Skaudžios istorijos pamokos skatina toleranciją

Asociatyvi nuotr.

Izraelio ambasadorė Lietuvoje Hadas Wittenberg Silverstein sako, kad Holokaustas – pati ekstremaliausia genocido forma. Pasaulio šalys sausio 27-ąją mini Tarptautinę holokausto atminimo dieną, susijusią su Aušvico koncentracijos stovyklos išlaisvinimo 78-osiomis metinėmis.


Šią dieną siekiant prisiminti ir kalbėti apie Lietuvoje gyvenusius žydus jau septintą kartą Ariogalos gimnazija kartu su Tarptautine komisija nacių ir sovietinio okupacinių režimų nusikaltimams Lietuvoje įvertinti bei jos iniciatyva įsteigtu Tolerancijos ugdymo centru surengė nacionalinę meninę konferenciją „Istorijos pamokos iš gyvenimo istorijų“. „Ariogala jus pasitinka atsinaujinusi – šalia sinagogų memorialo kuriasi ir plečiasi Atminties parkas, skirtas žymiems kraštiečiams, prie bažnyčios įrengtos penkios stelos, apdovanotiems Vyčio kryžiumi, gimnazijoje sukurti kabinetai pavadinti garsių kraštiečių vardais“, – kalbėjo gimnazijos direktorius Arvydas Stankus.
Kartą pagyvenusi moteris viename Jungtinių Amerikos Valstijų oro uoste ant sienos stebėjo ekrane rodomas per Holokaustą nužudytų vaikų nuotraukas. Staiga ji sušuko: „Aš esu ta mergaitė nuotraukoje! Aš gyva!“ Moteris paskambino projekto kuratoriams ir pasakė, kad maža mergaitė pievoje, tai – ji, išgelbėta Lietuvos žydaitė Rosian Bagranskytė. „Aš esu gyvas įrodymas, kad stebuklai įvyksta…“ – sakė ji. Rosian pakvietė į televizijos laidą ir taip pasaulis sužinojo jos ir tėvų išsigelbėjimo istoriją. Rosian su mama Gerta įamžintos ir Kaune ant namo sienos, Mickevičiaus g. 30. Tai tik viena iš gyvenimo istorijų, kurias meninėje konferencijoje pristatė 14 įvairių Lietuvos mokyklų, pasitelkdamos muzikinius, literatūrinius, meninius, kūrybinius, emocinius, dvasinius instrumentus.
Tarptautinės komisijos nacių ir sovietinio okupacinių režimų nusikaltimams Lietuvoje įvertinti vykdantysis direktorius Ronaldas Račinskas dėkojo susirinkusiems, tiems, kurie kartu ir kurie mano, kad tai labai svarbu. Minima Holokausto diena pažymėta tamsiomis spalvomis, neapykantos ideologija, sunaikinusia milijonus žmonių. Deja, su šia ideologija okupacinė kariuomenė dabar trypia Ukrainos žemę. „Mums svarbu prisiminti bendruomenes, kurių nebėra, o jūs, mokytojai ir mokinai, tuos prisiminimų ženklus išryškinate. Manau, tai yra kelias, kuriuo Lietuva turėtų eiti, kad būtų tolerantiška, demokratiška, stipri. Jeigu taip, kaip dirba Ariogalos gimnazija, vietos bendruomenėse būtų dirbama ir kitur, mūsų visuomenės fonas taptų patrauklesnis, būtų gilesnė pažintis su Lietuvos istorija“, – tokiomis mintimis savo kalbą baigė minėtos institucijos vadovas.
Renginio kulminacija – kolektyvinis prisijungimas prie pasaulinės iniciatyvos „Mes prisimename – We Remember“, kad nusikaltimai žmoniškumui niekada nesikartotų.
Dabar bendraminčius jungia arti 160 Tolerancijos ugdymo centrų, įkurtų įvairiose Lietuvos švietimo, kultūros įstaigose.
„Šiandien skaudžių istorijos pamokų centre Ariogaloje, per meninius pasirodymus išreikšta širdgėla ir skausmas, – kalbėjo Kauno žydų bendruomenės pirmininkas Gercas Žakas. – Mes jums dėkingi, mokytojai, kad mokiniai jūsų pastangų dėka bus tolerantiški. Mano mamą Šakiuose išgelbėjo lietuvis, dieną prieš ateinant naciams.“


Arūnas MIKALAUSKAS
Vėžaičių pagrindinės mokyklos istorijos ir pilietiškumo pagrindų mokytojas

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių