Piešiama Sporto centro siena – džiaugsmas miestelėnų akims

Berniukas su berete ant buvusio buitinio pastato, trys futbolininkai iš žydų komandos ant Gargždų „Minijos“ kino teatro pastato – šiuos sienų piešinius gargždiškiai ir miesto svečiai pamėgo iškart vos tik jie buvo išpiešti. Dabar su nekantrumu laukiama, koks bus galutinis piešinio variantas ant Sporto centro sienos, kurios plotas 250 kv. m! Čia, žinoma, bus atiduota duoklė sporto tematikai.


Ilgametę patirtį gatvės meno srityje sukaupęs T. Vincaitis džiaugiasi galėdamas Gargždus papuošti piešiniu ant Sporto centro sienos.

Planą teko koreguoti

Jau beveik metus Gargždų miesto bendruomenės pirmininkės pareigas einanti Vida Anužienė pasakojo, kad pradėjus darbus norėjosi ne tik tęsti tas iniciatyvas, kurios jau tradicinės, bet padovanoti ir kažką naujo. „Laikraštyje pamatėme Klaipėdos rajono savivaldybės kvietimą teikti projektus pagal Nevyriausybinių organizacijų ir bendruomeninės veiklos stiprinimo programą. Sukviečiau bendruomenės valdybą, ir nusprendėme dalyvauti“, – prisiminė V. Anužienė. Meninius projektus kuruoja bendruomenės narės Roma Litvinaitė ir Sandra Mažeikė, tad jos ir ėmėsi iniciatyvos.

Pagal pirminį projektą ketinta puošti Gargždų „Kranto“ progimnazijos teritoriją. „Regėjome šachmatus, stalo tenisą ir išpieštą elektros skydinę, tačiau paaiškėjo, kad pagal programą negalime investuoti į ilgalaikį turtą, tad likus kelioms valandoms iki projekto pridavimo teko jį iš esmės koreguoti. Tuomet numatėme lėšas skirti būtent piešiniui ant sienos mieste“, – dėstė S. Mažeikė. Seniūnaičių sueiga paprašė sukonkretinti vietą ir gauti komercinį pasiūlymą. „Ją parinkti ir rasti buvo sudėtinga. Reikėjo tokios, kur nereikėtų daugelio žmonių sutikimų, kur nebūtų numatyti kokie nors remontai po metų ar dvejų, ir dar tai būtų miesto centras. Natūraliai einant pro Sporto centro sieną mano žvilgsnis užkliuvo būtent ties ja. Vadovas Vaidas Liutikas neprieštaravo, tik išreiškė pageidavimą, kad būtų piešinys sporto tematika“, – prisiminė Gargždų miesto bendruomenės iniciatyvi narė.

Idėją išgrynino ir suderino

<tex>Bendruomenė iškart apsisprendė, kad piešinys turi būti abstraktus ir neutralus sporto šakų atžvilgiu. „Sporto centras vysto daug sporto sričių. Jei būtume nusprendę jas visas atvaizduoti, būtų mišrainė. Jei išskirtume kurią nors vieną, vėl kiltų klausimų, kodėl būtent tą. Tačiau visoms sporto šakoms būtini tempimo pratimai, tad nusprendėme, kad jie ir bus vaizduojami. O koks bus visas idėjos išskleidimas, atidavėme laisvę menininkui. Piešiniui nupiešti ir jį realizuoti pasikvietėme ilgametę patirtį gatvės meno srityje sukaupusį menininką Tadą Vincaitį“, – pasakojo S. Mažeikė. Menininkas T. Vincaitis pateikė savo piešinio eskizą, kuris buvo suderintas tiek su Sporto centro direktoriumi V. Liutiku, tiek su Klaipėdos rajono vyriausiuoju architektu Gyčiu Kasperavičiumi. Bendra viso projekto vertė yra 12 300 Eur.

Profesionalus sienų tapytojas T. Vincaitis „Bangai“ atvirai sakė, jog labai džiaugiasi gavęs šį pasiūlymą. „Su kolega Karoliu Grubiu atvykome, viską susistatėme. Nutarėme palikti ir švarios sienos, tai sunkiau nei viską išpiešti. Reikalingas ir projektorius“, – vardijo pašnekovas. Anot jo, visas darbas turėtų trukti apie tris savaites. Tadas, apsistojęs viešbutyje „Lijo“, šią viešnagę Gargžduose vertinąs 10 balų iš 10.

Prašė kūrybinės laisvės

Sienų tapytojas Tadas Gargžduose lankosi jau trečią kartą dėl kūrybinių projektų. „Prieš 4–5 metus Gargždų vaikų ir jaunimo laisvalaikio centre buvau piešęs, taip pat esu Gargžduose vedęs ir dirbtuves vaikams“, – prisiminė Tadas. Pasak jo, pagrindinė sąlyga, kurią jis iškėlė prieš pradėdamas šį projektą, buvo ta, kad bendruomenė duotų kūrybinę laisvę: „Kai kepama duona, niekas nesikiša, kai montuojami ratai – niekas nesikiša, todėl ir kai piešiama siena, noriu, kad būtų duodama laisvė, kad būtų pasitikėjimas. Kitu atveju atsiranda peršančiųjų savo nuomonę, tačiau neišmanančių konteksto, paties proceso subtilybių. Nekalbu konkrečiai apie Gargždus, o bendrai. Gargždų miesto bendruomenė supratinga, ypač Sandra daug prisidėjo prie pačios idėjos išgryninimo.“

Tado, kaip sienų tapytojo, dekoruotojo karjera prasidėjo tiesiog nuo grafičio darbų. Kaune, Taikomosios dailės mokykloje, jis nuodugniai susipažino su sienų dekoravimu, vėliau Dailės akademijoje baigė architektūros studijas. Su kolega Karoliu yra pasivadinę „Baltic murals“ (liet. k. „Baltijos freskos“). Kadangi daug Lietuvos sienų Tadas jau yra išpiešęs, ateityje matoma perspektyva daugiau darbų atlikti ir už Lietuvos teritorijos ribų. Pavyzdžiui, šią visą vasarą Tadas buvo gavęs „Bitė Lietuva“ užsakymą perkelti didžiulius menininko Algio Kriščiūno paveikslus ant Vilniaus Naujamiestyje esančio pastato.

Agnė ADOMAITĖ

A. VALAIČIO nuotr.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių

Skip to content