Pritraukti investicijas verslui geba jau ir paaugliai
Vilniuje įvyko ypatingas renginys – „WoW University“ tarptautinio projekto „Future Heroes“ atidarymas. „WoW University“ kasmet organizuoja daugybę apdovanojimų sulaukusį projektą „Future Heroes“, skirtą skatinti jaunų merginų verslumą visoje Lietuvoje. Padedamos mentorių, jos ieško sprendimų, kaip sustiprinti paauglių socialines bei emocines kompetencijas, nagrinėja tvarumo, profesinio orientavimo, edukacinio verslo ir kitas temas. Asociacijos „Unicorns Lithuania“ vadovė Inga Langaitė per atidarymo šventę, sausio 14 d. perskaitė įkvepiantį pranešimą ir paskatino mergaites rinktis savo unikalų kelią, nebijoti klysti, ugdyti atsparumą, paversti jį savo supergalia ir būti tik tokioje aplinkoje, kur žmonės bendradarbiauja, palaiko vieni kitus ir kur nelieka vietos tarpusavio konkurencijai.
„Esu kilusi iš gana tradicinės šeimos ir, būdama paauglė, turėjau sugalvoti, kokiu būdu sieksiu užsibrėžtų tikslų. Nusprendžiau, kad išsilavinimas ir nuolatinis mokymasis padės man pasiekti laisvę ir įgyvendinti svajones“, – renginyje nuoširdžiai dalinosi pranešėja.
Inga Langaitė pabrėžė mergaitėms, kad prisijungusios prie „Future Heroes“ projekto jos priėmė teisingą sprendimą, nes čia sukurta aplinka, kur jos galės pažinti daug įdomių žmonių, kelti klausimus ir rasti atsakymus. Sparčiai augančios Lietuvoje startuolių ekosistemos atstovė padrąsino mergaites ir akcentavo, kaip svarbu yra nepasiduoti, eksperimentuoti, bandyti vėl ir vėl, kol atrasi reikiamus atsakymus.
Projekto „Future Heroes“ atidarymo renginyje sveikinimo žodį tarė ir „British Council“ tarybos Lietuvoje vadovė Ona Marija Vyšniauskaitė. Ji projekto dalyvėms palinkėjo su pozityvia energija įsitraukti į projektą, tačiau pastebėjo ir tai, kad projekte gali lydėti ne vien džiaugsmo akimirkos, bet ir nuovargis, nusivylimas ir abejonės. Pasak O. M. Vyšniauskaitės, tai liudys apie nepaprastai gražią augimo ir atradimų kelionę, kuri neabejotinai atneš pokyčių jų gyvenimuose.
Per dvejus metus projekto „Future Heroes“ programą baigė beveik 200 mergaičių. Apie įveiktus iššūkius ir apdovanojimus už nuoširdų darbą pasakoja viena iš projekto mentorių „Luminor investicijų valdymo“ vadovė Loreta Načajienė ir praėjusių metų dalyvės.
Prasmingas ir pats projektas, ir jo rezultatai
Trečius metus mentore „Future Heroes“ projekte būsianti Loreta Načajienė pastebėjo, kad jame dalyvaujančios 14–17 metų merginos turi ne tik labai įdomių, bet ir prasmingų bei socialiai atsakingų verslo idėjų. Gavusios reikalingą informaciją ir pagalbą, jos mokosi ir išsiaiškina, ko reikia norint įgyvendinti savo idėjas, ką padaryti, kad jų planas pavyktų. „Projekto metu merginos dirba, mokosi ir bendrauja komandomis po 5–6 merginas. Jos kartu susitaria dėl projekto (verslo) idėjos, toliau ją vysto, kol galiausiai parengia pristatymą (angl. „pitch“), kurį ir vertina projekto komisija. Pristatydamos savo idėją merginos gauna praktinių patarimų, kaip geriau jų idėją būtų galima įgyvendinti. Labai smagu, kad viena iš praėjusių metų idėjų jau yra realizuota: yra sukurta tinklalaidė „Nežmoniški žmonės“, kurioje į jaunimui aktualius klausimus, susijusius su psichologine sveikata, atsakinėja ir komentuoja tos srities profesionalai ir ne tik“, – sako pašnekovė.
Įgūdžiai sėkmingam verslui ateityje
L. Načajienė atkreipia dėmesį, kad sėkmingam jauno žmogaus karjeros keliui labai svarbūs tokie projektai: kuo daugiau panašių iniciatyvų vyks, kuo daugiau jaunimo į juos įsitrauks, tuo didesnė tikimybė, kad jaunimas, ir ypač merginos, norės kurti savo verslus, produktus ar užsiimti kita panašia veikla. „Sudalyvavusios „Future Heroes“ projekte, jaunos merginos įgyja supratimą apie tai, nuo ko reikia pradėti, kaip savo idėją įgyvendinti ją paverčiant finansiškai naudinga ir netgi kaip surasti rėmėjus, verslo parnerius ar idėjos pirkėjus“, – pažymi „Luminor investicijų valdymo“ vadovė.
„Luminor“ bankas prisideda prie „Future Heroes“ projekto, kuris stiprina jaunuolių asmeninius ir profesinius įgūdžius. Projekto dalyvės rodo motyvaciją mokytis ir tobulėti, o tai labai svarbu kuriant atsakingą ir rūpestingą ekonominę aplinką Baltijos regione. „Future Heroes“ projektas suteikai galimybę jaunoms merginoms atskleisti savo potencialą, paskatina ieškoti naujų galimybių ir įkvėpimo, todėl svarbu, kad jos sulauktų reikiamos paramos ir iš verslo aplinkos.
Pirmasis „Future Heroes“ startuolis jau veikia
Praėjusių metų geriausia „Future Heroes“ verslo idėja tapo Mildos Strazdaitės, Rugilės Kiškytės, Atėnės Večkytės, Amelijos Benderavičiūtės ir Milos Gaidukevič tinklalaidė paaugliams „Nežmoniški žmonės“. Jos tikslas – ugdyti ir įkvėpti jaunus žmones, padėti jiems įveikti gyvenimo nežinomybę ir atsikratyti baimių.
„Būtent mūsų amžiaus grupėje labai dažnai kyla klausimų, bet ne visada randama atsakymų į juos. Į pokalbius bus kviečiami ypatingi, charizmatiški pašnekovai, kurie turėtų patirties ir žinių kalbėdami šia tema, kad ji būtų įdomi ir vertinga. Jame būtų ne tik pristatomos paaugliams įdomios ir reikalingos temos (finansinis raštingumas, santykiai, lytinis švietimas, kitos gyvenimo temos), bet ir pateikiamos paaugliui priimtinu būdu – su humoru ir paauglio pozicija toje situacijoje. Tokią idėją pasirinkome todėl, kad kartais mums pačioms kyla klausimų ir nėra saugios, supratingos aplinkos, kurioje galėtume rasti atsakymus į juos: daugelyje laidų, platformų, internetinių puslapių informacija yra pasenusi, pateikiama neįdomiai arba neprieinama, nes dažniau tokį turinį kuria suaugusieji, o jie mąsto kitaip negu mes, sukurdami iliuziją, jog suaugę nesupras mūsų“, – sako startuolio kūrėjos.
Tinklalaidę „Nežmoniški žmonės“ jau greitai bus galima išvysti „LRTU“ kanale, skirtame paaugliams.
Praverčia „Future Heroes“ kurse įgytos kompetencijos
Skirtinguose miestuose gyvenančioms merginoms susiburti ir filmuoti tinklalaidę nėra itin paprasta, tačiau į iššūkius jos žiūri optimistiškai – koks gi rezultatas be iššūkių? „Iššūkiai skatina ieškoti sprendimų ir sukurti kokybišką produktą. Mums iššūkiu tapo klausytojo sudominimas ir įtraukimas, taip pat kaip teisingai apskaičiuoti finansus, kokio „kabliuko“ reikia, kad veiktų marketingas, kaip planuotis laiką ir pasiskirstyti darbus komandoje po lygiai, kaip visa tai suderinti su mokykla ir popamokinėmis veiklomis. „Future Heroes“ projektas padėjo suprasti, ką kurioje situacijoje daryti“, – pasakoja tinkalalaidės autorės. Pasak merginų, itin naudinga, kai įgytos žinios efektyviai gali būti pritaikomos realybėje, padeda augti ne tik sukurtam projektui, bet ir asmeniškai.
Merginos išskiria gebėjimą dirbti komandoje, kaip ypač reikšmingą kompetenciją. ,,Wow University“ kurse įgytos žinios padėjo suprasti verslo rinką pasaulyje; kaip atrasti, kas žmonėms patinka, aktualu ir savo idėją įgyvendinti nuo A iki Ž. Kasdienybėje dažnai pasinaudojame ir patarimais, kaip išlikti pozityviomis, į nesėkmes reaguoti su šypsena ir ieškoti sprendimų iškilus problemoms, – kalba pašnekovės. – „Future Heroes“ projektas išmokė ir kaip efektyviai dirbti komandoje: dalintis idėjomis, įsiklausyti, padėti, pasidalinti darbus ir atsakomybes“.
Svajonės virsta verslais
„WoW University“ jau trečią kartą kviečia jaunas merginas prisijungti prie „Future Heroes“ kurso ir realizuoti savo svajones, kaip tai sėkmingai daro tinklalaidės „Nežmoniški žmonės“ kūrėjos. „Tai labai gera programa merginoms, suteikianti galimybę tapti savarankiškomis, nepriklausomomis ir žinančiomis savo poziciją verslo pasaulyje. Bendravimas projekte su jo kūrėjais bei mentoriais dovanoja suokimą, jog bet kokią idėją galima įgyvendinti. Svarbu tinkamai pasiruošti ir nenuleisti rankų. Verslūs žmonės mielai dalijasi savo sėkmių ir nesėkmių istorijomis, ir tai suteikia vilties, jog nepavykus gali siekti kažko kito, ieškoti galimybių ir nenuvertinti savęs, – pastebi merginos. – „Future Heroes“ kursas – tai gyvenimo mokykla: čia ne tik gausi vertingos informacijos ir žinių iš profesionalų, bet praplėsi savo draugų ir bendraminčių ratą, įveiksi baimes ir pasiklosi tvirtus pamatus ateičiai, nes įgyta patirtis niekur nedings: baigusi kursą, turėsi kažką daugiau, nei kiti.“
Kasmet – nauja, talentinga komanda
Projektą „Future Heroes“ „WoW University“ kartu su „British Council“ ir „The Ella Fund“ pradėjo prieš trejus metus, vedini misijos įkvėpti 14–17 metų merginas lyderystei ir verslumui. Kiekvienais metais projekte dalyvauja 60 mergaičių iš visos Lietuvos ir dalyvavimas yra nemokamas. Dalyvės dirba su verslo profesionalais paskaitų ir mentorystės metu.
Vienas iš projektų tikslų – skatinti tarpkultūrinį dialogą, todėl yra siekiama, kad projekte dalyvauti galėtų merginos iš įvairiausių Lietuvos regionų, be to, į veiklas įtraukiama bent 50 proc. merginų, kurių gimtoji kalba nėra lietuvių. Tai yra svarbi iniciatyva, siekiant, kad kiekviena jauna mergina grįstų savo autentišką karjeros kelią, nevaržomą visuomenės stereotipų. Projektas vykdomas anglų kalba, mergaitės tarpusavyje taip pat bendrauja tik angliškai: taip gerinamos anglų kalbos žinios ir nelieka barjero tarp lietuvių ir kitataučių mergaičių.
Sausio 14 dieną vykusioje projekto atidarymo šventėje merginos turėjo galimybę dalyvauti pirmajame projekto „Future Heroes“ workshop’e tema „Ideation and Team Formation“, kurio metu susipažino su naujai susikūrusia bendruomene – savo komandos narėmis, mentorėmis bei projekto kūrėjais. Šiame renginyje merginos pradėjo savo lyderystės ir verslumo įgūdžių tobulinimu grįstą kelionę, kurios metu turės galimybę sukurti socialinį projektą ir vėliau jį net realizuoti. Už galimybę jaunoms mergaitėms tapti stipriomis lyderėmis bei ateities herojėmis „WoW University“ dėkoja pagrindiniams partneriams „British Council“, „The Ella Fund“ bei partneriams „Luminor“ ir „Magic Linen“.