Savęs pažinimui – „Scenarijai, kuriais gyvena žmonės“

Knygas, kurios sukelia įvairių emocijų, priskiriu prie savo asmeninio sąrašo „Sielą gydantys skaitiniai“. Ne išimtis buvo ir Claude M. Steiner „Scenarijai, kuriais gyvena žmonės“. Skaitydamas patyriau liūdesio, gėdos, pykčio, nusivylimo. Viskas persikėlė ir į sapnus. Sužinojau apie save ir nemalonių dalykų, kuriuos galiu keisti. Žinoma, galėjau pastebėti ir pokyčių, nes nebesielgiu kenksmingai, kaip anksčiau elgiausi su savimi ar kitais. Bet galų gale iš knygos gavau dar daugiau sąmoningumo ir savęs pažinimo.
„Scenarijai, kuriais gyvena žmonės“ skaitau antrą kartą. Vienuoliktoje klasėje susipažinau su knyga, bet visiškai nieko nesupratau, apie ką skaitau. Visada ateina tinkamas laikas, tad nereikia savęs spausti, o tik susitarti, kad ateityje grįši, kai būsi pasiruošęs.
Knygoje plačiai susipažinau su tuo, kas yra vaiko, suaugusiojo, tėvo (kiauliškojo arba palaikančiojo) ego dalys. Šitoje dalyje man daugiausia ir kilo neigiamų jausmų, nes suvokiau dar nuodugniau savo minčių kilmę, kuri mano dalis yra labiausiai pažeista. Suvokiau, kurios mano mintys ir elgesio modeliai yra pasenusios, ne mano, o įskiepytos praeities, trikdančios mano dabartinį gyvenimą.
Taip pat išsamiai yra aprašomas dramatiškas gyvenimo trikampis: auka, gelbėtojas ir persekiotojas. Manau, norint pasilengvinti sau gyvenimą, būtina suvokti šiuos vaidmenis ir žinoti, kaip jų išvengti santykiuose su žmonėmis. Tai buvo labai svarbu man asmeniškai ir savo teorines žinias apie šį gyvenimo trikampį jau pritaikiau praktiškai – veikia. Knygoje yra pristatomi banalieji vyrų ir moterų scenarijai, kuriais jie gyvena. Tai padeda įvertinti, ar pats nepriklausai kažkuriam, o atpažinus pasiimti patarimų, kaip atsikratyti maišo akmenų, nes šie scenarijai veda į nelaimę.
Tad nuoširdžiai rekomenduoju imti ir perskaityti, jeigu norite dar geriau pažinti save ir kitus. Ypač naudinga būtų tiems, kuriuos kamuoja depresija, priklausomybės ar bendras nelaimingumo jausmas. Drįstu net pavadinti, kad tai knyga, kuri veda į vidinius pokyčius. Galiu pasakyti, kaip aš jaučiuosi perskaitęs šią knygą: nebesu toks, koks buvau vakar, nes atsirado dar daugiau suvokimo apie tai, kas vyksta manyje.


Danielius EINIKIS

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *