys – negalima praleisti progos apsilankyti, bet pėžaitiškių nedaug atėjo.“
Pozingiškis Tadas Stonkus su žmona Giedre džiaugėsi, kad daug jo kaimynų susidomėjo šia paroda. „Kaip neateiti, kai čia pat ji veikia“, – sakė Tadas.
„Džiaugiuosi kaimynų sumanytu originaliu renginiu – pirmasis toks mūsų krašte“, – „Bangai“ sakė Agluonėnų seniūnijos seniūnė Laima Tučienė.
„Kur gali pamatyti tiek skirtingų, gražių paukščių – pirmą kartą Pėžaičiuose toks renginys, bet dauguma lankytojų atvykę iš kitų kaimų, miestelių ir miestų“, – pastebėjo Pėžaičių seniūnaitijos seniūnaitė Danutė Uselienė.
Arnoldas Ubys, vienas iš renginio sumanytojų ir organizatorių, prisipažino, kad nelengvas darbas surengti šią parodą – nepaprasta iš Šiaulių pristatyti paukščių kolekciją. Jis patenkintas šiuo projektu. „Mūsų bendruomenė jauna – mes dar mokomės, semiamės patirties“, – kalbėjo Pėžaičių bendruomenės pirmininkė Vaida Jucienė.
Ji dėkojo renginio dalyviams, partneriams – Veiviržėnų Jurgio Šaulio gimnazijai, Veiviržėnų kultūros centrui, Jono Lankučio VB Pėžaičių filialui, Klaipėdos aukštaskraidžių balandžių augintojų klubui. Kaimo šventę vainikavo sportinių balandžių skrydis į Pėžaičių padangę – čia paleisti 40 balandžių per 5–10 minučių turėjo sugrįžti į savo namus Saugose. Tai sportinių balandžių augintojų klubo „Viesulas“ augintinių žavaus skrydžio akimirkos.
Virginija LAPIENĖ
Autorės nuotr.