Siūloma mažinti dujų kainų naštą gyventojams

Asociatyvi nuotr.

Seimo Lietuvos socialdemokratų partijos (LSDP) frakcijos atstovai parengė ir įregistravo Akcizų įstatymo pataisas, kuriomis siūlo mažinti suskystintosioms naftos dujoms (SND) taikomus tarifus.
„Dujų baliono kaina pakilo nuo 32 iki 50 eurų. Tai Vyriausybės naujametė staigmena gyventojams ir maisto pramonei. Tai skaudus smūgis visiems, kurie kepa duoną, gamina mėsos, pieno ir kitus produktus. SND dujos yra naudojamos grūdų elevatoriuose, paukštynų šildymui – svarbiuose gamybos procesuose. Visa maisto gaminimo ir tiekimo grandinė šiuo metu yra tiesiog apiplėšinėjama šiuo akcizu“, – komentuoja Seimo narė R. Budbergytė.
„Vyriausybė staiga taip padidino šioms dujoms taikomus akcizo tarifus, kad jie tapo vienais didžiausių pasaulyje. Tai ypač skaudžiai smogė tiems gyventojams, kurie šias dujas naudoja maistui ruošti bei šildyti ir neturi jokio kito pasirinkimo“, – pažymi socialdemokratė.
Parlamentarė įspėja, kad Lietuvos maisto gamintojai taps nekonkurencingi, toliau augs ir taip rekordinės maisto kainos. „Tik laiko klausimas, kada dalis mūsų produkcijos išsikraustys į Lenkiją“, – sako parlamentarė.
Anot Seimo nario socialdemok­rato Gintauto Palucko, nemažai verslo įmonių patikėjo Vyriausybės žodžiais ir perėjo prie SND. Vyriausybė, drastiškai pakeitusi savo požiūrį į SND vartojimą, pasak G. Palucko, apgavo maisto gamintojus.
„Dėl nusikalstamos Rusijos invazijos į Ukrainą sutrikus dujų tiekimui, pašokus kainoms, dalis verslo įmonių, skatinamos Vyriausybės, pertvarkė savo gamybos linijas ir perėjo prie SND. Ar galėjo jos įsivaizduoti, kokia staigmena jų lauks naujaisiais metais? Kai kurios įmonės po tokio kainų šoko gali ir nebeatsigauti“, – komentuoja G. Paluckas.
Siūlome sumažinti galiojantį tarifą, taikomą maisto ruošimui naudojamoms SND, iki 21 Eur/t. Verslo įmonėms taip pat siūlome taikyti 21 Eur/t tarifą šildymo reikmėms naudojamoms SND. Sumažinus CO2 dedamąją, 2025 m. ji sieks 0 Eur/t, 2026 m. – 20,4 Eur/t, 2027 m. – 30,6 Eur/t, 2028 m. – 40,8 Eur/t, 2029 m. – 51 Eur/t, 2030 m. – 61,2 Eur/t“, – paaiškina socialdemok­ratas G. Paluckas.
Primename, kad nuo 2024 m. sausio 1 d. buvo atsisakyta lengvatinio SND akcizo tarifo ir įvestas naujas, siekiantis 368 Eur už toną (su PVM). Tuo tarpu kaimyninėse šalyse taikomas kur kas mažesnis akcizas: Lenkijoje – 13,14 Eur už toną, Estijoje – 55 Eur, Vokietijoje – 45,45 Eur, o Latvijoje jis netaikomas visai.
Pagal pranešimą spaudai

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių