Saviizoliacija dirgina emocijas

Krizėms įveikti – psichologinė pagalba

Koronavirusas kelia grėsmę ne tik užsikrėtusiesiems, bet ir to bijantiesiems. Kaustanti baimė, psichologinė įtampa, nežinia dėl rytojaus ne vienam tapo kasdienybe. Susiklosčiusi situacija verčia ieškoti psichologinės pagalbos.

Klaipėdos rajono savivaldybės tarybos Sveikatos apsaugos ir socialinės rūpybos komiteto pirmininkas V. Butkus dar kovo 17 d. raštu kreipėsi į Ekstremalių situacijų komisiją, siūlydamas save izoliavusiems asmenims Klaipėdos rajono savivaldybėje organizuoti nuotolines psichologo konsultacijas.Svarbi psichologinė pagalba

Klaipėdos rajono savivaldybės tarybos Sveikatos apsaugos ir socialinės rūpybos komiteto pirmininkas Vytautas Butkus dar kovo 17 d. raštu kreipėsi į Ekstremalių situacijų komisiją.

„Dėl koronaviruso grėsmės šalyje paskelbus karantiną, daugelis žmonių ir rajono gyventojų priversti likti ir izoliuotis namuose. Šiuo laikotarpiu ne mažiau svarbi yra ir emocinė būsena: psichologinis nusiteikimas ir emocinis stabilumas. Šie faktoriai ypatingai svarbūs socialiai ar psichologiškai labiau pažeidžiamiems asmenims, linkusiems į depresiją, alkoholizmą ar savižudybę. Siūlau save izoliavusiems asmenims Klaipėdos rajono savivaldybėje organizuoti nuotolines psichologo konsultacijas“, – siūlė V. Butkus.

Tarybos nario pasiūlymą apsvarstė Ekstremalių situacijų komisija, nukreipė ir Klaipėdos rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biurui.

Poreikis išaugo

Klaipėdos rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro direktorė Neringa Tarvydienė „Bangą“ informavo, kad rajone nuolat vykdavo konsultacijos tiek dėl emocinių krizių, tiek dėl priklausomybių. Įsigaliojus karantinui, šios paslaugos nebuvo nutrauktos, bet perorientuotos. Nuotoliniu būdu yra teikiama nemokama psichologinė pagalba esantiesiems emocinėje krizėje Klaipėdos rajono, Skuodo rajono ir Rietavo gyventojams. „Šiuo laikotarpiu susiduriame su įvairiomis problemomis, jausmais, su kuriais vieniems išbūti ir padėti sau gali būti per sunku, dabartinė padėtis šalyje taip pat neretai sukelia įvairias neigiamas emocijas. Dėl to skambučių šia linija vis daugėja, galima tartis ir dėl pokalbio „Skype“ programa. Psichologinę pagalbą teikia Klaipėdos rajono visuomenės sveikatos biuro psichologė Erika ir psichologė-psichoterapeutė Rima“, – informavo N. Tarvydienė. Ji akcentavo, kad ši nuotolinio konsultavimo linija buvo atidaryta reaguojant į susiklosčiusią situaciją dėl koronaviruso, įvertinta, kad emocinių krizių skaičius gali didėti kartu su nustatytais vis naujais koronaviruso atvejų skaičiais. Dėl to, tikėtina, kad ateityje gali prireikti ir daugiau konsultuojančių specialistų.

Klaipėdos rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro direktorė N. Tarvydienė sako, kad rajone nuolat vykdavo konsultacijos tiek dėl emocinių krizių, tiek dėl priklausomybių. Įsigaliojus karantinui, šios paslaugos nebuvo nutrauktos, bet perorientuotos.Nepaisant to, kad dabar aktualiausia koronaviruso grėsmė, išlieka ir kitos ne mažiau svarbios problemos. Dėl to paraleliai veikia ir kita psichologinė linija. „Kviečiame asmenis, kenčiančius nuo priklausomybių, pasinaudoti konfidencialiomis ir nemokamomis, nuotolinėmis psichologo konsultacijomis“, – ragina Visuomenės sveikatos biuro direktorė.

Konsultuoja nuotoliniu būdu

Psichologų konsultacijas rajone jau seniai teikia ir projekto „Kompleksinės paslaugos šeimai“ vykdytojai. Projekto koordinatorė Šarūnė Petruškevičienė pasakojo, kad dar iki karantino paskelbimo darbuotojos dirbo visu krūviu. „Anksčiau projekte buvo neleidžiamos nuotolinės konsultacijos. Tačiau atsižvelgiant į pasikeitusią situaciją, gavome leidimą teikti psichologo konsultacijas nuotoliniu būdu. Dalis klientų nutarė atidėti konsultacijas iki karantino pabaigos, dalis sutiko konsultacijas tęsti nuotoliniu būdu, t. y. per „Skype“, „Messenger“ programas. Šiuo metu pastebime, kad klientai susiduria su padidėjusiu nerimu, baime dėl savo ir aplinkinių sveikatos, nerimu dėl galimų ekonominių sunkumų ateityje“, – pastebėjo Š. Petruškevičienė.

Ji ragina susiduriančiuosius su dideliu nerimu, psichologiniais, emociniais sunkumais drąsiai registruotis tel. 8 608 65854, kreiptis el. p. paslaugos.seimai@gmail.com. „Kompleksinių paslaugų šeimai“ projekto komanda planuoja pradėti ir paskaitų vedimą nuotoliniu būdu. Informaciją apie būsimas paskaitas, konsultacijas galima rasti socialiniame tinkle „Facebook“, jų paskyroje „Kompleksinės paslaugos šeimai Klaipėdos rajone“.


KOMENTARAS

  • Psichologė Gabija ČELEDINAITĖ: „Medijų dieta – itin svarbi šiame niūrių naujienų sraute. Nuolatinės nesibaigiančios gąsdinančios žinios – puikus streso šaltinis, kurio verta vengti. Jei žinios kelia didelį nerimą, skaityti jas verta kartą ar du per dieną. Atkreipkite dėmesį ir kieno informaciją skaitote, pasirinkite patikimus šaltinius, nes sąmokslo teorijas aiškinančios socialinių tinklų grupės gali pasėti tik daugiau panikos. Jei nusistatysite tikslų laiką, kada kiekvieną dieną patikrinsite naujienas, atsiras kontrolės pojūtis šioje nekontroliuojamoje situacijoje. Geriau ne prieš pat miegą. Ir šiaip labai ilgas buvimas prie kompiuterio, telefono ar televizoriaus sveikatos neprideda. Verčiau prisiminkite knygas, maisto gaminimą ar žiūrėjimą pro langą. O geriausia – fizinę veiklą.

    Kitas didelis iššūkis – suardyta rutina. Kai nereikia ankstyvo žadintuvo, įprastos ryto rutinos, eiti į darbą, grįžti iš jo, ir vietoje viso to galite tiesiog sėdėti ant sofos. Pirmąsias tris dienas tai gali atrodyti fantastiškai. Dirbti galite ir neišlipę iš lovos – vėlgi pirmas porą dienų tai teikia džiaugsmą. Tačiau po kiek laiko pastebėsite, kad diena tampa beformė, neapibrėžta, erzinanti ir varginanti. Kai tik pajausite, kad darbas ar mokslai iš namų nebeteikia džiaugsmo, susikurkite dienos rutiną: kėlimosi/gulimosi laikas, dušas, pusryčiai, ryto rutina. Nepradėkite dirbti nepersirengę. Pasirengimas darbui pakelia energijos lygį, be to, taip lengviau atskirti darbo laiką nuo poilsio laiko. Būtinai nustatykite laiką, kada baigsite dirbti – nuotolinis darbas turi turėti pabaigą. „Rutina suteiks struktūros, struktūra suteiks kontrolės jausmą, kontrolės jausmas suteiks ramybės“ (A. Kairys).

    Fizinis aktyvumas, fizinis aktyvumas, fizinis aktyvumas. Būtinai. Pakeldami raumenų tonusą, stipriname kūną, stiprėdami fiziškai stipriname ir imuninę sistemą; sportuojant išsiskiria laimės hormonai. Galiausiai, pasportavę (ypač gryname ore) miegame geriau ir ramiau.

    Jei jaučiate, kad jūsų ar jūsų artimųjų psichinė sveikata atsidūrė pavojuje, kreipkitės pagalbos. Karantinas nėra kliūtis tam – tiek aš, tiek ir daugybė kitų psichologų ir psichoterapeutų teikia paslaugas internetu kaip ir anksčiau. Likime sveiki!“

Agnė ADOMAITĖ

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių