Prevencinės programos padeda išvengti rimtų ligų

Gargždų PSPC šeimos medicinos klinikos medikai primena, jog įstaigoje nuolat įgyvendinamos profilaktinės ir ankstyvosios diagnostikos sveikatos prevencijos programos, kurios leidžia išvengti rimtos ligos arba ją nustatyti laiku, kol dar galima veiksmingai ją gydyti. Gyventojai profilaktiškai kviečiami pasitikrinti dėl onkologinių bei širdies ir kraujagyslių ligų.

Mamografiją būtina kartoti

Gargždų šeimos medicinos klinikos Suaugusiųjų skyriaus vedėja Irena Stankuvienė pasakojo, kad klinika įgyvendina keturias vėžio kontrolės programas: gimdos kaklelio, krūties, prostatos ir storosios žarnos. Visos jos finansuojamos iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžeto, tad nustatyto amžiaus žmonėms, apdraustiems privalomuoju sveikatos draudimu, yra nemokamos.

Šeimos medicinos klinikoje taip pat įgyvendinama Širdies ir kraujagyslių ligų prevencijos programa, skirta vyrams nuo 40 iki 55 metų ir moterims nuo 50 iki 65 metų. „Programoje numatytos paslaugos taikomos vieną kartą per metus. Šeimos gydytojas, atlikdamas patikrą, nustato rizikos veiksnius ir sudaro individualius šių ligų prevencijos planus. Taip pat nustatomas gliukozės ir cholesterolio kiekis kraujyje, atliekama elektrokardiograma“, – pasakojo I. Stankuvienė.

Atrankinės mamografinės patikros dėl krūties vėžio programa skirta moterims nuo 50 iki 69 metų. Mamografijos tyrimai atliekami vieną kartą kas dveji metai. „Dėl krūties vėžio besitikrinančios moterys turi prisiminti, jog mamografijos tyrimą reikia kartoti kas dvejus metus. Nes dabar pastebima ydinga praktika: kartą šį tyrimą atlikusi moteris nusiramina, kad viskas gerai, ir vėliau jo nebekartoja“, – pastebėjo medikė.

Svarbu ankstyva diagnostika

Storosios žarnos vėžio ankstyvosios diagnostikos programa skirta 50–74 metų asmenims. Storosios žarnos vėžys yra viena iš dažniausių onkologinių ligų Lietuvoje. Kiekvienais metais nustatoma apie 1500 naujų ligos atvejų, ir šis skaičius kasmet didėja. Nustačius ankstyvą tiesiosios žarnos vėžio stadiją ir parenkant naujausius gydymo būdus, ligą įmanoma gydyti efektyviau. I. Stankuvienė informavo, jog pagal prevencijos programą kas 2 metus pacientai tikrinami atliekant nesudėtingą slapto kraujavimo testą, pagal kurį galima numatyti ankstyvosios stadijos storosios žarnos vėžį. Jei atsakymas teigiamas, šeimos gydytojas išduoda siuntimą pas gydytoją specialistą sudėtingesniam tyrimui.

Ragina rasti laiko tyrimams

Gargždų šeimos medicinos klinikos Suaugusiųjų skyriaus vedėja Irena Stankuvienė akcentavo, kad visos šios prevencinės programos padeda diagnozuoti ankstyvųjų stadijų vėžį, kuris sėkmingai gydomas. Todėl medikė visus ragino rasti laiko savo sveikatai ir pasitikrinti. Dėl to pirmiausia reikia kreiptis į šeimos gydytoją, kuris, įvertinęs paciento sveikatos būklę, paskirs reikiamus tyrimus.

„Neneigsiu, jog kartais pasitaiko, kad šeimos gydytojas pamiršta pacientui priminti apie vykdomas profilaktines programas ir galimybę pasitikrinti. Todėl visus pas mūsų klinikos medikus apsilankiusius pacientus noriu paraginti patiems rodyti iniciatyvą ir pasidomėti, kokie tyrimai galėtų būti atlikti“, – ragino pašnekovė.

Dar viena svarbi diagnostikos programa – priešinės liaukos vėžio. Ji skirta vyrų nuo 50 iki 75 metų ir vyrų nuo 45 metų, kurių tėvai ar broliai yra sirgę prostatos vėžiu, susirgimų prevencijai. Pagal šią programą kartą per 2 metus atliekamas kraujo tyrimas, parodantis prostatos specifinio antigeno (PAS) koncentraciją kraujyje. Jei PAS kiekis viršija normą, šeimos gydytojas siunčia konsultuotis pas urologą.

Mirtingumas sumažėjo trečdaliu

Gimdos kaklelio piktybinių navikų prevencinių priemonių programa skirta moterims nuo 25 iki 60 metų. Pagal programą kartą per 3 metus atliekamas citologinio tepinėlio tyrimas. Remiantis tyrimo rezultatais, pacientei gali būti nemokamai atliekama biopsija, leidžianti objektyviai patvirtinti arba paneigti ligos diagnozę. Gargždų šeimos medicinos klinikos Suaugusiųjų skyriaus vedėja I. Stankuvienė pastebėjo, jog dar yra moterų, kurios abejingai žiūri į šią prevencinę programą, ir kvietė nepasitikrinusias būtinai tai padaryti.

Gimdos kaklelio vėžio prevencinės programos efektyvumą puikiai iliustruoja šią savaitę Valstybinės ligonių kasos prie Sveikatos apsaugos ministerijos (VLK) paskelbti programos įgyvendinimo rezultatai. Analizė rodo, jog įgyvendinant gimdos kaklelio vėžio prevencinę programą Lietuvos moterų mirtingumo rodikliai nuo šios ligos per devynerius metus sumažėjo beveik trečdaliu. Be to, joms vis dažniau diagnozuojamas dar neišplitęs ankstyvosios stadijos vėžys, o vėlyvosios – vis rečiau, tai leidžia išgelbėti daugybės moterų gyvybes. VLK direktoriaus Algio Sasnausko teigimu, tokie rezultatai ne tik džiugina, bet ir teikia vilčių, kad moterų mirtingumo dėl gimdos kaklelio vėžio rodikliai mūsų šalyje pastaraisiais metais ims dar sparčiau mažėti. „Ne tik moterims, bet ir vyrams svarbu žinoti, kad išgijimo tikimybė yra gerokai didesnė, kai diagnozuojamas ankstyvos stadijos vėžys. Kur kas geriau, kai jis aptinkamas ir išgydomas dar neišplitęs, tuomet tikimybė pasveikti žymiai išauga. Todėl raginame moteris ir vyrus rūpintis savo sveikata, ją tikrintis, aktyviai dalyvauti nemokamose, valstybės finansuojamose prevencinėse programose. Tam nebūtina laukti šeimos gydytojo kvietimo, galima kreiptis ir savo iniciatyva. Juk kuo daugiau išgelbėtų gyvybių – tuo daugiau laimingų šeimų“, – tvirtino VLK vadovas A. Sasnauskas.

Pasitikrino 600 tūkst. moterų

Vis dėlto nepaisant to, kad Lietuvoje mirtingumo rodikliai nuo gimdos kaklelio vėžio mažėja, tačiau jie tebėra vieni aukščiausių Europoje. „Tai, kad mūsų šalies moterų sergamumo ir mirtingumo rodikliai vis dar didesni nei, pavyzdžiui, Švedijoje, Suomijoje, Danijoje ar Norvegijoje, galima paaiškinti tuo, kad minėtose šalyse tokios prevencinės programos pradėtos vykdyti daugiau nei prieš 50 metų. Be to, tų šalių moterys labiau vertina jų naudą ir labiau nei lietuvės rūpinasi savo sveikata“, – pastebėjo VLK Paslaugų ekspertizės, metodinio vadovavimo ir kontrolės skyriaus vedėja Daiva Berūkštienė.

Pastaraisiais metais gimdos kaklelio vėžio prevencinė programa vis labiau įsibėgėja – pagal ją gydymo įstaigose suteikiama vis daugiau paslaugų moterims. Per 9 metus iš viso paimta ir ištirta daugiau nei 993 tūkst. citologinių tepinėlių. Bent vieną kartą šioje programoje dalyvavo maždaug 601 tūkst. moterų. Lietuvoje dėl gimdos kaklelio vėžio nemokamai tikrinamos moterys nuo 25 iki 60 metų. Jos, kaip ir daugelyje šalių, kviečiamos tikrintis kas trejus metus. Iš viso šiai programai įgyvendinti 2004–2012 m. iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžeto panaudota 29 mln. litų.


Gargždų šeimos medicinos klinikos statistika apie pacientus, 2012 metais pasinaudojusius klinikoje įgyvendinamomis profilaktinės ir ankstyvosios diagnostikos sveikatos prevencijos programomis:

  • Širdies ir kraujagyslių ligų prevencijos programos paslaugos pritaikytos 722 pacientams.
  • Dėl storosios žarnos vėžio pasitikrino 1358 Gargždų Šeimos medicinos klinikos pacientai. 19-kai jų rasta patologijų ir išduoti siuntimai atlikti kolonoskopiją.
  • Mamografijos tyrimams atlikti išduoti 425 siuntimai. Dėl gimdos kaklelio vėžio pasitikrino 698 moterys.
  • Priešinės liaukos vėžio diagnostikos programa pasinaudojo 724 vyrai.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių