Ugniagesiai gelbėtojai išbandė save ir mokė gyventojus
Mokomosios parodomosios ugniagesių gelbėtojų pratybos prieš savaitę Veiviržo slėnyje Veiviržėnuose prasidėjo šventine gaida. Į tradicinį renginį, kuriame jie pasitikrino savo žinias ir išbandė praktines galimybes, vėl pakvietė Klaipėdos rajono savivaldybės priešgaisrinė tarnyba. Ugniagesiams gelbėtojams palinkėta saugoti visuomenės pasitikėjimą, o žmonėms – mokytis saugiai gyventi.
Solidarizavosi su besiginančiais ukrainiečiais
Vienintelė šalyje Klaipėdos rajono savivaldybės priešgaisrinė tarnyba kasmet rengia mokomąsias parodomąsias pratybas – žiūrovų akivaizdoje ugniagesiai gelbėtojai pasitikrina savo žinias ir praktines galimybes. Jas stebintys suaugusieji ir vaikai įsitikina, koks atsakingas darbas ištikus nelaimei skubėti gelbėti žmonių gyvybes ir jų turtą.
Veiviržo slėnyje išsirikiavusios Agluonėnų, Endriejavo, Girkalių, Plikių, Priekulės ir Veiviržėnų ugniagesių komandos klausėsi sveikinimų, pagyrimo žodžių. Šventinis renginys – ir šios profesijos populiarinimas, edukavimas, kad gyventojai daugiau dėmesio skirtų savo ir kaimynų saugumui.
Susirinkusiuosius pasveikinęs Priešgaisrinės tarnybos viršininkas Stanislovas Virbauskas kalbėjo, jog savo šalyje esame saugūs, o kaimyninėje Ukrainoje žūsta taikūs gyventojai, gynėjai, taip pat ir ugniagesiai. Jis pasiūlė žuvusiuosius pagerbti Tylos minute. Tarp išsirikiavusių gaisrinių automobilių prie vieno plevėsavo Ukrainos vėliava. Pasak S. Virbausko, Veiviržėnų ugniagesių komanda šiuo rezerviniu automobiliu į gaisrą atsiveždavo 8,5 tonos vandens, bet įsigijusi naujesnį naudotą gaisrinį automobilį šį suremontavo rajono Savivaldybės lėšomis – ant jo sumontuota nerūdijančio plieno cisterna. Automobilis bus išgabentas į Ukrainą vežioti geriamąjį vandenį gyventojams ir gynėjams. „Tegul ši parama suteiks vilties ukrainiečiams laimėti“, – sakė Priešgaisrinės tarnybos vadovas.
Už išgelbėtus žmones – apdovanojimas
S. Virbauskas akcentavo, kad Priešgaisrinės tarnybos ugniagesiams daugiausia šalyje tenka išvykti į įvykius, nes pajūrio zonoje esančioje savivaldybėje dažnai siautėja vėjai, verčiantys medžius, itin intensyvus eismas – daug nelaimių.
Rajono vicemerė Violeta Riaukienė padėkojo S. Virbauskui už nuolatinį rūpestį, pastangas, kad gyventojai būtų saugūs. Ji pastebėjo, kad rajono Savivaldybė kasmet skiria lėšų įsigyti įrangos, priemonių, kad ugniagesiai gelbėtojai galėtų atlikti savo misiją. „Jie visada pasiruošę padėti žmonėms ir dirba rizikuodami savo gyvybe“, – sakė vicemerė.
Vasario mėnesį viename Priekulės daugiabutyje po vidurnakčio įsiplieskus gaisrui, pirmieji atskubėjo Priekulės komandos ugniagesiai gelbėtojai Vidas Rasimavičius ir Romualdas Kerpė. Užsidėję kvėpavimo aparatus, jie įėjo į uždūmintas patalpas, ragino gyventojus išeiti iš degančio namo. Vieną teko išnešti, o kitą išvedė. Šiems ugniagesiams pavyko išgelbėti du žmones, nes kiti klaipėdiškiai ugniagesiai atvyko už keliolikos minučių, o gaisras plėtėsi. V. Rasimavičiui ir R. Kerpei vicemerė įteikė Priešgaisrinės apsaugos gelbėjimo departamento prie VRM apdovanojimus – ženklus „Už nuopelnus saugai“. „Puikus jausmas prisiminus tą rytą: padariau gerą darbą“, – ištarė V. Rasimavičius. Jis apdovanotas nebe pirmą kartą – ankstesniais metais šis ugniagesys gelbėtojas Priekulėje išgelbėjo moterį, atsidūrusią Minijoje. „Įvertinimas skatina stengtis, tobulėti. Ekstremalios situacijos rodo, kad treniruotės, tobulėjimas padeda darbe. Šiame gaisre pavyko išgelbėti žmones – kuo labiau pasiruošęs, tuo mažiau streso ir tai padeda sėkmingiau veikti, – „Bangai“ sakė V. Rasimavičius. – Eidamas į gaisrą rizikuoji savo gyvybe, o turėdamas patirties mažiau blaškaisi.“
Renginio dalyvius pasveikinęs Gargždų PGT viršininkas Tomas Taučius pastebėjo, kad nepaprastas jausmas apima žmogų, kai jis padaro viską, ką gali: šiuo atveju išgelbėjo du žmones. Pareigūnas palinkėjo ugniagesiams gelbėtojams branginti visuomenės pasitikėjimą, kurį pelnė dėl savo atsidavimo, pasiaukojimo.
„Sprendžiame priešgaisrinės saugos standarto užtikrinimo problemą, kad komandose budėtų po 2 ugniagesius, o dabar tenka po vieną. Tai atsiliepia saugai. Apmaudu, kad Priešgaisrinės saugos įstatyme to nenumatyta – valstybės dotacija darbo užmokesčiui nepakankama“, – „Bangai“ kalbėjo S. Virbauskas.
Renginį stebėjo tėvai su vaikais
Ugniagesiai gelbėtojai demonstravo žiūrovams savo įrangą, gelbėjimo priemones. „Kiekviena komanda turi po elektros generatorių, kurio galingumas – 13 kW. Ekstremaliomis sąlygomis jis gali aprūpinti elektra pastatus, kaip antai mokyklą ir panašiai. Juos išbandėme praktinių užsiėmimų metu, – dėstė S. Virbauskas. – Priekulės komanda anksčiau į nelaimės vietą plaukdavo irkline valtimi, o šiemet įsigijo variklį. Motorizuota valtimi plaukę ugniagesiai gelbėtojai surado skenduolį.“
Šventės dalyviai apžiūrėjo ir roges, kurių prireikia žiemą. Šiemet jas panaudojo Girkaliuose gelbėjant tvenkinyje įlūžusį šunį. Ekstremaliomis sąlygomis labai praverčia motorinis siurblys. Gelbėjimo įranga – daugiafunkcė: su ja galima pakelti mašiną, karpyti metalą, tempti – visos komandos ją turi. Ugniagesiai gelbėtojai varžėsi rungtyje, kurioje ugniagesių komandoms reikėjo kuo greičiau apsirengti specialia apranga, išvynioti vandens padavimo žarnas ir gaisrinio automobilio siurbiama Veiviržo vandens čiurkšle pataikyti į taikinį. Ugniagesių gelbėtojų mokomąsias pratybas stebėjo komisija, kuri nustatė, kad geriausiai sekėsi Priekulės ugniagesių komandai. Pernai nugalėjo Agluonėnų komanda. Renginį paįvairino Šiaulių profesinės sąjungos buvusių ugniagesių komanda, apsirengusi senovine uniforma, naudojusi senutėlį sovietinį gaisrinį automobilį. Renginyje dalyvavo daug šeimų su vaikais, kurie išbandė gesintuvus, apžiūrėjo ugniagesių gaisrinius automobilius, įrangą, gelbėjimo priemones, klausėsi patarimų, kaip saugiai elgtis vandenyje, kūrenant laužą, su elektros prietaisais.
Veiviržėniškė Sandra Žemgulienė, atėjusi su sūnumi Vytautu, penktoku, sakė, kad laikas galvoti apie profesiją. Mama jį supažindino su socialiniu darbu, policininko, o koks ugniagesio darbas? „Sunkus“, – atsakė Vytautas, įdėmiai stebėjęs ugniagesių pratybas.
S. Žemgulienė pasakojo, kad sausį Veiviržėnų miestelyje liepsnojusį gyvenamąjį namą matė ir sūnus. „Jis labai išgyveno, kad žuvo žmogus, – sakė ji. – Šis renginys – galimybė tėvams mokyti vaikus, kaip saugiai elgtis, tai ir profesijos populiarinimas.“
Virginija LAPIENĖ
Autorės nuotr.