Tuberkuliozė mūsų rajone pažabota

Pastaruoju metu tik ir girdime, kad aplinkiniuose rajonuose ir pačiame uostamiestyje žmonės vis suserga tuberkulioze. Ir serga ne vien prie konteinerių besispjaudantys „bomžai“, bet ir mokytojai, paskleisdami tuberkuliozės užkratą dar ir savo mokiniams.

Savivaldybės administracijos Sveikatos apsaugos skyriaus duomenimis, Klaipėdos rajone dažniau tuberkulioze suserga pensinio amžiaus gyventojai (45 proc. naujų atvejų 2014 m. ir 33 proc. – 2015 m.) ir nedirbantys, nuo 50 metų asmenys (atitinkamai 30 ir 33 proc. naujų atvejų). Kaimo gyventojai užsikrečia tuberkulioze dažniau: 2014 m. – 65 proc., 2015 m. – 92 proc. visų naujai nustatytų atvejų. Pasak skyriaus vedėjos L. Kaveckienės, tai tik patvirtina faktą, jog šia liga dažniau suserga asmenys, kurių prastesnė mityba ir gyvenimo sąlygos. Deja, nuo atviros plaučių tuberkuliozės 2014 m. mirė 3 asmenys, iš jų dviem diagnozė buvo per vėlai nustatyta, pernai tuberkuliozė nusinešė vieno žmogaus gyvybę.Sergamumas sumažėjo

Gera naujiena Klaipėdos rajono gyventojams – sergamumas aktyvia tuberkulioze, Savivaldybės administracijos Sveikatos apsaugos skyriaus duomenimis, per dešimt metų, 2004–2014 m. sumažėjo nuo 64,5 atvejų 100 tūkst. gyventojų iki 43,8 atvejų. Ir tai yra mažiau negu Klaipėdos apskrityje ir Lietuvoje. Šie gražūs statistikos skaičiai neatsirado savaime. Tam pasitarnavo sutelktos sveikatos priežiūros ir socialinių darbuotojų pajėgos, siekiant užkirsti kelią labai pavojingai ir sunkiai gydomai užkrečiamajai ligai – tuberkuliozei. Apie gerąją Klaipėdos rajono patirtį, kovojant su tuberkuliozės plitimu, diskutuojama ir ja dalijamasi respublikiniuose sveikatos forumuose. Tačiau užmigti ant laurų dar nevalia, nes tuberkuliozės visai išguiti nepavyksta – kasmet vidutiniškai išaiškinama 20 šia liga sergančių žmonių.

Vienas užkrečia 25

Apie tai, kas yra tuberkuliozė – senoviškai vadinama „džiova“, regis, jau prirašyta kalnai straipsnių, daug prikalbėta ir per televiziją. Tačiau žmonės vis vien serga. Kodėl? Sveikatos apsaugos skyriaus vedėjos Laimos Kaveckienės teigimu, Lietuvoje didžiausia problema yra sergančiųjų tuberkulioze neatsakingas elgesys – jie vengia gydytis arba gydosi su protrūkiais, todėl mūsų šalyje vyrauja atsparios gydymui tuberkuliozės formos. Vienas atvira tuberkulioze sergantis žmogus gali užkrėsti net 25 asmenis. Ligonių apklausos duomenimis, dauguma (98 proc.) sergančiųjų teigė, kad turėjo sąlytį su ligoniu ar ligos sukėlėjo nešiotoju. Susirgimo rizikos faktorius yra alkoholio vartojimas (54 proc. sirgusiųjų piktnaudžiavo alkoholiu), nepakankama mityba (36 proc. sirgusiųjų prastai maitinosi), rūkymas (21 proc.), kitos lėtinės ligos (ŽIV, onkologinės, plaučių). Dauguma sergančiųjų – bedarbiai. Klaipėdos rajone panaši situacija.

„Tačiau tuberkulioze suserga ne tik socialinės rizikos asmenys. Ypač jautrūs yra vaikai iki 5 metų, nes dar nesusiformavusi jų imuninė sistema. Taip pat labiau pažeidžiami yra paaugliai, senyvo amžiaus žmonės, turintys silpnesnį imunitetą. Pasaulio sveikatos organizacija rekomenduoja šalims, kuriose registruojamas didelis sergamumas tuberkulioze, skiepyti BCG vakcina vaikus kaip galima greičiau po gimimo“, – sakė Sveikatos apsaugos skyriaus vedėja L. Kaveckienė. Pasak jos, 2015 m. atvira plaučių tuberkuliozė nebuvo nustatyta nė vienam vaikui, 2014 m. – 2.

Tuberkulino mėginiai – ne visose įstaigose

Ką daryti, kad žmonės nesirgtų ir nemirtų nuo tuberkuliozės? Vyriausiosios rajono gydytojos L. Kaveckienės teigimu, pirmiausia būtina apsaugoti vaikus, nes jie labiausiai pažeidžiami. Kasmet Lietuvoje valstybės lėšomis atliekamas tuberkulino mėginys 7 metų amžiaus vaikams ir rizikos grupių vaikams (bendravusiems su sergančiais tuberkulioze šeimoje, mokykloje ar darželyje, sergantiems kitomis lėtinėmis ligomis ir kt.). Pasak L. Kaveckienės, Lietuvoje tuberkulino mėginiai buvo atlikti 46,7 proc. tokių vaikų, o Klaipėdos rajone pernai – tik 26,7 proc. Visiškai tuberkulino mėginiai nebuvo atliekami privačiose sveikatos priežiūros įstaigose. Lietuvoje teigiamas tuberkulino mėginys buvo 9,2 proc. tirtų vaikų, o rajone – 6,16 proc.

L. Kaveckienės teigimu, profilaktinės priemonės, užkertant kelią šiai mirtinai pavojingai ligai yra labai svarbios. „2012–2014 m. savivaldybėje vykdėme Tuberkuliozės profilaktines priemones, skirtas išaiškinti sergančius socialinės rizikos asmenis. Šiam tikslui buvo sutelktos seniūnijų socialinių darbuotojų ir sveikatos priežiūros įstaigų pajėgos ir aktyviai buvo kviečiami pasitikrinti asmenys, įtariami sergantys tuberkulioze. Kasmet socialiniai darbuotojai informuojami aktualiais užkrečiamųjų ligų prevencijos ir kontrolės klausimais, vyksta mokymai“, – sakė vyriausioji rajono gydytoja. Anot jos, labai svarbu, kad asmenys, dirbantys su vaikais, sąžiningai pasitikrintų sveikatą, ar neserga tuberkulioze. Kalbama, jog kaip tik tais nuskambėjusiais atvejais Klaipėdos apskrityje, kai mokytojai apkrėtė tuberkulioze mokinius, greičiausiai į sveikatos patikrinimą buvo pažiūrėta pro pirštus, sveikatos pažyma užpildyta dėl „paukščiuko“. O pasekmės sunkios: gydymas ir priežiūra trunka nuo 6 iki 24 mėnesių, o kartais ir ilgiau. Nors rajone tuberkuliozė stipriai kontroliuojama, juokauti su šia liga nevalia. „Vis labiau plinta atspari vaistams tuberkuliozė, palengva kyla sergamumas šia forma ir mūsų rajone. Tendencijos nėra geros“, – sakė L. Kaveckienė.

Vaistai ir maistas – nemokamai

Nuo birželio 1 d. Lietuvoje pradės veikti tiesiogiai stebimo trumpo gydymo kurso (DOTS) kabinetai. „Tokį kabinetą planuojame steigti Gargždų PSPC šeimos medicinos klinikoje. Laikinieji DOTS kabinetai veiks kiekvienoje pirminės sveikatos priežiūros įstaigoje. Juose dirbs po vieną bendrosios praktikos slaugytoją, kuri bus išklausiusi paskaitų ciklą apie tuberkuliozės profilaktiką ir kontrolę bei kontroliuojamo gydymo ypatumus. Kabinetai dirbs po 2–3 val. per dieną. DOTS kabinete tuberkulioze sergantis pacientas nemokamai jam skiriamus vaistus išgers stebint slaugytojai. Taip pat pacientui ir jo artimiesiems bus papasakota apie tuberkuliozės gydymą, saugos ir profilaktikos principus“, – apie naujoves pasakojo L. Kaveckienė. Dar daugiau – sergantiems bus kompensuojami kelionės bilietai, kartą per savaitę išduodami talonai maistui ar maisto paketai. Tokiu būdu stengiamasi pažaboti atsparios gydymui tuberkuliozės plitimą, paskatinti socialinės rizikos asmenis laiku ir iki galo gydytis.

L. Kaveckienės teigimu, socialinė parama bus finansuojama ES lėšomis. Tačiau jeigu tuberkulioze sergantis pacientas be pateisinamos priežasties neatvyks į DOTS kabinetą daugiau nei du kartus per savaitę, maisto paketo tą savaitę jis nebegaus. O pats pacientas dėl vengimo gydytis gali būti paguldytas į būtinojo izoliavimo ir gydymo Alytaus apskrities tuberkuliozės ligoninę.


  • Teigiama, jog apie 97 proc. visų susirgusiųjų serga būtent kvėpavimo takų tuberkulioze. 2013 m. Lietuvoje šia ligos forma susirgo 1014 žmonių, 2014 – 954. Iš visų įvairiose amžiaus grupėse sirgusių asmenų daugiausia tuberkuliozė diagnozuota 45–54 metų asmenims. Vyrų sirgo 2 kartus daugiau nei moterų.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių