Savivaldybės Taryboje – netikėti pokyčiai: keičiasi valdančioji dauguma ir dalis Savivaldybės vadovų

Klaipėdos rajono savivaldybės administracijos kasdienį darbą šią savaitę sutrikdė it perkūnas iš giedro dangaus trinktelėjusi žinia apie balandžio 13-ąją vietos politikų pasirašytą naują koalicinę sutartį. Pagal ją keičiasi valdančiosios daugumos sudėtis ir dalis Savivaldybės vadovų. Kol kas ši sutartis traktuojama kaip deklaracija, realūs pokyčiai paaiškės artimiausiame Klaipėdos rajono savivaldybės tarybos posėdyje.

Kokios numatomos postų dalybos ir kaip šie pokyčiai atsilieptų rajono gyventojams, teiravomės rajono politinių lyderių.

Koalicinėje sutartyje numatyta, jog vicemere taptų socialdemokratė L. Liutikienė. „Jeigu Taryba patvirtins mano kandidatūrą į vicemeres, tai natūralu, kad teks palikti direktorės pareigas Telšių Žemaitės dramos teatre“, – sakė ji.Kas liko, kas iškrito

Pagal paviešintą naujos koalicijos sutartį matyti, jog valdančiojoje daugumoje lieka Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų partijos nariai (pasirašė Alfredas Šiaulys, Virgilijus Skuodas, Rasa Linkienė, Rasa Petrauskienė, Vida Ronkaitytė, Jonas Dumašius), taip pat Liberalų sąjūdžio atstovai (pasirašė Nerijus Galvanauskas, Aušra Gudauskienė, Albert Albertjan, Justas Ruškys, Audronė Balnionienė). Prie valdančiosios daugumos prisijungia iki šiol opozicijoje dirbę Lietuvos socialdemokratų (pasirašė Ligita Liutikienė, Jonas Dromantas, Andrius Adomaitis) ir Socialdemokratų darbo partijų atstovai (Vaclovas Dačkauskas ir Česlovas Banevičius). Valdančioje daugumoje dirbs ir iš Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos frakcijos pasitraukęs Tarybos narys Arvydas Katkus. „Nebuvau girdimas, tai ir pasitraukiau. Paskutinis lašas buvo kainų kėlimas už atliekų tvarkymą. Tam nepritariu“, – trumpai pasitraukimo priežastis „Bangai“ įvardijo A. Katkus.

Už valdančiosios daugumos borto – Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos frakcija (Violeta Riaukienė, Bronius Markauskas, Vytautas Butkus, Raimundas Daubaris, Rūta Cirtautaitė, Raimondas Simonavičius), frakcija „Bendra“ (Vaclovas Macijauskas, Loreta Piaulokaitė-Motuzienė, Andrius Vainius). Šiuo atveju komplikuota tampa gyventojų tiesiogiai išrinkto mero B. Markausko situacija, jam tektų vadovauti Tarybai, neturint valdančiosios daugumos svertų. Ketvirtadienį popiet paprašytas pakomentuoti susiklosčiusią situaciją meras atsisakė. Kaip ir iki šiol, toliau opozicijoje dirba frakcija „Kuriam kartu“ (Sigitas Karbauskas, Viktoras Kura ir Martynas Pocius).

Pagal sutartį numatyta, jog Administracijos direktoriumi taptų dabartinis Administracijos direktoriaus pavaduotojas liberalas J. Ruškys. Anot jo, pagrindinis komandos ir jo tikslas, jog valdančios koalicijos pasikeitimas neatsilieptų Savivaldybės administracijos darbui, vykdomiems ar tik pradėtiems vykdyti projektams.Dingo pasitikėjimas

Kodėl iširo dvejus metus tvėrusi koalicija? TS-LKD Klaipėdos rajono skyriaus pirmininkė R. Petrauskienė „Bangai“ atvirai sakė, kad skyrybos niekada nėra malonios: „Ir dažniausiai jos nebūna spontaniškos. Aš ir TS-LKD frakcijos nariai esame ramūs dėl vienintelio – mes nebuvome jų iniciatoriai. Mūsų tikslas buvo vykdyti ir įvykdyti koalicijos programoje numatytus darbus Klaipėdos rajono žmonių gerbūviui gerinti, toje pačioje koalicijos sudėtyje.“ Tačiau, anot R. Petrauskienės, pasiekė atgarsiai iš kitų partijų frakcijų apie koalicijos keitimą, apie tai girdėjo jau nuo gruodžio, sausio mėnesių. „Bandėme jų negirdėti, tačiau besikeičianti atmosfera koalicijoje davė ženklų. Apie rimtus žingsnius atsikratyti liberalų ir konservatorių išgirdome praėjusios savaitės gale, kai opozicinių frakcijų nariai patvirtino apie kitas numatytas pavardes Savivaldybės struktūroje. Pajutę aiškius nepasitikėjimo ženklus turėjome reaguoti“, – kalbėjo rajono konservatorių lyderė.

Liberalų sąjūdžio Klaipėdos rajono skyriaus pirmininkas J. Ruškys komentavo, jog labai gaila, bet, išsiskyrus požiūriui į pamatinius koalicijos siekius, nusistatytus dar jai formuojantis, bendras darbas tapo neįmanomas. „Kada pamatėme, jog tampa nesvarbi mūsų, kaip partnerių, nuomonė ir ieškoma kelių keisti koaliciją, dingsta pasitikėjimas. O be jo nebėra nei bendravimo, nei normalaus darbų organizavimo“, – įsitikinęs jis.

Iki šiol opozicijoje dirbusios Lietuvos socialdemokratų Klaipėdos rajono skyriaus pirmininkės L. Liutikienės nuomone, ankstesnės koalicijos subyrėjimo priežasčių turbūt buvo ne viena: „Dirbdami opozicijoje pastebėjome, kad yra įtampa tarp valdančiųjų.“

„Apie rimtus žingsnius atsikratyti liberalų ir konservatorių išgirdome praėjusios savaitės gale, kai opozicinių frakcijų nariai patvirtino apie kitas numatytas pavardes Savivaldybės struktūroje. Pajutę aiškius nepasitikėjimo ženklus turėjome reaguoti“, – kalbėjo rajono konservatorių lyderė R. Petrauskienė.Kol kas – tik deklaracija

Tiek R. Petrauskienė, tiek J. Ruškys tvirtino, jog nėra nusistatę nė prieš vieną rajono politiką, yra už politinę kultūrą, lygiateisiškumą ir pagarbą. „Visi lieka Taryboje, ne už borto, ir tęs savo darbus, nesvarbu kur, daugumoje ar opozicijoje. Darbų tęstinumą nekeliant įtampos dabar matome tokios sudėties koalicijoje“, – tvirtino J. Ruškys.

Tarybos frakcijos „Bendra“ pirmininkas V. Macijauskas, iki šiol dirbęs daugumoje, kol kas nedaro apibendrinimų dėl naujos koalicijos sutarties. Anot jo, reikia palaukti oficialių sprendimų. „Taip, yra procesai, kurie vyksta, yra žmonės, kurie kažkuo nepatenkinti, bando įteisinti savo dominavimą stipriau, tegul būna, matysime, žiūrėsime, galvosime. Rezultatai bus tada, kai vyks Tarybos posėdis, jeigu bus deklaruota ir įvyks pasikeitimai vadovybėje, o dabar jie pateikė deklaraciją. Tai asmenų susitarimas, neturintis teisinės galios. Kai jį įsiteisins, tada galėsiu komentuoti“, – sakė V. Macijauskas. Jis užsiminė, kad buvo visokių pareiškimų ir anksčiau, prašyta ir kad jį pašalintų iš daugumos dėl neaiškių priežasčių. „Gal dėl to, kad ėmiausi kai kurių dalykų, kurie nepatiko tam tikriems piliečiams?“ – svarstė jis. Vienaip ar kitaip, jo nuomone, nauja valdančiosios koalicijos sutartis pasirašyta dėl noro dominuoti: „Nerūpėjo niekam rajono reikalai, niekas toje pačioje koalicijoje nediskutavo, kad ten kažkam negerai yra, viskas buvo gerai, o tiesiog užkulisiniais susitarimais padarė taip.“

Postų dalybos

Nauja politikų sąjunga – naujos postų dalybos. Kaip iki šiol dirbo, taip ir toliau vicemerės pareigas eitų liberalė A. Balnionienė, o Administracijos direktoriaus pavaduotojo – konservatorė R. Petrauskienė. Koalicinėje sutartyje numatyta, jog kita vicemere taptų ir „valstietę“ V. Riaukienę pakeistų socialdemokratė L. Liutikienė. „Jeigu Taryba patvirtins mano kandidatūrą į vicemeres, tai natūralu, kad teks palikti direktorės pareigas Telšių Žemaitės dramos teatre. Apsisprendimą lėmė tai, kad politikoje esu jau seniai, turiu darbo Savivaldoje patirties (2007−2011 m. ir 2011−2015 m. dirbo Klaipėdos rajono savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotoja – aut. past.) ir, žinoma, noras dirbti savo rajono rinkėjui“, – sakė L. Liutikienė.

„Mes, gavę pasiūlymą prisijungti prie koalicijos ir apsvarstę visus argumentus „už“ ir „prieš“, nutarėme pasiūlymą priimti“, – sakė Socialdemokratų darbo partijos Klaipėdos rajono skyriaus pirmininkas V. Dačkauskas. Pagal sutartį numatyta, jog Administracijos direktoriumi taptų dabartinis Administracijos direktoriaus pavaduotojas liberalas J. Ruškys. Anot pašnekovo, pagrindinis komandos ir jo tikslas, jog valdančios koalicijos pasikeitimas neatsilieptų Savivaldybės administracijos darbui, vykdomiems ar tik pradėtiems vykdyti projektams. „Šiandien svarbiausia, jog turime patvirtintą trimetį Strateginį veiklos planą, ir mano didžiausia siekiamybė, kad maksimaliai būtų įgyvendinti šio plano uždaviniai“, – teigė J. Ruškys. Jo pavaduotoju taptų gerai rajono gyventojams pažįstamas politikas, ne kartą rajono Savivaldybės vadovų postus užėmęs Česlovas Banevičius, atstovaujantis Lietuvos socialdemokratų darbo partijai. Šios prie naujosios koalicijos prisijungusios partijos Klaipėdos rajono skyriaus pirmininko (net keturias kadencijas ėjusio Klaipėdos rajono mero pareigas!) V. Dačkausko teiravomės, kodėl jis pats nesusiviliojo galimybe grįžti į vadovaujančius postus. „Turiu asmeninių planų, nesusijusių su aktyviu dalyvavimu Savivaldybės atstovaujamoje ar vykdomojoje valdžioje, todėl šiandien ir neturiu ambicijų grįžti dirbti samdomo politiko darbo“, – paaiškino jis, dabar dirbantis UAB „Gargždų komunalinės paslaugos“ direktoriumi.

Patarėją merui siūlys konservatoriai

Iki šiol meras B. Markauskas turėjo du patarėjus: Tomą Tuzovaitę-Markūnienę ir komunikacijai Jevgenijų Bardauską. Šviežiai pasirašytoje koalicijos sutartyje numatyta, kad kandidatūrą į mero patarėjus siūlo konservatoriai. „Nesame numatę konkrečios kandidatūros, tačiau tai tikrai bus žmogus, mylintis Klaipėdos rajoną“, – tvirtino R. Petrauskienė. Kiek iš viso liks mero patarėjų etatų, pasak jos, klausimas dar per ankstyvas ir ne esminis.

Socialdarbietis V. Dačkauskas įsitikinęs, kad Savivaldybės strateginiame plane bei šių metų biudžete numatyti darbai bus ir toliau įgyvendinami nelėtinant tempo, atsižvelgiant į turimus Tarybos frakcijos „Bendra“ pirmininkas V. Macijauskas, iki šiol dirbęs daugumoje, kol kas nedaro apibendrinimų dėl naujos koalicijos sutarties. Anot jo, reikia palaukti oficialių sprendimų.finansinius išteklius, įskaitant ir ES paramą bei Vyriausybės investicijų programą. Socialdemokratė L. Liutikienė sakė, jog kuo nauja dauguma bus ir ar bus geresnė, parodys laikas: „Tikiu, kad, nors iki kadencijos pabaigos liko nedaug laiko, dar galima nuveikti daug gerų darbų, atliepiančių rajono gyventojų poreikius. Pagrindinis tikslas yra užtikrinti darbų tęstinumą, efektyviai tvarkyti rajono ūkio reikalus, rūpintis socialinėmis problemomis, įgyvendinti strateginius planus.“

Ar bus dauguma geresnė, neprognozuoja ir liberalas J. Ruškys: „Labai tikiuosi, kad bus stabilesnė, garantuojanti darbų tęstinumą. Pokyčiai vyksta ir svarbiausia, kad jie nesustotų.“ Konservatorė R. Petrauskienė akcentavo, kad tęs pradėtus darbus ir projektus. Jų yra nemažai: daugiafunkcio sporto centro statybos, Gargždų kultūros centro renovacija, autobusų stoties rekonstrukcija, Jakų mokyklos statybos, mokyklos statybos Slengiuose. „Kovidinė situacija užima ne paskutinę vietą. Sklandus gyventojų skiepijimas ir bendras susitelkimas – kelias į atviresnį gyvenimą. Tikimės, kad viskas eisis sklandžiai, prie tikslų įgyvendinimo prisidės Klaipėdos rajono politikai, turintys patirties, gavę didžiausią gyventojų pasitikėjimą savivaldos rinkimuose“, – pastebėjo ji.

Agnė ADOMAITĖ

„Bangos“ archyvo nuotr.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių

Skip to content