Vaikų knygos dieną agluonėniškiai prabilo ir žemaitiškai

Tarptautinės vaikų knygos dieną Agluonėnų bibliotekininkė Erika Ramanauskienė kartu su Agluonėnų pagrindinės mokyklos mokiniais surengė gražią šventę. Ši diena labai svarbi skaitantiems vaikams. O tiems, kas rečiau lankosi bibliotekoje, buvo gera proga sužinoti, kodėl būtent balandžio 2-ąją švenčia skaitantys vaikai.

Pasakų kūrėjo Hanso Kristiano Anderseno gimimo diena – balandžio 2-oji – nuo 1967 m. pasaulyje minima ir kaip Tarptautinė vaikų knygos diena. Šią dieną vyksta įvairūs vaikų literatūros renginiai, parodos, susitikimai su rašytojais. Šventės iniciatorė – Tarptautinė vaikų knygos taryba (IBBY). Kasmet šventę rengia vis kitas IBBY nacionalinis skyrius, rašytojas parašo atvirą laišką pasaulio visuomenei, o dailininkas nupiešia plakatą. Lietuvoje ši šventė minima nuo 1993 m. Jos metu apdovanojami reikšmingiausi mūsų šalies vaikų knygos kūrėjai.

Šįmet ši diena minima ypač garsiai, kadangi metai – ypatingi, nes Lietuva tapo 2019 metų Tarptautinės vaikų knygos rėmėju. Vaikų knygos šventė turi gilias tradicijas – kasmet vis kitos IBBY (Tarptautinės vaikų ir jaunimo literatūros asociacija) priklausančios šalies kūrėjai įgyja teisę sukurti plakatą ir parašyti kreipimąsi į visus pasaulio vaikus skaitytojus. Kreipimasis išverčiamas į daugybę kalbų ir yra išplatinamas po įvairias pasaulio vietas, plakatais pasipuošia bibliotekos, mokyklos, kitos kultūros įstaigos. Abu šie atributai tampa pagrindiniu Tarptautinės vaikų knygos dienos akcentu. Iki šiol laiškus viso pasaulio vaikams yra parašę tokie garsūs vaikų literatūros autoriai kaip Astrida Lindgren, Katerina Paterson, plakatus nupiešę Robertas Ingpenas, Mauricijus Sendakas ir kiti. O nuo šiemet šiame garbingame sąraše spindės ir Lietuvos kūrėjo – visame pasaulyje garsaus autoriaus ir knygų iliustruotojo Kęstučio Kasparavičiaus – vardas.

Mokiniai susipažino su K. Kasparavičiaus plakatu, šio autoriaus ir knygų iliustratoriaus gausia knygų paroda.

Kadangi renginį šventės iniciatorė skyrė dar vienai svarbiai datai – Žemaitijos 800 metų sukakčiai paminėti, tai antroji renginio dalis buvo žemaitiškų tekstų skaitymai. Ne taip lengva tuos žemaitiškus tekstus rasti, o juolab gerai paskaityti, kai pats nekalbi žemaitiškai. Žemaitiškus tekstus skaitė ir penktokai, ir septintokai, ir mokyklos direktorė Rima Gabalienė. Ir, reikia pripažinti, mums gerai sekėsi. Dar teko dalyvauti septintoko Džiugo surengtame konkurse ir atspėti žemaitiškų žodžių reikšmes.

„Puoseliekem ėr palaikykem tus brongius dalykus, katrus dar torem, ta tarmes. Mes esam unikalos krašts pasaulie pagal kalbas e tarmės. Tuoki maža tauta – vo teik skėrtingu kalbų, tarmių“, – tokiais žodžiais pasidžiaugė susibūrimu renginio organizatorė Erika Ramanauskienė.

O mes irgi džiaugiamės, kad pabuvimas bibliotekoje buvo kitoks: smagiai pabendravome, daug sužinojome, patys paskaitėme, kitų paklausėme ir grįžom į mokyklą šiek tiek didesni.

Virginija KUORIENĖ

Mokytoja

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių

Skip to content