Tarptautiniame konkurse puikavosi per 300 popierinių modelių

Dalis organizatorių komandos (iš kairės) Mindaugas Dembinskas, Evaldas Venckauskas, Pranas Sungaila, Tomas Želvys, Paulius Prišmontas, Jonė Baltramaitytė ir Ignas Sungaila.

Praeitą šeštadienį Gargždų „Minijos“ progimnazijoje vyko ketvirtasis tarptautinis popierinių modelių konkursas, kuriame dalyvavo modeliavimo aistruoliai ne tik iš Lietuvos, bet ir iš kaimynių ‒ Latvijos ir Lenkijos. Renginyje ant stalų puikavosi 298 konkursiniai ir apie 20 parodinių modelių. Apie šio renginio organizavimą, patirtus įspūdžius dalijamės ir su „Bangos“ skaitytojais.


Realybė viršijo lūkesčius
Gargždų vaikų ir jaunimo laisvalaikio centro (GVJLC) stendinio modeliavimo būrelio vadovas Pranas Sungaila jau beveik 40 metų užsiima modeliavimu, o iš jų 25 metus ‒ popierinių modelių konstravimu kartu su moksleiviais. Anot jo, pasitaikė ir liūdnas laikotarpis, kai neliko žmonių, kurie atstovautų Lietuvai užsienyje, o savose sultyse verdant nelabai buvo galima tobulėti. Tačiau kiek vėliau ir vėl pradėta važinėtis į užsienį ir dalyvauti konkursuose. „Prisimenu, į Gargždus, į antrąjį mūsų rengtą tarptautinį konkursą atvažiavo žymus lenkų modeliavimo propaguotojas, žurnalo „Skrzydlata Polska“ redaktorius Andrzejus Zioberis ir pakvietė mus atvykti į Lenkiją (Liubliną). Iš ten grįžome su 14 prizų“, ‒ pasakojo pašnekovas. Taip po truputį konkursai paplito ir Klaipėdoje, ir Vilniuje. O prikaupę patirties drauge su vaikais stendinių popierinių modelių konstravimo entuziastai suorganizavo konkursą ir patys: „Tąkart pritrūkom penkių medalių, todėl gautus savuosius draugiškai užkabinome svečiams.“ Šiemet P. Sungaila planavo, jeigu iš viso konkurse bus 200 modelių – puiku, jeigu 230 ‒ jau per dideli lūkesčiai, bet galiausiai ant stalų puikavosi 298 konkursiniai ir apie 20 parodinių modelių.
Paklaustas, kaip sekėsi šiemet organizuoti renginį, modeliavimo mokytojas atsakė, kad visi lūkesčiai išsipildė su kaupu ‒ sulaukė netikėtai daug rėmėjų iš Gargždų, Vilniaus ir Lenkijos.


Mokomi vertinti
Konkurso dalyviams buvo paruošti keturi didieji prizai amžiaus grupėms ir kiti keturi konk­rečioms kategorijoms – avia­cijos, jūrinės, sausumos technikos ir kt. Vertinimo komisiją sudarė vienas lietuvis, vienas užsienietis ir vienas jaunimo atstovas. Anot pašnekovo, modeliai yra vertinami pagal tai, ar atitinka tikrovę, pagal padažymus, simetriją, geometrijos išlaikymą, sendinimą ir t. t. „Beje, mano mokiniai nuo pat pirmųjų žingsnių mokomi vertinti ne tik kito, bet ir savo darbą ‒ pastebėti klaidas, trūkumus ir privalumus, iš savų klaidų pasimokyti, o iš svetimų ‒ jų nekartoti. Ir visi darbai yra svarbiausi“, ‒ akcentavo P. Sungaila. Jo teigimu, šiais laikais jaunimas vis dar domisi šiuo užsiėmimu. Tik vieni ateina nė nežinodami, ką čia darys, o kiti jau yra užsibrėžę tikslą, kurio siekia.


Ne tik laimėti
Konkurso dalyvis Damianas iš Lenkijos kalbėjo, kad popieriniais modeliais domisi ir užsiima jau apie 6‒7 metus. „Pradėjau gana anksti. Kai užsimanydavau žaislų, kurių neturėdavau, juos tiesiog nusipiešdavau arba išlankstydavau iš popieriaus. Vėliau sugalvojau naršyti internete, kol galiausiai užsirašiau į modeliavimo būrelį“, ‒ prisiminimais dalijosi pašnekovas. Jo nuomone, lengviau konstruoti didelius modelius, kadangi maži reikalauja daugiau atidumo, kantrybės ir laiko. O paklaustas, ko tikisi iš šio konkurso, Damianas atsakė, jog visada yra smagu laimėti, bet taip pat svarbu ir gerai praleisti laiką, turėti, ką prisiminti. „Aš mėgstu dalyvauti tokiuose renginiuose vien dėl to, kad iš vienos šalies galiu nuvykti ir aplankyti kitą šalį“, ‒ akcentavo dalyvis.
Kitas dalyvis Mindaugas iš Vėžaičių sakė susidomėjęs šiuo užsiėmimu nuo trečios klasės. Jį sudomino draugiškas būrelio vadovas, kuris ir supažindino su modeliavimu, taip pat sukonstruoti įspūdingi modeliai. Konkurse vėžaitiškis dalyvavo su vienu modeliu, prie kurio darbavosi apie metus.

Egidija JOKUBAUSKAITĖ
Autorės ir A. VALAIČIO nuotr.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių