Rotavirusas mėgsta vaikus

Šaltuoju metų laiku padaugėja ne tik ūmių viršutinių kvėpavimo takų, bet ir žarnyno infekcijų. Kūdikių ir mažų vaikų smarkaus viduriavimo ir vėmimo priežastis dažniausiai būna rotavirusinė infekcija. Apie itin greitai ir lengvai plintantį rotavirusą, šios infekcijos simptomus, gydymą ir profilaktiką kalbėjomės su Gargždų PSPC Šeimos medicinos klinikos Vaikų skyriaus vedėja, vaikų ligų gydytoja Žydre Viliuviene.

Piko nėra

Gydytoja pastebėjo, kad rotavirusine infekcija, pasireiškiančia vėmimu, karščiavimu, viduriavimu, bendra organizmo intoksikacija, dažniausiai sergama šaltuoju metų laiku. Dėl to ši infekcija dar yra vadinama žiemos viduriavimu. Pasak medikės, šią žiemą rotavirusinių susirgimų piko Gargžduose nepastebėta, tačiau po keletą sergančiųjų fiksuojama nuolat: nuo vėlyvo rudens iki dabar. Gargždų PSPC Šeimos medicinos klinikos Vaikų skyriaus vedėja Ž. Viliuvienė akcentavo, kad virusinius viduriavimus gali sukelti įvairūs virusai, tačiau rotavirusas yra dažniausia kūdikių ir mažų vaikų smarkaus viduriavimo ir vėmimo priežastis. Pusei iš ligoninėse dėl vėmimo ir viduriavimo gydomų vaikų yra nustatoma būtent ši infekcija. Rotavirusu bent kartą suserga visi vaikai iki penkerių metų amžiaus. Didžiausias pavojus gresia vaikams nuo 6 mėnesių iki 2 metų amžiaus, nes jie rotavirusu suserga pirmą kartą, o pirmasis susirgimas dažniausiai pasireiškia sunkiausiai. Medikė perspėjo, jog persirgęs šia infekcija vaikas nėra apsaugotas nuo pakartotinio užsikrėtimo, tačiau tokia tikimybė gerokai sumažėja.

Užsikrėsti rotavirusu labai lengva, nes jis ilgai išlieka aplinkoje. Esant kambario temperatūrai, ant paviršių virusas išlieka apie 10 dienų, ant rankų – apie 4 valandas. Rotavirusinė infekcija greitai ir lengvai plinta vaikų kolektyvuose, gydymo įstaigose buitinio sąlyčio metu, t. y. per nešvarias rankas, aplinkos daiktus, todėl viena pagrindinių profilaktikos priemonių yra rankų higiena. Patekę į žmogaus organizmą virusai dauginasi plonosios žarnos gleivinėje pažeisdami jos struktūrą ir funkcijas.

Svarbu gerti skysčių

Dažniausi rotavirusinės infekcijos simptomai yra smarkus viduriavimas, vėmimas, pilvo skausmas ir spazmai, karščiavimas, dehidratacija, t. y. vandens netekimas, kuris ypač kūdikiams būna labai greitas ir ženklus. Pastebėjus, kad vaikas pasijuto blogai, vemia ar viduriuoja, Ž. Viliuvienė tėvams patarė per pirmąsias 4–6 valandas itin atidžiai stebėti jo būklę ir girdyti skysčiais. Jei vaikas geria, tada gydytis galima ir namuose, o į medikus kreiptis tada, jei vaiko būklė prastėja. Tačiau, jei per pirmas 4 val. tėvai pastebi, jog vaikas negeria skysčių, yra suglebęs, pasikeičia jo elgsena, nebenori žaisti, bendrauti, tampa vangus, tada būtina kuo greičiau kreiptis į gydytoją. Tokiu atveju gali tekti jį guldyti į ligoninę ir lašinėmis atkurti prarastą skysčių kiekį.

Vaikų ligų gydytoja sergantį vaiką patarė girdyti ne arbata ar sultimis, o specialiais vaistinėje parduodamais geriamaisiais tirpalais, kurie turi daug mineralų ir gliukozės bei padeda greičiau atkurti skysčių pusiausvyrą organizme: „Pirmas valandas skysčių rekomenduojama girdyti po nedaug: duoti šaukšteliu, pipete lašinti į burną arba duoti gerti per šiaudelį. Daug išgerti vienu metu nerekomenduojama, nes vaiką gali supykinti, jis gali imti vemti ir taip prarasti dar daugiau skysčių.“ Jei susirgęs kūdikis yra maitinamas krūtimi, tai dėl ligos mama neturėtų nutraukti maitinimo ir žindyti jį kaip įprasta, nes mamos piene yra imunoglobulinų, kurie veikia kaip vaistas. Tačiau jei vaikas maitinamas mišinuku ar košėmis, tada pirmąsias 4–6 val. valgyti jam nereikėtų duoti, tik girdyti skysčius.

Efektyviausia apsauga – skiepai

Ž. Viliuvienė pastebėjo, kad patikimiausia rotavirusinės infekcijos profilaktika yra skiepai. Rotavirusinės infekcijos vakcina Lietuvoje skiepijama nuo 2008 metų, tačiau ji nėra itin populiari. Per metus paskiepijama tik apie 6–7 proc. vaikų. „Vakcina yra geriamoji, todėl kūdikiui nesukelia jokio skausmo. Ja yra skiepijami kūdikiai nuo 2 iki 6 mėnesių, todėl tėvams labai svarbu laiku sužinoti apie šią vakciną ir nuspręsti, ar savo vaiką skiepyti. Vakcina suteikia 92 proc. apsaugą nuo sunkių rotavirusinės infekcijos atvejų. Tai reiškia, kad net pasiskiepijus tikimybė susirgti lieka, tačiau apsisaugoma nuo sunkios ligos formos, kuri mažiems vaikams yra labai pavojinga“, – aiškino gydytoja. Pasak jos, Lietuvoje nuo rotaviruso vartojamos kelios vakcinos, kurios yra gerai toleruojamos, saugios ir veiksmingos. Valstybė jų nefinansuoja, tad tėvams tenka mokėti iš savo kišenės. Vakcina „Rotarix“ yra sugirdoma per 2 kartus, 1 dozė kainuoja 217 litų. Vakcina „RoxaTeg“ girdoma per 3 kartus, 1 dozė kainuoja 187 Lt. Tėvai gali pasirinkti, kuria vakcina nori skiepyti vaiką, abi jos yra vienodai veiksmingos.


  • Gargždų PSPC Šeimos medicinos klinikos Vaikų skyriaus vedėja, vaikų ligų gydytoja Ž. Viliuvienė pasakojo, kad, Pasaulinės sveikatos organizacijos duomenimis, virusiniai viduriavimai yra viena dažniausių vaikų mirties priežasčių pasaulyje. Kasmet nuo jos pasaulyje miršta apie 500 tūkstančių vaikų, dažniausiai mažai išsivysčiusiose šalyse. Tačiau rotavirusu sergama visose šalyse. Iš 200 tūkstančių dėl viduriavimo ir vėmimo Europos ligoninėse gydomų vaikų pusei yra nustatoma rotavirusinė infekcija.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių