Šildymo katilas nutvilkė darbininką
Šiūparių kaime lentpjūvėje pratrūkus šildymo katilui, darbininkas apdegė pusę kūno. Nelaimė įvyko praėjusio šeštadienio paryčiais, nukentėjusysis atsidūrė Kauno klinikose. Lentpjūvės savininkui gresia dideli nemalonumai: jo valdomoje teritorijoje įvykį jau tiria Klaipėdos rajono policijos komisariato pareigūnai, Valstybinės darbo bei energetikos inspekcijos. Beveik dvi valandas besipūtusio katilo nepastebėjęs kūrikas miegojo.
Sulėkė inspekcijos
Apie darbo vietoje įvykusią nelaimę Klaipėdos rajono policijos komisariato pareigūnams pranešė Klaipėdos universitetinė ligoninė. 55-erių metų Šiūparių kaimo gyventojas P. G. į ligoninę buvo atgabentas šeštadienį ryte apie 7 valandą. Vyras apdegė didelę dalį kūno, taip pat kvėpavimo takus. Iš pradžių jis paguldytas į Reanimacijos skyrių, vėliau taikyta intensyvi terapija. Šiuo metu šiūpariškis gydomas Kauno klinikų nudegimų skyriuje.
Rajono policijos komisariatas apie nelaimę pranešė Valstybinės darbo inspekcijos Klaipėdos skyriui, informacija perduota ir Valstybinei energetikos inspekcijai, kuri tikrins, ar lentpjūvėje nebuvo pažeisti šildymo katilo saugos reikalavimai. Šeimininkas dėl incidento kaltina dingusią elektrą.
Iššovė verdanti čiurkšlė
Incidentas įvyko ūkininkui Tadui Surpliui priklausančioje lentpjūvėje, kurioje veikia ir jo vadovaujama kooperatinė bendrovė „Surplys ir KO“. Šeimininkas paaiškino, kad P. G. buvo įdarbintas pagal ūkininkams leidžiamą supaprastintą kvitų sistemą. Jis esą buvo legalus darbuotojas. Nelaimę prišaukė paryčiais dingusi elektra. „Elektra buvo dingusi ir mano namuose, tačiau netrukus atsirado. Į telefoną negavau jokio „Lesto“ pranešimo apie elektros gedimus lentpjūvėje, todėl maniau, kad jei ten ir buvo nutrūkęs tiekimas, tai jau atsirado. Būčiau liepęs krosnį tuoj pat išjungti“, – apmaudo neslėpė T. Surplys. Jo teigimu, nuo slėgio išsipūtęs katilas trūko per siūlę – atsirado maždaug pusės metro ir 5 cm pločio plyšys. Verdančio vandens srovė šovė į darbininką.
Reagavo greičiau už greitąją
Sužinojęs apie nelaimę šeimininkas tuoj pat atskubėjo į lentpjūvę, iškvietė medikus. „Negalėjau laukti, kol jie atvyks, dūstantį žmogų į Gargždus vežiau savo mašina. Greitosios medikų paprašiau į Šiūparius nebevažiuoti ir laukti manęs pusiaukelėje, būti pasiruošus morfijaus. Tačiau aš pats greičiau jį nuvežiau į Gargždų ligoninės Priėmimo skyrių, kuriame gydytojai suteikė pirmąją pagalbą. Absurdas – greitosios felčerė man paskambino jau būnant ligoninėje ir pasakė, kad jie Šiūpariuose. Klausė, kur mane rasti“, – negalėjo atsistebėti T. Surplys.
Aiškinsis, ar buvo blaivus
T. Surplys teigė, kad malkų ruošėju dirbęs P. G. tą naktį krosnies prižiūrėti neturėjo. Esą tai buvo kito darbininko pareiga, tačiau pastarasis buvęs kitoje patalpoje. Greičiausiai abu darbininkai miegojo. „Miegojo jis. Kaip kitaip galima šalia būnant negirdėti ir nematyti, kad katilas pučiasi, visas traška? Jis pūtėsi mažiausiai pusantros valandos“, – įsitikinęs T. Surplys.
Dėl įvykio policijoje pradėtas ikiteisminis tyrimas pagal BK 176 straipsnio 1 dalį. Darbdaviui gresia baudžiamoji atsakomybė už darbo saugos ir sveikatos apsaugos darbe reikalavimų pažeidimą, t. y. bauda, areštas arba laisvės atėmimas iki 8 metų.
Medikų išvada turėtų išaiškinti, ar sunkiai nukentėjęs darbuotojas buvo blaivus.
Valstybinės darbo inspekcijos Klaipėdos skyriaus vyriausiasis darbo inspektorius Saulius Surblys „Bangai“ teigė, kad ūkininkas nenusižengė įstatymams pats nepranešdamas VDI apie nelaimę: „Pranešti mums būtina tik mirties atveju arba esant sunkiam sužalojimui. Kokio lygio nudegimus patyrė darbininkas, gydytojai išvadų dar nebuvo pateikę. Normalu, kad informaciją gavome iš policijos. Dabar aiškinsimės, ar tas žmogus buvo įdarbintas legaliai.“