Priemiesčio rinkėjų rokiruotė: balsuos nebe rajone
Vyriausioji rinkimų komisija dalį Klaipėdos rajono rinkėjų atgnybė Klaipėdai. Iki šiol rajonui priklausiusios Kalotės, Karklės ir Slengių rinkimų apylinkės per artimiausius rinkimus į Seimą, vyksiančius jau šių metų spalio 9 d., bus priskirtos Klaipėdos Danės apygardai.
Rinkėjais „nukraujavęs“ rajonas ūžia: vieni politikai ploja katutėmis ir teigia, jog toks perskirstymas – logiškas sprendimas, o kiti įžvelgia norą pakeisti būsimų rinkimų rezultatus sau palankia linkme.
Sumažino išsipūtusią apygardą
Keičiant apygardų ribas buvo įgyvendintas Konstitucinio Teismo išaiškinimas, pagal kurį apygardose rinkėjų skaičius negali skirtis daugiau nei 10 procentų nuo vidutinio rinkėjų visose vienmandatėse rinkimų apygardose skaičiaus. Mat iki šiol, kaip pastebi daug kartų (net 19!) Klaipėdos rajono rinkimų komisijos pirmininko pareigas ėjęs Zigmas Bitinas, vienmandatėse apygardose išrinkti parlamentarai atstovaudavo nevienodam skaičiui rinkėjų: „Vienas 25 tūkst., kitas – net 45 tūkst. Buvo pasiekta kritinė riba, reikėjo perskirstyti balsuojančiuosius.“ Jis akcentavo, kad šis teritorijų perskirstymas galios tik Seimo rinkimams.
Per 2012 m. Seimo rinkimus Gargždų vienmandatėje apygardoje buvo 42 470 rinkėjai. Kadangi Klaipėdos rajonas yra vienas iš nedaugelio, kuriame gyventojų daugėjo, tai ir apygarda vis pūtėsi. Dabar ji sumažinta iki
38 117 rinkėjų. Vyriausiosios rinkimų komisijos pirmininko pavaduotoja Laura Matjošaitytė „Bangą“ informavo, kad, palyginti su 2012 m. Seimo rinkimais, neliko Kalotės ir Slengių rinkimų apylinkių, kuriose bendras balsuojančiųjų skaičius – per 4 000. Šių priemiestinių teritorijų gyventojams teks savo, kaip rinkėjų, valią išreikšti jau Klaipėdos Danės apygardoje.
Naujakuriai stumiami uostamiestin
Toks Vyriausiosios rinkimų komisijos sprendimas gali nepalankiai atsiliepti liberalams, kurie būtent priemiestinėse teritorijose turi gausų palaikančiųjų būrį. Klaipėdos rajono savivaldybės tarybos narė, Liberalų sąjūdžio narė Aušra Norvilienė teigia, jog niekam ne paslaptis, kad artėjant Seimo rinkimams baiminamasi dėl liberalų kandidato Eugenijaus Gentvilo pranašumo būtent tose apylinkėse, kurios prijungtos prie Danės apygardos. „Galbūt inicijuojant tokį sprendimą jau pradėti strategiškai dėlioti rinkimų rezultatai?“ – svarsto A. Norvilienė.
Ji prisiminė, kad tiesioginių merų rinkimų laikotarpiu (atrodo, viešų debatų metu) nuskambėjo frazė, kad su Klaipėdos miestu susiję liberalai ruošiasi prie uostamiesčio prijungti kai kurias naujakurių teritorijas: „Dabar, mero ir Administracijos vadovų iniciatyva, ,,gražioje“ formoje tų pačių priemiestinių apylinkių dalyvavimas rajono visuomeniniame, politiniame gyvenime, sprendimų priėmime nebesvarbus ir bus apribotas. Teigiama, kad neva Kretingalės, Sendvario seniūnijos gyventojai labiau klaipėdiškiai nei rajono gyventojai, todėl ir savo nuomonę balsuodami turės pareikšti ne dėl Klaipėdos rajono savivaldybėje kandidatuojančių į Seimą vienmandatininkų, o dėl Klaipėdos miesto politikų. Bet ar klausė kas nors gyventojų nuomonės dėl tokio planuojamo rinkimų apygardų ribų keitimo?“
„Manau, rajono valdžios tikslas turėtų būti integruoti naujakurius į Klaipėdos rajono savivaldybės gyvenimą, o ne stumti juos į uostamiestį, palaipsniui atsisakant ir su naujakuriais susijusių problemų“, – įsitikinusi liberalė A. Norvilienė.
Pasirinko mažiau skausmingą
Klaipėdos rajono savivaldybės administracijos direktorius Sigitas Karbauskas teigė, kad joks spaudimas Vyriausiajai rinkimų komisijai nebuvo daromas, tik pateikta informacija apie susiklosčiusią situaciją. „Vyriausioji rinkimų komisija prašė siūlyti variantus, kaip perskirstyti rinkėjus, tai buvo toks mero raštas… Istoriškai būtų teisingiau priemiestines apylinkes priskirti kuriai nors Klaipėdos apygardai. Juolab kad tenykščiai gyventojai yra kažkada net sakę, kad jų meras Rimantas Taraškevičius. Tad jų priskyrimas prie Danės apygardos ne toks skausmingas. Juk iš pradžių buvo svarstyta atskirti Veiviržėnų, Šiūparių, Žadeikių, Endriejavo ir kt. apylinkes. Pastarųjų gyventojai teigė, jog tokiu atveju būtų net nėję balsuoti, rinkėjų aktyvumas būtų žymiai sumažėjęs. Žinoma, mes išvis nenorėjome atsisakyti jokių rinkėjų, juk visi yra rajono gyventojai, tačiau nebuvo kitos išeities“, – kalbėjo Administracijos direktorius S. Karbauskas.
Rinkimų niuansus gerai žinantis Z. Bitinas sutinka, kad pasirinktas mažiausiai skausmingas variantas, mat judrėniškiai, veiviržėniškiai yra įpratę savo problemas spręsti rajone. O gyvenantieji priemiestinėse teritorijose neretai dirba, mokosi būtent uostamiestyje. Per paskutinius 10–15 metų jie statėsi namus rajone ir čia persikraustė. Nepaisant to, dažno kasdienis gyvenimas vis tiek verda Klaipėdoje.
KOMENTARAS
- Karklės bendruomenės pirmininkas Arvydas URBIS: „Pirmasis klausimas, kodėl Karklę, o ne Jakus atidavė? Aišku, mes pasijautėme vargdieniais kampininkais, kuriuos stumdo, kaip patogiau. Nėra nei visiškai blogai, nei visiškai gerai. Žinoma, negerai, kad gyventojų buvo nelabai atsiklausta. Tačiau šis apylinkių perskirstymas galios tik Seimo rinkimams, tad tiesiog parlamentaras Petras Gražulis neteko trijų apylinkių. Per Prezidento, Savivaldybių tarybų rinkimus balsuosime kaip balsavę. Atskirtos apylinkės balsuodavo skirtingai nei kitos, tai įtariu, kad buvo žaidžiamas ir politinis žaidimas iš vienos ir kitos pusės. Buvo atsikratyta liberaliausiai balsuojančiųjų. Mūsų, pavyzdžiui, Karklės rinkimų apylinkės rezultatai būdavo palankūs liberalams.“