Šalnos nepakando sodininko pašaukimo

Šį rudenį girininkiškiui sodininkui Viktorui Barbšiui graudu žvelgiant į tuščią sodą – tik kai kurios obelys sunokino vaisius. Per 10 sodininkystei paaukotų metų taip nutiko pirmą kartą. Pavasarį per patį sodų žydėjimą stiprios šalnos pakando daugumos vaismedžių žiedus. Sodininkas susirūpinęs, ar gaus tiesiogines išmokas už ekologinę sodininkystę, nes neužderėjo vaisių ir negalės parduoti nustatyto kiekio.

Girininkuose vienkiemyje įsikūręs V. Barbšys prieš 10 metų ryžosi savo žemėje užsiveisti sodą ir gauti pajamų. Kasmet jį plėtė. Dabar beveik 9 hektaruose auga dešimties veislių obelys, o kiek dar kitų vaismedžių. Ekologinis sodas, kuriame nenaudojama mineralinių trąšų, nepurškiama jokiais chemikalais nuo ligų ar parazitų.

„Tuomet atrodė, kad žemė tinkama sodininkystei, – pratarė Viktoras. – Tačiau dabar paaiškėjo, jog šioje dauboje stipriau kimba ir išsilaiko šaltis. Antai ant kalvos esančių kaimynų sodas šiemet nenušalo kaip mano. Bet ir nepasitaikė, kad per patį sodų žydėjimą penkias naktis taip šaltų.“

Žemės ūkio informacijos bei Kaimo ir verslo centro duomenimis, Klaipėdos rajone šiemet deklaruota 66,14 ha sodų, už kuriuos prašoma tiesioginių išmokų.

Auginti sodą V. Barbšys pradėjo įgijęs žinių, bet jis nenumanė būsiant nenuspėjamų dalykų. „Nesitikėjau, kad puls tokios ligos, o purkšti negalima. Šiuolaikiniai sodinukai nepritaikyti augti mūsų sąlygomis. Reikia atsodinti, bet jie trigubai pabrangę“, – apgailestavo sodininkas.

Jis prisipažino, kad sunku įžengus į tuščią sodą. Tik ant kai kurių obelų pūpso vaisiai. „Per didžiąsias šalnas nušalo kriaušių, vyšnių, trešnių, slyvų, abrikosų, persikų žiedai. Iš kaulavaisių daugiausia pajamų būdavo. Šiemet darbo tiek pat, o naudos…“ – liūdnai ištarė Viktoras. Beje, ekologiškus vaisius ir uogas jis parduodavęs įprastine, ne didesne kaina Klaipėdos ir Palangos turguose.

Dideliame sode užderėjusių obuolių užteks tik savo šeimai. Bet ir jie, anot Viktoro, ne tokios kokybės, kaip anksčiau. Pasak sodininko, užderėjo senųjų veislių – ‘Auksis’, ‘Bogatyr’, obuoliai – vaismedžius įskiepijęs pats. „Nukentėjo šiuolaikiškų desertinių veislių obelys, kurių daugiausia esu pasodinęs“, – kalbėjo V. Barbšys, nekaltindamas nei savęs, nei gamtos.

Iš karto po šios, anot sodininko, stichijos, jis kreipėsi į rajono Savivaldybės administracijos Žemės ūkio skyrių, nes dalyvaudamas priemonėje „Ekologinis ūkininkavimas“ įsipareigojo parduoti atitinkamą kiekį sodo gėrybių. Atvykusi komisija konstatavo, jog žuvo 90 proc. vaismedžių žiedų ir derliaus nebus. Šią pažymą jis pateikė Nacionalinei mokėjimo agentūrai, kad gautų papildomas išmokas už ekologinį ūkininkavimą. Tačiau sodininkas nerimauja, ar šis pasiteisinimas padės.

V. Barbšys nusivylė šio pavasario išdaigomis, tačiau neprarado ūpo sodininkystei. Įgijęs patirties galvoja, jog reikėjo mažesnį plotą sodinti. „Bet sodo nenaikinsiu – nekirsiu savo rankomis pasodintų vaismedžių, stengsiuosi juos išsaugoti, jeigu tik neužpuls ligos ar kitokios stichijos“, – patikino Viktoras ir pridūrė, jog sodui reikia rūpesčio visus metus, o sodininkystei – noro ir meilės.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių