Šildymas – kokios alternatyvos yra pigiausios įsirenginėjant namus?

Šildymo būdas – dalykas, į kurį būtina atsižvelgti įsirenginėjant namus. Tinkamiausią šildymo alternatyvą lemia individualūs poreikiai bei patogumas, tačiau didelį vaidmenį vaidina ir kaina. Kokie šildymo būdai yra pigiausi?

Pigiausia – kūrenimas malkomis

Neseniai kieto kuro katilai buvo tapę itin populiarūs, tačiau šiuo metu vis mažiau žmonių renkasi šią alternatyvą. Kūrenimas malkomis – pigiausias šildymo sprendimas, bet ir reikalaujantis daugiausiai pastangų. Ganėtinai pigu yra ir įsirengti šią šildymo sistemą, o ir sezoninės išlaidos nėra aukštos. Malkų pasirinkimas yra itin platus, tai – atsinaujinantis energijos šaltinis ir ekologiškas šildymo būdas.

Tačiau tenka užsiimti nemažai darbų: sandėliuoti ir ruošti kietą kurą bei rūpintis katilu. Savininkams reikia skirti daug laiko šioms užduotims, o palikti namus ilgesniam laikui darosi sudėtinga. Tenka pagalvoti apie vietą, kur bus galima sandėliuoti kietą kurą, pastoviai valyti kaminą, laikyti malkas sausas. Nemažai asmenų verčiau renkasi kieto kuro katilams pritaikyti granulinius degiklius, tačiau granules taip pat reikia sandėliuoti. Dar vienas trūkumas – šis šildymo būdas turi didesnę gaisro riziką nei kiti.

Viskas apie geoterminį šildymą

Geoterminis šildymas reikalauja didelių pradinių investicijų. Šis būdas atsipirks po keliasdešimt metų, bet per šį laiką tikriausiai teks keisti siurblį, investuoti į eksploataciją bei pačią įrangą. Geoterminio šildymo sistemos būna pilnai automatizuotos, tad nereikalauja jokių papildomų pastangų. Savininkai ramiai gali palikti namus ilgesniam laikui, nes geoterminis šildymas neturi taršos problemų bei gaisro rizikos.

Geoterminis šildymas įrengiamas keliais būdais: įkasamas vamzdynas ir paklojamas plotas arba gręžiami gręžiniai bei tada įleidžiami vamzdynai. Gręžinių skaičius priklauso nuo būsto ploto. Energija gaunama iš grunto, gruntinio vandens arba oro ir paverčiama šiluma. Jai išgauti naudojami kompresoriai. Jeigu sistema turi integruotą akumuliacinę talpą su šilumokaičiu bei saulės kolektorius, gali atpiginti šilumą, kaupdama ją iš saulės bei žemės.

Šildymas saulės energija

Saulės energijos plokštės vis dažniau nugula ir ant gyvenamųjų namų, ir ant visuomeninių institucijų pastatų stogų. Ši alternatyva yra draugiška aplinkai, o energija eksploatuojama pigiai ir lengvai. Reikia pasirūpinti tik saulės plokščių įrengimu – po to sistema nereikalaus jokių papildomų išlaidų.

Šios sistemos minusas yra tai, jog energijos tėkmė visiškai priklauso nuo gamtos veiksnių. Žiemą ir rudenį gali prireikti papildomų šilumos resursų, nes sumažėja saulės šviesos kiekis bei intensyvumas.

Populiarusis dujinis šildymas

Dujinis šildymas yra visiems puikiai žinomas ir lengvai prieinamas būdas. Jis patogus bei švarus, o įrengimo kaina nelabai skiriasi nuo kuro katilų. Dujinis šildymas tinka tiek nuosaviems namams, tiek butams, tiek komercinėms patalpoms. Šis šildymo būdas ekologiškas, nes deginamas kuras į aplinką išskiria minimaliai kietųjų dalelių bei teršalų ir nesukelia smogo bei neskleidžia nemalonaus kvapo. Tačiau šis kuras negali būti vadinamas „žaliu“, nes tai nėra atsinaujinančios energijos šaltinis.

Dujiniai katilai lengvai pritaikomi įvairaus dydžio erdvėms. Kadangi modernūs dujų katilai yra automatizuoti, jie reikalauja mažai priežiūros. Renkantis katilą svarbu atsižvelgti į jo galingumą ir tūrį. Itin populiarūs yra „Viessmann“ bei „Immergas“ produktai, kuriuos galima rasti šioje el. parduotuvėje

Tačiau šiuo metu dujų kainos yra aukštos, tad ši šildymo alternatyva priskiriama prie brangesnių. Gamtinių dujų sunaudojimo kiekis priklauso nuo gyventojų įpročių, lauko temperatūros bei būsto sandarumo. Reikėtų nepamiršti, kad yra reikalinga ir prieiga prie dujų skirstymo sistemos.  

Ekonomiškieji šilumos siurbliai

Oras-vanduo šildymo sistemą įsirengti yra pigiau negu geoterminio šildymo. Ši sistema ištraukia šilumą iš oro bei panaudoja ją būsto bei vandens šildymui. Įrenginio efektyvumas priklauso nuo oro temperatūros. Šilumos siurbliai atlieka ne tik šildymo, bet ir vėsinimo funkciją – tai ypač naudinga šiltuoju metų laiku. Ši sistema veikia bemaž be garso ir tinka įvairiems būstams: butams, nuosaviems namams, kotedžams ar loftams. Ji pajėgi šildyti daug patalpų vienu metu.

Šilumos siurbliai yra saugus sprendimas, nes nėra rizikos, kad įrenginys sprogs ar sukels gaisrą. Sumontuoti šią sistemą taip pat paprasta ir neužima daug laiko, o įranga yra kompaktiška. Šilumos siurbliai pasižymi nedidelėmis investicijomis – oras kaip šilumos šaltinis nieko nekainuoja. Oras-vanduo sistemą galima integruoti ir į jau esamas šildymo sistemas.

Lubinis, sieninis bei grindinis šildymas

Grindinis šildymas tinka visoms dangoms ir gali būti įrengtas bet kurioje patalpoje. Šis būdas išstumia radiatorius – pastariesiems reikalinga aukštesnė temperatūra nei grindų šildymo sistemoms. Šiuo metu populiarėja ir lubinis bei sieninis šildymas. Šie būdai kainuoja daugiau negu grindinis šildymas, tačiau pasižymi tuo, jog sienos bei lubos gali būti ne tik kaitinamos, bet ir vėsinamos.  

Paprastai įrengiamas šildymas elektra

Šildymas elektra reikalauja minimalių pradinių investicijų, tačiau vėliau kainuoja daug. Šią alternatyvą paprasta įsirengti ir patiems. Tačiau vos išjungus šildymą patalpa atvės labai greitai, o jai vėl įšilti prireiks nemažai laiko. Tai – brangus šildymo būdas, reikalaujantis daug energijos. Garų, kurie mechaniniu būdu suka turbiną, gamybai naudojamos gamtinės dujos, saulės arba geoterminės energijos, biokuras, deginama anglis.

Renkantis šildymo būdą svarbu įvertinti visas investicijas bei sąnaudas per ilgesnį laiko tarpą. Nors kai kurie sprendimai pasižymi neįtikėtinu pigumu, jie reikalauja įdėti daug darbo. Kitų įrengimas kainuoja brangiau, tačiau dėl automatizuoto mechanizmo neprireikia jokių papildomų pastangų.

Užsak.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių

Skip to content