Sendvaryje įsismarkavo vagišiai

Sendvario seniūnijos Triušelių kaimo gyventojams antradienis buvo juoda diena. Čia užfiksuotos net trys vagystės. Vagišių laimikio vertė – daugiau nei 1 800 eurų.

Ropščiasi pro langus

Triušelių kaime iš pirmadienio į antradienį, naktį, apiplėšti trys vienas šalia kito esantys namai. Įsibrauta į rengiamą kotedžą: sugadinus lango rėmą, patekta į butą, iš kurio pagrobta elektros instaliacija. Padaryta 1060,85 eurų turtinė žala. Pro langą įsibrauta ir į dar vieną butą kotedže, iš kurio pavogti plytelių pjaustymo staklės ir kampinis šlifuoklis. Žalos vertė siekia 340 eurų. Kitas vyriškis pastebėjo, kad sugadintas jam priklausančio lango rėmas, kurio vertė 400 eurų.

Anot Klaipėdos rajono policijos komisariato Kriminalinės policijos skyriaus vyriausiojo tyrėjo Gražvydo Grišanovo, Sendvario seniūnijoje vagišiai kaip reikiant įsismarkavo. „Juos traukia vykdomos statybos, kylantys nauji namai. Šiais trimis atvejais nusikaltimų braižas tas pats. Vadinasi, naktį sėkmingai darbavosi tie patys asmenys. Šiuo metu vyksta ikiteisminis tyrimas, įtariamųjų kol kas neturime. Tiesa, apiplėštuose namuose nebuvo įrengtos signalizacijos. Gyventojai turėtų patys labiau rūpintis savo turtu. Jei jau nesiima saugos priemonių, derėtų nepalikti vertingesnių prietaisų ir įrangos. Pastaruoju metu vagišiai įsigudrino brautis pro langus“, – dėstė pareigūnas.

Langus gaminančios įmonės „Dairoma“ direktorius Romas Miliauskas pastebi, kad žmonės, įsigydami langus, dažniausiai linkę taupyti. „Dauguma mano, kad jų pasirinkimas negali daryti įtakos vagystėms ir kad ir kokie langai būtų, tai sukliudys vagišiams įsibrauti“, – patirtimi dalijosi pašnekovas.

R. Miliausko teigimu, saugesnių langų kaina skiriasi vos keliomis dešimtimis eurų. Mat už vieną varstomų langų dalį, aprūpintą papildomais saugos elementais, kaina padidėja 6 eurais. „Veiksmingiausia yra rinktis apsaugas, kurios kiša koją norint iškelti langą, bei titanines plokšteles, kurių dėka įsilaužėliai negalės išgręžti rankenos“, – patarė įmonės „Dairoma“ direktorius.

Vidutinė žala – apie 800 eurų

Per sausio-kovo mėnesius draudimo bendrovė „Ergo Insurance“ Lietuvoje užfiksavo beveik 41 proc. daugiau vagysčių nei tuo pačiu laikotarpiu pernai. Praėjusiais metais buvo užfiksuota daugiau nei 1000, šiais – daugiau nei 1400 vagysčių.

Anot įmonės „Ergo Insurance“ Žalų administravimo departamento direktoriaus Audriaus Pilčico, vagys dažniausiai kėsinasi į juvelyrinius dirbinius, įvairią techniką (kompiuterius, telefonus, garso įrangą) bei grynuosius pinigus. Paties įsilaužimo į būstą metu gyventojai taip pat patiria nuostolių dėl sugadinamų durų, langų, apsauginių langinių, seifų.

Kaip pasakojo A. Pilčisas, iki balandžio mėnesio gyventojams jau buvo padaryta žalos už daugiau nei 1,1 mln. eurų. Vidutinė vienos vagystės žala – apie 800 eurų. Kruopščiai suplanuotoms vagystėms dažniausiai yra pasirenkamas metas, kai gyventojai yra labiausiai pažeidžiami – naktį arba anksti ryte. Tokių vagysčių metu plėšikai iš karto turi parengtą planą, į kuriuos kambarius brausis, kiek laiko užtruks, kokių daiktų ieškos. Taip pat populiarūs savaitgaliai, švenčių dienos, kai gyventojų nėra namuose.

Draudikai pataria neviešinti

Draudimo įmonės atstovas primena, kad dieną taip pat nereikėtų atsipalaiduoti. Gyventojai, kurie iš namų išvažiuoja ir grįžta kasdien tuo pačiu metu, turėtų būti itin budrūs ir esant neramumams kaimynystėje keletą kartų grįžti namo per dieną.

„Kai kuriems žmonėms atrodo neįtikėtina, tačiau didelė dalis vagysčių įvykdoma po ilgų stebėjimų ir gyventojų elgesio analizavimo. Vagys mėgsta pasirinkti ir nesaugomus objektus ar objektus, kuriuose apsauga neveikia laikinai: yra sugedusi signalizacija, sugedusios durys“, – dėstė Žalų administravimo departamento direktorius.

Draudikai pataria būti atsargiems ir nepalikti savo turto neapsaugoto net vienai ar kelioms dienoms. Dažnai pasitaiko, kad vagystės įvykdomos būtent tomis dienomis. Taip pat rekomenduojama atsargiai naudotis socialiniais tinklais, neviešinti savo namų nuotraukų, nesidalinti atostogų planais bei naudoti visas įmanomas apsaugos priemones: signalizaciją, kokybiškas spynas, jei yra galimybė, nakčiai kieme palikti šunį, kuris įspėtų apie pavojų.

Pasirūpinti apsauga

Saugos tarnybos „Argus“ Pardavimo departamento vadovas Tomas Jonaitis primena, kad sistemų diegimu reikia pasirūpinti ir tuomet, kai dar nėra atlikti galutiniai vidaus statybos kosmetiniai darbai. „Sistemas galima aktyvuoti dar nepasibaigus remonto darbams, objektas gali būti saugomas ir statybų metu. Tokiu būdu apsaugomas viduje esantis turtas (statybiniai įrengimai ir medžiagos). Sistemas rekomenduojame diegti ant visų varstomų dalių (langai, durys ir pan.), patalpose įdiegti judesio daviklius, pirmo aukšto patalpose papildyti stiklo dūžio davikliais.

Pasak T. Jonaičio, apsaugos paslaugoms užtikrinti yra labai svarbu laikas. Tad gyvenamuose namuose ar kotedžuose rekomenduojama įsidiegti ir lauko daviklius bei vaizdo stebėjimo kameras. „Teikdami pasiūlymus klientui, visuomet taikome individulius sprendimus, atitinkančius klientų poreikius bei užtikrinančius saugumą“, – tikino saugos tarnybos „Argus“ atstovas.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių