Plikių „Ciongs“ aktoriai: reikia leisti sielai pasivaikščioti
Plikiuose lapkričio pabaigoje surengta tradicinė mėgėjų teatrų šventė „Aš scenoje – tai tikrai ne aš“. Plikių teatras „Ciongs“ žiūrovus pradžiugino pristatydamas savo kūrybinę veiklą – tris spektaklius. Šiemet tris dienas trukusiame renginyje vaidino Kretingos rajono mėgėjų teatrai iš Kurmaičių, Grūšlaukės, Kartenos, Mažeikių rajono Tirkšlių, Akmenės rajono. „Plikiuose gajos teatro tradicijos“, – patikino režisierė Albina Buntinienė.
Ne vien duona žmogus sotus
Kretingalės kultūros centro Plikių skyriaus scenoje tris dienas pleveno teatro dvasia. Jaukioje, stilingai papuoštoje salėje įsitaisiusiems žiūrovams mėgėjų teatrai, tarp jų – Plikių „Ciongs“, pristatė 8 spektaklius. Tradicinio festivalio organizatorių devizas – ne vien duona sotus žmogus – atsispindėjo teatrališkame šventės atidaryme.
Ankstesnėse šventėse Plikių mėgėjų teatras „Ciongs“ dovanodavo vieną spektaklį, o šį kartą atskleidė visą savo kūrybinę kraitę – tris spektaklius. Plikiškiai pradėjo renginį spektaklio premjera „Perku jūsų vyrą“. Kitą dieną paskutinį kartą vaidino „Čia šnekam – čia paliekam“. Paskutinę festivalio dieną parodę spektaklį „Rankos nepaduosiu“, plikiškiai aktoriai dėkojo režisierei A. Buntinienei už teatro pažinimą, palaikymą, gėrio skleidimą.
Šeštadienį dar buvo pristatyti trys svečių spektakliai. „Turime reikalingą techniką – paruošėme skaidres ir pristatėme kiekvieną spektaklį“, – kalbėjo A. Buntinienė. Ji pati rašo scenarijus ir režisuoja.
Plikių skyriuje A. Buntinienė pradėjo dirbti prieš 8 metus. „Ciongs“ jau gyvavo – mėgėjų teatrą buvo įkūrusi šviesaus atminimo Milda Markuvienė. „Radau teatro užuomazgą – teko rinkti naują aktorių grupę. Prišnekinome anksčiau dalyvavusius, jie pasikvietė savo pažįstamus“, – prisiminė režisierė.
Vaidina ne tik miestelyje
Iš pradžių darbo sąlygos buvo apgailėtinos: kultūros namuose nei šilumos, nei tualeto nebuvo. Uždarius remontui, priglaudė mokykla ir ten repetavo – pirmąją premjerą pastatė „Čia šnekam – čia paliekam“. Jau porą metų džiugina jaukios kultūros namų patalpos.
Anksčiau „Ciongs“ vaidino tik miestelio žmonėms, o atėjus režisierei A. Buntinienei išėjo į viešumą – prasidėjo gastrolės. „Mus kviečia vaidinti – ir važiuojame, per mėnesį – porą kartų. Mūsų teatras – kamerinis, dekoracijos kuklios, susikrauname ir važiuojame ten, kur neatvyksta didieji teatrai. Vaidinome Mažeikių, Anykščių, Telšių rajonuose, buvome nuvykę ir į Latviją, – atskleidė A. Buntinienė. – Pradėjome rengti mėgėjų teatrų festivalius Plikiuose – iš pradžių vadinosi „Veidai“. Renginys tradiciškai vyksta lapkričio pabaigoje. Kartą buvome ir latvius pasikvietę. Anksčiau festivalis trukdavo tik vieną dieną.“
„Ciongs“ tris kartus dalyvavo Lietuvos suaugusiųjų mėgėjų teatrų apžiūroje „Atspindžiai“. Šiemet pristatė spektaklį „Rankos nepaduosiu“. „Mes negalime lygintis su Priekulės E. Vicherto teatru – esame kuklus teatras, bet važiavome, kad aktoriai įgytų patirties, tobulėtų. Dalyvauti taip pat svarbu – ne tik laimėti, – įsitikinusi A. Buntinienė. – Mes mylime žiūrovus, kuriems vaidiname. Kai jie atsistoję ploja, mums didžiausia dovana. Plikiuose gajos teatro tradicijos – abi festivalio dienas buvo pilna salė žiūrovų.“
Teatro pažinimo pamokos
Teatre „Ciongs“ dalyvauja apie 20 mėgėjų aktorių. Režisierė dar atsiveža mėgėjų vaidinti iš Kretingos, Jokūbavo, Katkų. Paskutinę festivalio dieną pirmieji scenoje pasirodė plikiškiai. Spektaklyje „Rankos nepaduosiu“, kurį vadino „patiekalu su paslaptingu įdaru“, pagrindinius vaidmenis sukūrė Rita Domarkienė ir Renata Bartninkienė, vaidino Rita Paročkienė, Vida Taujenienė, skaitovas – Saulius Bartninkas. Savitai, su humoro prieskoniu, atskleista amžina meilės ir išdavystės tema.
Plikiškė pedagogė R. Domarkienė į teatrą atėjo prieš porą metų. „Šiame spektaklyje vaidinu moterį, pas kurią ateina vyro meilužė ir įvyksta konfliktas, – šypsojosi aktorė. – Vaidinti man – gyvenimo iššūkis: aš ieškau nepatogių situacijų, išeinu iš komforto zonos. Nelengva, bet kuo toliau, tuo įdomiau, maloniau atsidurti kitoje aplinkoje, kitame amplua. Atnaujintuose kultūros namuose tęsiasi nuostabus laikas.“
R. Bartninkienė į teatro kolektyvą įsijungė prieš 5 metus. „Man patinka vaidinti, įsijausti į vaidmenį – pabūti kitokia nei esu. Antai vakar spektaklyje „Čia šnekam – čia paliekam“ vaidinau teisėją, o šiandien „Rankos nepaduosiu“ – agentę-meilužę“, – atskleidė Renata.
Jos vyras Saulius prisipažino nuo vaikystės svajojęs vaidinti teatre. Mokyklos renginiuose dalyvaudavęs, aktyvus skaitovas buvęs. Į teatrą pirma atėjo žmona, o pakeitęs darbą į teatrą įsijungė ir jis. „Sunku vaidinti, repetuoti, bet įdomu ir gera. Malonu bendrauti su kolektyvu, nes tai – mūsų antroji šeima. Esame susigyvenę, dėl kiekvieno vaidmens jaudinamės, kad tik pasisektų“, – atskleidė S. Bartninkas. „Mūsų teatro žmonės – labai susigyvenę“, – patikino A. Buntinienė.
Jungia meilė ir bendrystė
Rasa Beliakova – ne tik miestelyje žinoma virėja, bet ir kūrybiška aktorė. Prasitarė režisierei, kad mokykloje dalyvavo dramos būrelyje, tai ši ir prišnekino vaidinti. „Pirmuosiuose spektakliuose labai jaudinausi, o dabar išlaisvėjau. Vakar spektaklyje „Čia šnekam – čia paliekam“ vaidinau liudininkę, kuri nieko nežino ir neprisimena – labai patinka šis vaidmuo“, – šypsojosi Rasa. Jai smagios teatro gastrolės, bendrystė, spektaklių aptarimas.
Kartu su mama į gastroles važiuodavo ir moksleivė dukra Darja Beliakova. „Aš norėjau vaidinti, – prisipažino ji. – Šimtą kartų mačiau spektaklį, o kartą išvykus vienam aktoriui pakvietė mane vaidinti.“ Ji, viena iš jauniausių „Ciongs“ aktorių, dvyliktokė, uostamiesčio mokykloje lanko teatro pamokas ir ruošiasi tapti profesionalia aktore.
Diana Cirtautaitė iš Katkų kaimo mokydamasi Jokūbave lankė mokyklos dramos būrelį, kuriam vadovavo A. Buntinienė. „Mūsų klasė mėgo teatrą – vaidinome, buvo smagu, bet užaugome, – šypsojosi Diana, uostamiestyje besimokanti dvyliktokė. – Pernai susiradau režisierę Albiną ir paprašiau priimti į suaugusiųjų teatrą Plikiuose. Spektaklyje „Perku jūsų vyrą“ vaidinu su režisiere.“
„Į teatrą mane pakvietė šviesaus atminimo M. Markuvienė – ji įskiepijo meilę teatrui, – kalbėjo Raimonda Kaveckienė, užaugusi Plikiuose, bet gyvenanti ir dirbanti Klaipėdoje. – Abejojau, ar važinėti į repeticijas – sunku buvo derinti darbą, šeimą ir teatrą, bet režisierė prikalbino pasilikti. Man patinka vaidinti. Jaudinuosi, bet apsivilkusi personažo rūbus pajaučiu jo charakterį ir tampu tuo, kuo nesu gyvenime.“
Vienoje uostamiesčio ligoninėje slaugytoja dirbanti R. Kaveckienė pastebėjo, kad po sunkaus, įtempto darbo norisi „išsitaškyti“ repeticijose. „Kūryboje improvizuodamas išlaisvini save. Norint išvengti perdegimo sindromo, reikia ieškoti saviraiškos įvairiose srityse – teatre, poezijoje, šokyje, pasivaikščiojime. Reikia leisti sielai pasivaikščioti“, – kalbėjo R. Kaveckienė.
A. Buntinienė vaidinti pakvietė bičiulę aktorę Vidą Slavinskę iš Kretingos, žinomo E. Radžio vadovaujamo mėgėjų teatro. „Esu pensininkė, tai galiu ir trečiame dalyvauti, – juokavo ši. – Man labai patinka šis kolektyvas – geras, nuoširdus. Nėra skirtumo tarp Kretingos ir Plikių teatro.“
Garbaus amžiaus žiūrovei plikiškei Adolfinai Katkienei patinka teatras. Ją domino ir spektaklis, ir dukros Raimondos vaidyba. Tarp žiūrovų ir klaipėdiškė Audronė, kuri norėjo pamatyti visus spektaklius. „Esu dalyvavusi šio miestelio šventėse – jos gražios ir įdomios“, – sakė klaipėdiškė.
Paskutinę festivalio dieną „Ciongs“ aktorės rinkosi pasipuošusios, nešinos vaišėmis. Pertraukėlių tarp spektaklių metu jos vaišino žiūrovus – šventiška nuotaika dalijosi su jais.
„Tokiame festivalyje keli ne meninio lygio reikalavimus, bet džiaugiesi, kad mažame miestelyje žmonės vietoj telefono, televizoriaus ar butelio užsiima tokia prasminga veikla – vaidina, mokosi tekstus, repetuoja, gastroliuoja. Plikių kultūros namai nedideli, bet nuostabu, kad tokie įveiklinti. Dar daugiau gyvybės ir šilumos pripildė Plikių skyriaus mėgėjų teatras „Ciongs“, surengęs šį festivalį“, – „Bangai“ kalbėjo Kretingalės KC direktorė Violeta Lisovaitė.
Virginija LAPIENĖ
Autorės nuotr.