Prie DUOday iniciatyvos jungiasi ir žmonės su regos negalia. 7 miestuose 22 neregiai ar silpnaregiai išbandys naujas profesijas

Gegužės 25 dieną Lietuvoje jau ketvirtą kartą vyksta DUOday – diena, kai įmonės ir organizacijos visame pasaulyje kviečia žmones su negalia išbandyti naujas profesijas. Iš viso šalyje  24 organizacijos ir 147 darbdaviai pakvietė žmones su negalia išmėginti įvairias darbo vietas. Lietuvos aklųjų ir silpnaregių sąjunga taip pat registravo bendruomenės narius, norinčius dalyvauti iniciatyvoje. Tad DUOday šiemet 7 miestuose save išbandys 22 regos negalią turintys asmenys.

Daugiausia DUOday iniciatyvoje dalyvauja (net 10) Kaune gyvenančių regos negalią turinčių darbingo amžiaus žmonių. Taip pat dalyvaujančiųjų nemažai sostinėje. Po kelis ar vieną norintį išbandyti save naujoje darbo vietoje atsirado Klaipėdoje, Šiauliuose, Telšiuose, Palangoje, Alytuje. Kai bendruomenės nariai užsiregistravo ir išsakė savo lūkesčius, kokį darbą norėtų išmėginti, Lietuvos aklųjų ir silpnaregių sąjunga ėmė ieškoti įmonių ir įstaigų, kurios priimtų regos negalią turinčius asmenis.

Per DUOday žmogus su negalia visą darbo dieną praleidžia pasirinktoje organizacijoje: stebi įmonės darbo procesus, pagal galimybes atlieka kai kurias užduotis, dalyvauja susitikimuose, kartu pietauja ir bendrauja su kolektyvu.

Šiais metais siūlomos profesijos labai skirtingos – nuo skambučių centro darbuotojų, viešbučio administratoriaus,  programinės įrangos testuotojo, klientų aptarnavimo specialisto, rūbininko Kauno dramos teatre iki muziejaus gido ir įstaigos direktoriaus. Dalyvauja tokios organizacijos kaip „Swedbank“ Lietuvoje, Užimtumo tarnyba, „Juvare“, „2B Pack“, „DSP Plius“, Lietuvos audiosensorinė biblioteka, Palangos gintaro muziejus, „Telia Lietuva“, Lietuvos prezidentūra, Lietuvos oro uostai, Lietuvos paštas, Neįgaliųjų reikalų departamentas, Valstybinis Kauno dramos teatras.

Štai įmonės „DSP Plius“ vadovė Irma Spudienė gegužės 25 d. kartu su DUAday dalyve, nerege Asta Lenkšiene dalyvaus Lietuvos verslo moterų tinklo jubiliejinėje konferencijoje. „Taip sutapo, kad aš Irma Spudienė esu viena iš šios LVMT konferencijos organizatorių, todėl pasiūliau DUOday dienos rengėjams – netradicinę patirtį ir apsilankymą žmogaus su negalia Jubiliejinėje konferencijoje. Šioje iniciatyvoje dalyvauju jau kelerius metus, esu pati įdarbinusi žmogų su negalia, keletą metų organizuoju nemokamas konferencijas žmonėms su negalia. Mano mama yra silpnaregė, turinti kitų negalių, matydama sunkumus, noriu pakeisti kitų žmonių požiūrį, kad visi esam lygūs. Šiemet aš prisijungti prie konferencijos organizavimo pakviečiau aktyvią moterį neregę Astą Lenkšienę iš Kauno. Asta išbandys vadovių visuomeninę veiklą ir aktyviai dalyvaus konferencijos parengiamuosiuose darbuose, aš tą dieną būsiu jos dešinioji ranka/draugė, o kitos Verslo moterų tinklo atstovės mokysis priimti įvairius dalyvius ir įvairias patirtis. Aš padėjau Astai pasiruošti CV, labai norėčiau padėti jai užmegzti pažintis su potencialiomis darbdavėmis iš Kauno.“

Jurgita Kuprytė, socialinės įdarbinimo agentūros „SOPA“, 2019 metais į Lietuvą atvežusios tarptautinę DUOday iniciatyvą, vadovė pabrėžia, kad projektas turi du tikslus: „Žmonės su negalia skirtingose organizacijose gali nors vieną dieną išbandyti įvairias profesijas, o taip pat šviečiame visuomenę, darbdavius apie žmonių su negalia gebėjimus, apie tai, kad jų daugiau galėtų dalyvauti darbo rinkoje. Iniciatyva sėkmingai įleido šaknis Lietuvoje, šiais metais visoje Lietuvoje darbuosis beveik 400 duetų!

Šių metų balandžio 1-os dienos Užimtumo tarnybos duomenimis, iš viso registruota daugiau nei 12 tūkstančių nedirbančių žmonių su negalia. Lietuvos žmonių su negalia įdarbinimo skaičiai yra mažesni negu Europos Sąjungos šalių vidurkis, todėl DUOday – mūsų šaliai itin svarbi iniciatyva, tvirtina Neįgaliųjų reikalų departamento prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos direktorė Eglė Čaplikienė: „Džiaugiamės, kad šiais metais DUOday  iniciatyva plečiasi ir į kitus regionus, kad mažesnių miestų dalyviai gali išbandyti savo jėgas atviroje darbo rinkoje, susipažinti su skirtingomis profesijoms, o gal net įsidarbinti. Mūsų organizuojamų „Jokio skirtumo“ kontaktų mugių metu regionuose dažniausiai įvardijamas darbdavių trikdis, kodėl visgi nėra „jokio skirtumo“ įdarbinti darbuotoją su ar be negalios, yra nežinia, natūrali baimė. Ir DUOday iniciatyva tą baimę pakeičia supratimu. O mes šiemet vėl kviesime visų darbdavių atstovus mokymų metu įgyti žinių apie darbuotojų, turinčių negalią, įtraukties į darbo rinką svarbą, negalios specifiką, valstybės pagalbą darbdaviui, o tuomet išdrįsti žengti tą žingsnį naujų patirčių link!”

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių