V. Putinas vilkina taikos pasirašymą, kad išvarytų ukrainiečius iš Kursko srities?
Pasaulis toliau įdėmiai stebi, ar pavyks JAV prezidentui D. Trumpui užbaigti karą Ukrainoje, nes šis gresia peraugti į Trečiąjį pasaulinį. Per derybas Saudo Arabijos mieste Džidoje Ukrainos delegacija išsižadėjo reikalavimo, kad JAV garantuotų saugumą, ir sutiko su Rusija pasirašyti taikos paliaubas trisdešimčiai dienų.
Itin sudėtinga pastarosiomis dienomis padėtis Sumų regiono pasienio ruože. Ji yra labai komplikuota, nes Rusijos karinės pajėgos keliose vietose prasiveržė į Sumų regioną, tad kovos vyksta tiek Rusijos, tiek Ukrainos teritorijoje.
Prarado apie 80 proc. užimtos teritorijos
Po skubaus JAV atstovo vizito į Maskvą Rusijos prezidentas V. Putinas pareiškė galintis pasirašyti mėnesio trukmės paliaubas, tačiau ėmė kelti papildomus reikalavimus. Kyjivas spėja, kad V. Putinas specialiai bandys paliaubų pasirašymą užvilkinti, nes nori, kad Rusijos pajėgos išvytų ukrainiečius iš užimto dalies Kursko regiono.
Rusijos Kursko regionas ribojasi su Sumų regionu Ukrainoje, ir prieš septynis mėnesius Maskvai nesitikint ukrainiečiai kariai ten įsiveržė ir dalį regiono užėmė. Padedant Šiaurės Korėjos kariams Rusijai pavyko ukrainiečius apsupti ir šie pereitą savaitę gavo skaudžiai atsitraukti palikdami brangią vakarietišką ginkluotę, tankus, mašinas. Ukrainiečiai pasitraukė iš Sudžos, didžiausio Rusijos miestelio toje Kursko regiono dalyje, ir prarado apie 80 procentų prieš pusmetį užimtos teritorijos. Maskva siekia atsikovoti visą Kursko regioną, nes baiminasi, kad paskelbus paliaubas ukrainiečiai padarys galingus įtvirtinimus.
Padėtis tame pasienio ruože yra labai komplikuota, nes Rusijos karinės pajėgos keliose vietose prasiveržė į Sumų regioną, tad kovos vyksta tiek Rusijos, tiek Ukrainos teritorijoje. Prieš tris mėnesius man teko kartu su ukrainiečių kariais lankytis Sudžoje ir kalbinti rusų gyventojus. Šie buvo šokiruoti patekę ukrainiečių okupacijon, skundėsi maisto trūkumu, šildymo bei elektros nebuvimu, tačiau priminus, kad dalis Ukrainos taip gyvena jau trejus metus, vis tiek nedrįso dėl visko kaltinti V. Putino.
Po neramios nakties – į filharmoniją
Pereitą savaitę po keturių mėnesių pertraukos atvykau į Sumų regiono sostinę Sumus, nutolusius nuo Rusijos pasienio tik trisdešimt kilometrų. Šį kartą gyventojus pamačiau labiau sunerimusius, jie neslėpė, kad baiminasi fronto priartėjimo, nes miestas vis dažniau yra apšaudomas, o rusai jau užėmė kelis pasienio kaimus. Vykdamas į Sumus iš Charkivo pusiaukelėje sustojau pamatęs rūkstančius dūmus Ochtirkos miestelyje. Paaiškėjo, jog prieš kelias valandas keturi Rusijos dronai atakavo garažų kooperatyvą. Savo mašinas ir garažus praradę žmonės raudojo, tačiau tuo pačiu džiaugėsi, kad sprogimai įvyko anksti ryte ir niekas nežuvo.
Sumų viešbutyje pirma naktis buvo bemiegė, nes 22 dronai atakavo energetinius ir karinius objektus, didžioji dalis miesto liko be elektros ir vandens. Kitą rytą vanduo ir elektra visgi atsirado, o žmonės kaip niekur nieko ėjo į darbą, valgė kavinėse. Sunku patikėti, tačiau po nemigo nakties vakare gyventojai rinkosi į filharmoniją paklausyti vietos simfoninio orkestro atliekamos italų kompozitoriaus Vivaldžio muzikos. Koncerto pabaigoje suolo kaimynė apsiašarojo, o užkalbinus pasakė, jog Sumuose panikos dar nėra, tačiau ore tvyro nerimas – o gal jie prasiverš ir žmonės pateks okupacijon.
„Vakar pagaliau paklausiau Vokietijon išsibėgusios sesers patarimo ir nusipirkau lagaminą svarbiausiems daiktams, kad ekstra atveju per 5 min. galėčiau sprukti. Karo pradžioje su 12 metų sūnumi bomboms krentant išlėkėm į Italiją, bet ten sūnus nepritapo ir grįžom. Buvo ramu, tačiau pernai prasidėjus Kursko operacijai keleriopai padaugėjo apšaudymų, žūčių. Per paskutines kelias savaites sugriuvus 2 namams netoli mūsų sūnus ėmė gailėtis grįžęs, bet kaip palikti mamą ir vėžiu sergantį tėtį?“ – nerimavo 49 metų Tania.
Privačioje medicinos klinikoje administratore dirbanti moteris prisipažino iki karo buvusi nereliginga, tačiau dabar ją labiausiai apramina cerkvė ir filharmonija. Ji baigė muzikos mokyklą ir mėgsta klasikinę muziką, o maldos jai suteikia tikėjimą, kad viskas bus gerai.
Vakarų partnerių parama – svarbi
„Paakiai mano mėlyni, per dronų atakas nemiegu, žadinu sūnų ir lekiam į vonią, o kai darbe kariai parodo Sudžoje nufilmuotas baisybes, apima siaubas, baiminuosi, kas bus, jei jie prasiverš iki mūsų“, – guodėsi mano pašnekovė Tania. Moteris sakė, jog iki Kursko operacijos jų klinikoje kariai sudarė tik apie dešimtadalį pacientų, o dabar net keturis penktadalius. Dauguma yra patyrę kontūzijas, kenčia nuo stuburo iškrypimų bei pažeistų kelio meniskų ir raiščių, mat kasdien nešasi per didelį svorį ekipuotės ir šaudmenų. Apie pusę karių esą dar turi ryžto kovoti ir tiki pergale, tačiau kita dalis yra labai pesimistiška, bijo žūti ir meldžia kuo greitesnės karo baigties.
Įdomu tai, jog vysktant Ukrainos ir JAV delegacijų deryboms Saudo Arabijoje Kyjivo televizija „Express TV“ atliko žiūrovų apklausą užduodama klausimą: „Ar galima Ukrainoje taika be Vakarų partnerių saugumo garantijų?“ 93 procentams žiūrovų atsakius, kad negalima, televizijos žurnalistas liūdnai pakomentavo, jog JAV atsisakė suteikti tokias garantijas, tad Ukraina bus verčiama patikėti, jog Rusija laikysis taikos susitarimo.
Ar didelį amerikiečiai darė spaudimą Ukrainos delegacijai ir kokia buvo derybų atmosfera Džidoje, nėra žinoma, nes delegacijos to neviešino ir padarė vien trumpus spaudos pranešimus. Ukrainos atstovai džiugiai informavo, jog JAV atnaujino ginklų ir žvalgybinės informacijos tiekimą. Tačiau nieko nesakė apie tai, kodėl išsižadėjo saugumo garantijų ir nebuvo pasirašyta sutartis dėl bendros naudingų iškasenų gavybos. Būtent pasirašyti šią sutartį neseniai į Vašingtoną vyko V. Zelenskis, ir tada įvyko garsusis konfliktas Ovaliajame kabinete dėl ko sutartis nebuvo pasirašyta.
Komentarai prieštaringi
Apžvalgininkai atkreipė dėmesį, jog trys iš keturių Ukrainos derybininkų Džidoje dėvėjo kostiumus, ir tik gynybos ministras Umerovas vilkėjo karinį bliuzoną. Tai, jog panašų bliuzoną per viešnagę Vašingtone dėvėjo V. Zelenskis, sukritikavo D. Trumpas, ir tai tapo konflikto Ovaliajame kabinete užuomazga.
Maskvos žiniasklaida pranešė, jog jų kariai Kursko srityje baigia apsupti ukrainiečių dalinius, ir šie esą paniškai bėga, palikdami karinę techniką. Ukrainos kariuomenės vadas Oleksandras Sirskis ramina, kad padėtis yra kontroliuojama, jog jų daliniams aspupimas negresia. Dalis Kyjivo ekspertų ir televizijoje pasisakantys kariai, kovojantys Kurske, sako priešingai – jog padėtis blogėja kasdien ir grėsmė būti apsuptiems didėja.
Apžvalgininkai primena, jog tiek Ukrainoje, tiek Vakaruose nuo pat Kursko operacijos pradžios buvo abejojama dėl jos tikslingumo. Įsiveržimą į Rusiją gyrę Kyjivo karo vadai teigė, jog tai pademonstravo Rusijos silpnumą ir Ukrainos jėgą, o per taikos derybas leis iškeisti užimtą teritoriją Rusijoje į priešo okupuotas. Be to, tvirtino, kad Rusija atitrauks svarbias pajėgas iš Donecko į Kurską. Gavosi tačiau priešingai – dalies ukrainiečių karių išsiuntimas į Kursko sritį susilpnino ukrainiečių pozicijas ir rusai stipriai pasistūmėjo Donecko srityje.
Be to, ukrainiečiams nepasisekė įvykdyti užsibrėžto plano – užimti Kursko atominę elektrinę, o buvimas toje srityje komplikavosi dėl patiriamų didžiulių nuostolių. Rusams į pagalbą atvykus Šiaurės Korėjos kariams ukrainiečiams gintis tapo dar sunkiau ir šiuo metu jie yra praradę daugumą užimtos teritorijos. Dalis komentatorių baiminasi, jog dėl Rusijos puolimo Sumų mieste gali kilti panika ir žmonės spruks palikę viską, kaip kad bėgo karo pradžioje, o tai reikš, kad Kursko operacija baigėsi gėdingu krachu ir daugybės karių praradimu, nors prezidentas V. Zelenskis įsiveržimą į Kurską pavadino Ukrainos kariuomenės galios pademonstravimu.
E. BUTRIMO nuotraukose: a) 64 metų Ochtirkos gyventoja Antonina liūdna, nes per drono ataką sudegė mašina b) Sudegė keliasdešimt mašinų c) Į šį namą Sumuose pataikė raketa d) pakelyje į Sumus tenka pravažiuoti pro sugriautus tiltus e) Kai lankiausi ukrainiečių užimtame Rusijos mieste Sudžoje, jame matėsi daug sugriovimų f) Rusai Sudžoje skundėsi maisto, elektros ir šildymo stygiumi, bet dėl karo V. Putino nedrįso kaltinti g) Sumų gyventojai baiminasi Rusijos puolimo, bet į koncertus filharmonijoje dar eina i) šiuos ukrainiečių karius pamačiau skutantis prieš mūšį Sudžoje.
Eldoradas BUTRIMAS
Specialiai iš Sumų, Ukraina
Pranešimas žiniasklaidai







