Smidrų augintojų rajone daugėja

Smidrų augintoja J. Vaičiulienė: „Pjauname pirmąjį smidrų derlių – pirkėjai atvyksta į namus arba patys jiems nuvežame.“

Įsibėgėja smidrų – ankstyviausių daržovių sezonas. Klaipėdos rajone per pastaruosius trejus metus jų augintojų padaugėjo trigubai. Pernai didesniuose plotuose smidrus augino 6 ūkininkai, iš viso 3,5 ha. Populiarėja daržovės, kurių derlius tik porą mėnesių.


Pirmasis derlius nenuvylė
Prieš 5 metus Kavaliauskų kaime Vėžaičių seniūnijoje įsikūrę Jolanta ir Gintaras Vaičiuliai nusprendė auginti dar ne visiems įprastas daržoves – smidrus. „Pagalvojome, kad tai sezoninė daržovė, kuria nereikia nuolat rūpintis, ją prižiūrėti, trumpalaikis jų derlius – nuo balandžio pabaigos iki Joninių“, – kalbėjo Jolanta. Seminaruose sužinoję, kaip smidrus auginti, Olandijoje įsigiję daigų praėjusį pavasarį Vaičiuliai savo sklype netoli namų pasodino 60 arų šių daržovių ir jau pjauna pirmąjį derlių. Moteris stebėjosi, kad smidrų paklausa didžiulė – nespėja užaugti tiek, kad užtektų visiems norintiems. „Gal dėl to, kad viena pirmųjų pradėjau siūlyti šią ankstyvąją daržovę, – kalbėjo J. Vaičiulienė. – Balandį sušilus pradėjo iš žemės lįsti daigai, bet netrukus užgriuvo šalnos ir dalis nušalo. Visgi pamiškėje smidrai gerai išsilaikė.“
Smidrus pjauna kasdien ir parduoda. „Mūsų pirmamečiai smidrai – reikia pjauti didesnius, palikti smulkesnius, kad šaknys sustiprėtų, bet kuo daugiau pjauni, tuo daugiau daigelių išleidžia. Dirbdamas patirties įgyji, – sakė Jolanta. – Mažas mūsų smidrų laukas – rajone yra didesnius plotus auginančių ūkininkų – nesu jiems konkurentė, aš tik mėgėja smidrų augintoja.“
Realizacija prasidėjo per feisbuką – pirkėjai atvyksta į namus arba pati jiems nuveža. Už kilogramą moka 8 eurus. Ne tik vėžaitiškiai pageidauja šių daržovių, bet jų užsisako ir Dovilų, Gargždų, Klaipėdos gyventojai. Jolanta neprognozuoja, koks bus derlius, kaip seksis jį realizuoti, ar atsipirks išlaidos. „Pirmasis derlius nenuvylė, bet viščiukai skaičiuojami rudenį“, – šypsojosi Jolanta.


Ieškos naujovių
Dabar šilumos užtenka, bet jau trūksta drėgmės – kaip palaistyti tokį lauką, kai nėra laistymo sistemos? G. Vaičiulis sugalvojo racionalizaciją: prie traktoriaus prikabino cisterną su vandeniu ir važiuodamas tarpueiliais purškia daržoves. „Dirbame abu su vyru, nors turime ir kitų veiklų“, – sakė pašnekovė.
Vaičiuliai planuoja smidrais apsodinti dar vieną sklypą, didesnį nei šis. Pasak J. Vaičiulienės, smidrai tik pas mus neseniai atrasta daržovė. „Vokietijoje žmonės kone pamišę dėl smidrų: kai tik prasideda jų sezonas, laukuose atsiranda kavinės, ten ruošiami valgiai su smidrais, prie jų eilės nutįsta, – atskleidė Jolanta. – Žmonės ir pas mus ieško naujovių – neatmetu galimybės kažką panašaus daryti, bet dar reikia sodybos aplinką susitvarkyti.“
Smidrai patinka ir Jolantos šeimai. Juos ruošia su šalto rūkymo šonine – kepa griliuje arba orkaitėje, kepa ir su bemiele sluoksniuota tešla. Galima smidrus pagarinti ir kepti svieste arba valgyti žalius.


Siūlo kooperuotis
Prekybos centruose anksti pavasarį pradėta prekiauti užsienyje užaugintais smidrais, tačiau jų skonio nepalyginsi su mūsų ūkininkų laukuose užaugintomis, ką tik nuskintomis šviežiomis daržovėmis. Praėjusį savaitgalį Gargždų turguje buvo prekiaujama ūkininkės Rimantės Jucytės Pėžaičiuose užaugintais smidrais. Kilogramo kaina – 8 eurai.
Piktožių kaime Dovilų seniūnijoje hektarą smidrų auginantis Robertas Rezgevičius sakė, kad tai nėra šeimos pagrindinė veikla – tik papildomas užsiėmimas. Parengęs projektą, jis gavo europinę paramą – 15 tūkst. eurų. Auginti šias sezonines daržoves nėra sudėtinga, jų derlius pjaunamas iki 15 metų. Iš Vokietijos nusipirkęs keturių veislių smidrų gali pasiūlyti įvairaus skonio skirtingiems patiekalams – salotoms, kepimui ir panašiai. Savo smidrus Rezgevičiai pjauna du kartus per dieną ir pristato klaipėdiškiams į namus, o rajono gyventojai perka vangiai. „Galbūt trūksta informacijos apie šias daržoves – aš, nemažai keliavęs užsienyje, irgi neseniai jas atradau, – kalbėjo Robertas. – Ne visi žino, ką su smidrais daryti – tik paragavę supranta, kad šie gardūs.“
R. Rezgevičiaus manymu, reikėtų smidrų augintojams kooperuotis ir pardavinėti šias daržoves.


Virginija LAPIENĖ
Autorės nuotr.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių