Socialinėje srityje – naujovės

Socialinės apsaugos ir darbo ministerija informavo, kad nuo šių metų pradžios įsigaliojusios naujovės socialinės apsaugos srityje išplėtė vaiko išmokas gaunančių šeimų ratą, padidino išmokas, neįgalumo pensijas.

Auginantieji ar globojantieji vieną ar du vaikus nuo 7 iki 18 metų nuo sausio gaus vadinamuosius „vaiko pinigus“ – ši suma dabar yra 15,2 euro per mėnesį. Išmoka bus skiriama, jeigu vidutinės pajamos vienam asmeniui yra mažesnės negu 1,5 valstybės remiamų pajamų (153 eurai). Tris ir daugiau vaikų auginančioms šeimoms išmoka vaikui iki 18 metų bus mokama, nevertinant šeimos pajamų. Be to, bus mokamos dar dvi naujos išmokos – besimokančio asmens vaiko priežiūrai iki 1 metų ir gimus vienu metu daugiau kaip vienam vaikui – iki 2 metų. Pirmoji sieks 152 eurus ir bus mokama tėvams iki 26 metų, kurie mokosi profesinėje ar aukštojoje mokykloje, arba iki 30 metų – doktorantūroje ar rezidentūroje.

Gimus dvynukams, bus mokama 152 eurai per mėnesį, trynukams ar daugiau – 152 eurų už kiekvieną vaiką (skaičiuojant nuo trečio). Nuo sausio nebetaikomos „lubos“ motinystės išmokai.

2017 metais daugės ir socialinių darbuotojų, dirbančių su rizikos šeimomis, – vienam darbuotojui turi tekti ne daugiau kaip 10 tokių šeimų. Todėl savivaldybėse turės būti įsteigta papildomai apie 330 pareigybių.

Šalpos neįgalumo pensijos didėja žmonėms, kurie pripažinti neįgaliais iki 24 metų ir yra netekę 50–100 proc. darbingumo. Jos bus diferencijuojamos pagal darbingumo lygį penkių procentų intervalu.

Dalyvaujantiems profesinės reabilitacijos programoje ir nedraudžiamiems valstybiniu draudimu mokama pašalpa padidėjo nuo 224 eurų iki 240 eurų. Studijuojantiems neįgaliesiems išmoka didėja nuo 56 iki 60 eurų. Be to, atsirado daugiau galimybių dirbti ne visą darbo dieną slaugantiems žmogų su negalia namie: jei jų darbo pajamos bus mažesnės nei minimalus atlyginimas, nebus nutraukiamas draudimas valstybės lėšomis.

Nuo šių metų žmonės, dirbantys pagal verslo liudijimus, pradedami drausti visai pensijai. Jų įmoka sieks 26,3 proc. MMA – 99,9 euro per mėnesį. Individualia veikla užsiimantys žmonės turės draustis ir ligos socialiniu draudimu – įmoka didės 1,2 proc. punkto (nuo pusės deklaruojamų pajamų), o ūkininkams – 3,4 proc. punkto. Individualių įmonių savininkai, mažųjų bendrijų nariai ir ūkinių bendrijų tikrieji nariai bus draudžiami dar ir nedarbo draudimu mokėti įmokas – jos didės 4,5 punkto nuo minimalios algos. Visi jie dabar draudžiami tik pensijų draudimu (įmoka – 26,3 proc.). Tantjemas gaunantieji ir mažųjų bendrijų vadovai bus draudžiami pensijų draudimu – mokės 26,3 proc. įmokas nuo gaunamų šios veiklos pajamų.

Socialinio būsto nuomininkai nepraras teisės į nuomą, kai jų turtas ir pajamos neviršys daugiau kaip 25 proc. įstatyme nustatytų pajamų ir turto ribų (iki šiol – 20 proc.). Jei pajamos viršija šias ribas, savivaldybės tarybos sprendimu sutartis galės būti pakeista į savivaldybės būsto nuomos sutartį. Tai ypač aktualu žmonėms su negalia, daugiavaikėms šeimoms.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių