Savivaldybės metraščio leidyba apsnigo paslaptimis

Praėjusią savaitę po rajoną pasklido Klaipėdos rajono savivaldybės „Metraštis“ – 40 puslapių leidinys, reprezentuojantis Savivaldybės veiklą. Tokia leidyba kainavo 3 700 eurų. Dar 3 400 eurų prireikė reprezentaciniams atvirukams iš paukščio skrydžio, kurie taip pat greitai nuguls į Savivaldybės lentynas ir bus naudojami įvairiausiomis progomis.

Reprezentacinius projektus įgyvendino viešąjį pirkimą apklausos būdu laimėjusi VšĮ „Vėžaičių dvaro sodyba“. Jai atstovaujantis Ramūnas žiniasklaidai iš pradžių nepanoro atskleisti net savo pavardės, neįvardijo ir konkrečius redagavimo, leidybos darbus atlikusių rangovų ir į dominančius klausimus sutiko atsakyti tik raštu.

Dėmesį išskirstė netolygiai

Klaipėdos rajono savivaldybės administracijos direktorius Sigitas Karbauskas pasakojo, kad pernai pastebėjus, jog reprezentacijai numatytos lėšos nėra panaudotos, suskubta generuoti idėjas. Taip ir kilo „Metraščio“ sumanymas: „Norime įvairinti bendravimo formas, juolab kad teko lankytis Veiviržėnuose ir, pavyzdžiui, vienas aktyvus gyventojas teigė, jog rajonas nėra nė vieno europinio projekto įgyvendinęs. Tai neatitinka realybės. Gal neskaito laikraščių, nesidomi mūsų interneto svetaine, tai norėjome paskleisti informaciją ir šiek tiek kitokiu būdu. Žinoma, pirmieji blynai ne visada pasiseka, bet kas nedirba, tas neklysta. Be to, išleista suma už „Metraštį“ nėra tokia įspūdinga už 10 tūkst. egzempliorių.“

„Norime įvairinti bendravimo formas, juolab kad teko lankytis Veiviržėnuose ir, pavyzdžiui, vienas aktyvus gyventojas teigė, jog rajonas nėra nė vieno europinio projekto įgyvendinęs. Tai neatitinka realybės. Gal neskaito laikraščių, nesidomi mūsų interneto svetaine, tai norėjome paskleisti informaciją ir šiek tiek kitokiu būdu. Žinoma, pirmieji blynai ne visada pasiseka, bet kas nedirba, tas neklysta. Be to, išleista suma už „Metraštį“ nėra tokia įspūdinga už 10 tūkst. egzempliorių“, – samprotavo Klaipėdos rajono savivaldybės administracijos direktorius S. Karbauskas.

„Metraštis“ išsiskiria ne tik teksto, bet ir spalvotų nuotraukų gausa. Kiekvieno Administracijos skyriaus vedėjo, 11 seniūnijų seniūnų nuotraukos tame pačiame puslapyje publikuojamos po du kartus. Vieną kartą su skyriaus ar seniūnijos kolektyvu, šalia – atskiras portretas. Beje, prie spalvingų skyrių, seniūnijų kolektyvų fotografijų nėra nurodytos nuotraukose esančių asmenų pavardės, tad skaitytojai valdininkų iš esmės taip ir liks vis tiek nepažinę. Teksto apie vykdomas funkcijas, svarbiausius darbus, iššūkius, kuriuos tenka įveikti, pasiekimus – su kaupu. Vis dėlto pasigesta proporcingo dėmesio vicemerėms, Administracijos direktoriaus pavaduotojams, Tarybai. Nėra net pastarosios narių sąrašo.

Rangovas nejautė poreikio prisistatyti

„Metraščio“ skaitytojai suskubo pastebėti, jog leidinyje stinga ir metrikos, duomenų apie tai, kas išleido šį leidinį, kokiu tiražu, kas jį redagavo, koregavo, spausdino, viešai neįvardytas ir visų spalvotų nuotraukų autorius. Juk slėpti nėra ko? Savivaldybė deklaruoja viešumo ir skaidrumo prioritetus.

Informacija apie tai, kas atliko ir kokiu tiražu leidybos užsakymą, skelbiama tik Savivaldybės internetinėje svetainėje, taip pat žiniasklaidai išplatintuose pranešimuose. Tai VšĮ „Vėžaičių dvaro sodyba“. Beje, interneto duomenų bazėje nurodyta, jog pastarosios vadovas – Ramūnas (paprastai prie bendrovių, viešųjų įstaigų duomenų skelbiama ir vadovo pavardė, tačiau jei ieškotumėte „Vėžaičių dvaro sodybos“ vadovo pavardės, nerastumėte. Tik Centrinėje viešųjų pirkimų informacinėje sistemoje skelbiama minėtos įstaigos direktoriaus pavardė). Ramūnas

Reprezentacinio leidinio leidyba rūpinęsis Klaipėdos rajono savivaldybės administracijos Kultūros skyriaus vedėjas G. Bareikis, paklaustas, kodėl nepaviešintas nei redaktorius, nei fotografijų autorius, tik nusijuokė: „Net nežinau, ką atsakyt į tokį klausimą, ir kas čia nevieša, kokia čia nuotraukų autoriaus svarba…“

„Bangą“ telefonu informavo, kad viešoji įstaiga yra registruota labai seniai, tačiau veiklą vykdo gal tik pusantrų metų. „Visiems reikalingiems leidybos darbams samdėme rangovus“, – trumpai pasakė jis ir pasiūlė klausimus atsiųsti raštu. Savo pavardės telefonu neįvardijo: „Juk esu ne Seimo narys, jei skambintų iš Mokesčių inspekcijos, gal ir atsakinėčiau, o Jūs esate žurnalistai, tad daugiausia, ką galiu padaryti, tai raštu atsakyti į Jūsų klausimus.“

Elektroniniame laiške minėtos VšĮ vadovas rašo, jog nėra nei įstatymo, nei nusistovėjusios praktikos, kuri įpareigotų reprezentacinių leidinių užsakovus ar kūrėjus skelbti kokios nors formos metriką. „Kita vertus, netiesa, kad Klaipėdos rajono savivaldybės „Metraštyje“ met­rikos nėra. Informacija apie leidėją – Klaipėdos rajono savivaldybę – yra skelbiama pirmame „Metraščio“ puslapyje. Publikuojamas ir Savivaldybės pavadinimas, ir piliečiams aktualūs kontaktai. Išsamesnės informacijos apie redaktorius, fotografijų autorius, kur leidinys spausdintas ir pan. nei viešojo pirkimo sąlygose, nei leidinio turinio aptarimo posėdžiuose nepageidavo „Metraščio“ užsakovas“, – dėstė Ramūnas. Nors šiuo atveju tokios informacijos ir nėra privaloma nurodyti, skaitytojui ji būtų naudinga. Juolab kad leidinio tikslas – priartinti gyventoją prie savivaldos aktualijų, stiprinti tarpusavio pasitikėjimą, tad nevertėtų kažką nutylėti.

Kas redaktorius, nesvarbu?

VšĮ „Vėžaičių dvaro sodyba“ turi savų argumentų. „Spaustuvės, kuri atliko metraščio spausdinimo paslaugą, duomenys yra VšĮ komercinė paslaptis neaktuali visuomenei, o metraščio redaktoriaus ar fotografijų autoriaus (kaip jau minėta anksčiau – aut. past.) skelbti viešai nepageidavo užsakovas – Klaipėdos rajono savivaldybė. Ji nusipirko metraščio leidybos paslaugą, o pirkimo sutartyje yra nurodoma, kad paslaugos teikėjas Savivaldybei paslaugą parduoda kartu su autorių teisėmis. Taigi, autorinės fotografijų, tekstų, dizaino teisės visiškai priklauso Klaipėdos rajono savivaldybei, ji yra viso „Metraštyje“ sukurto turinio savininkė“, – aiškino Ramūnas. Beje, „Bangai“ adresuotame elektroniniame laiške „Vėžaičių dvaro sodybos“ direktorius visgi jau įvardija ir savo pavardę – Vaičys.

Reprezentacinio leidinio leidyba rūpinęsis Klaipėdos rajono savivaldybės administracijos Kultūros skyriaus vedėjas Gintautas Bareikis, paklaustas, kodėl nepaviešintas nei redaktorius, nei fotografijų autorius, tik nusijuokė: „Net nežinau, ką atsakyt į tokį klausimą, ir kas čia nevieša, kokia čia nuotraukų autoriaus svarba… Juk yra parašyta, kas išleido leidinį, aš juk negaliu kištis į įstaigos („Vėžaičių dvaro projektų“ – aut. past.) struktūrą, kas vadovas, kas ne. Mes nupirkom paslaugą iš įmonės, ir viskas. Mums nėra labai svarbu, kas redaktorius šiuo atveju. Aš nežinau, tai „Vėžaičių dvaro sodybos“ reikalas.“

Vis dėlto ankstesniuose Klaipėdos rajono savivaldybės reprezentaciniuose leidiniuose būdavo nurodama spaustuvė, redaktoriai, dizaineriai, net redakcinių grupių sudėtys. Pavyzdžiui, 2013 m. išleistame fotoalbume „Gargždai“ įvardijama redakcinė grupė, dizainerė Jūratė Banytė-Gudelienė, parašyta, jog leidinį išleido ir spausdino S. Jokužio leidykla-spaustuvė. Leidinyje apie Klaipėdos rajono strateginį veiklos planą taip pat nurodyta ir redakcinė grupė, ir fotografijų autoriai, ir S. Jokužio leidykla-spaustuvė.

Laimėjo pasiūlę mažiausią kainą

Kodėl Savivaldybės reprezentaciniam leidiniui buvo pasirinkta VšĮ „Vėžaičių dvaro sodyba“, kuri patirties leidybiniuose projektuose anksčiau neturėjo? Klaipėdos rajono savivaldybės administracijos Viešųjų pirkimų skyriaus vedėjas Egidijus Gedrimas paaiškino, kad viešasis pirkimas buvo vykdomas apklausos būdu kreipiantis į pasirinktus teikėjus įstatymo nustatyta tvarka. Pirkimo iniciatorius – šiuo atveju Administracijos Kultūros skyriaus vedėjas G. Bareikis – parinko apklausiamuosius, o apklausą vykdė Viešųjų pirkimų skyrius.

Dėl reprezentacinės leidybos buvo kreiptasi į VšĮ „Vėžaičių dvaro sodyba“, UAB „iCasting“ ir UAB „Vakarų spaustuvė“. Kadangi mažiausią kainą pasiūlė „Vėžaičių dvaro sodyba“, ji ir laimėjo. Iš pradžių planuota išleisti tik 1000 „Metraščio“ egzempliorių ir 500 atvirukų iš paukščio skrydžio, tačiau vėliau tiražas šoktelėjo kelis kartus: „Metraščio“ pakilo iki minėtų 10 tūkst., atvirukų – iki 1 000.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių