Vaizdo kameros ir matuokliai sukėlė sumaištį tarp politikų

Asociatyvi nuotr.

Jau rytoj, paskutinį spalio mėnesio ketvirtadienį, Klaipėdos rajono savivaldybės tarybos nariai rinksis posėdžiauti. Laukia 33 klausimai, jie buvo pristatyti praėjusią savaitę keturiuose Tarybos komitetų posėdžiuose. Paskutinis klausimas sukėlė karštas politikų diskusijas, tiesa, ne pirmą kartą. Politikai kaip ir kovo mėnesį vėl karštai susikibo dėl viešųjų erdvių stebėjimo vaizdo kameromis, taip pat domėjosi, kur bus rengiami greičio matuokliai, stebėjosi kainomis. Mat vieni politikai dar kovo mėnesį svarstant naujas prevencines priemones suprato, kad tai iš viso kainuos 120 000 eurų, kiti sako, jog buvo aiški informacija, kad tokią sumą reikės mokėti kasmet net penkerius metus.


Žmonių saugumui užtikrinti
Ketvirtadienį vyksiančiam rajono Tarybos posėdžiui parengtas sprendimo projektas skamba taip: „Dėl pritarimo Klaipėdos rajono savivaldybės ir valstybės įmonės Lietuvos automobilių kelių direkcijos (LAKD) susitarimo dėl viešųjų erdvių stebėjimo sistemos įrengimo ir eksploatavimo Savivaldybės administracijos vykdomų prevencinių priemonių užtikrinimui valstybinės reikšmės kelių juostose pasirašymui.“ Tačiau pirmame iš keturių – Vietos ūkio ir kaimo reikalų komiteto posėdžio metu komiteto pirmininkas, Tarybos narys Jonas Dumašius paminėjo, kad kyla abejonių dėl numatytų prevencijos priemonių kainos. Pranešėja, Viešosios tvarkos skyriaus vedėja Gitana Bajorinienė pristatydama klausimą paaiškino, kad visas projektas metams kainuos 120 tūkst. Eur. „Mes bandysime pirkti paslaugą. Projektas 5 metams. Bus 17 taškų: vaizdo kameros ir 4 greičio matuokliai, kurie bus statomi Gargžduose. Taip pat 3 vaizdo kameros, kurias norime pastatyti prie įvažiavimo į miestą, bus išdėstytos valstybinės reikšmės keliuose, kurie priklauso LAKD. Dėl to reikalingas šis sutikimas. Norime užtikrinti žmonių saugumą.“
G. Bajorinienė patikino, kad poreikis išnagrinėtas pagal Policijos komisariato pateiktą informaciją, nusikalstamas veikas, greičio viršijimo rodiklius, Statybos ir infrastruktūros skyriaus prašymus, kadangi kai kuriose vietose buvo nuimti greitį ribojantys kalneliai.
Komiteto pirmininkas J. Dumašius pasiūlė atidėti klausimą kitam posėdžiui ir panagrinėti išsamiau, jis abejojantis, kad greičio matuokliai reikalingi. Pranešėja G. Bajorinienė priminė, kad rajono Taryba jau kovo mėnesį patvirtino Narkotikų kontrolės ir nusikalstamumo prevencijos komisijos parengtą programą, jai pritarė, o reikalingos lėšos yra įtrauktos į Strateginį veiklos planą. Ji pastebėjo, kad į minėtą sumą – 120 tūkst. Eur metams įeina įrangos aptarnavimas, ir esą po 5 metų inventorius taps Savivaldybės nuosavybė.

„Anuomet aš, tada kaip Tarybos narys, irgi klausiau: mes negavome jokių skaičių. Buvo išaiškinta, kad reikės 120 tūkst. Eur, Savivaldybė darys konkursą, nusipirksime metams – ir baigta. Bet dabar paaiškėjo, kad reikės 5 metus po 120 tūkst. Eur“, – stebėjosi kovo mėnesį buvęs opozicijoje, o dabar Administracijos direktorius S. Karbauskas.


Prašė papildomos informacijos
Švietimo, kultūros ir sporto komiteto posėdžio metu komiteto pirmininkas, Tarybos narys Raimondas Simonavičius klausimo svarstymo metu paprašė iki Tarybos posėdžio pateikti Bend­rojo duomenų apsaugos reglamento (BDAR) aprašą: „Kaip jūs užtikrinsite šį reglamentą stebėdami viešąją erdvę, mašinų numerius, asmenis ir t. t.? Taip pat prašau pateikti vizualų kamerų išdėstymą, prie kokių regioninių kelių jos bus statomos, šių vietų nusikaltimų ir teisės pažeidimų bei avarijų skaičių.“ Tarybos nario nuomone, klausimas nėra paruoštas priėmimui, juo labiau, kad priemonei numatyta itin didelė suma.
Sveikatos apsaugos ir socialinės rūpybos komiteto posėdžio metu komiteto pirmininkas, Tarybos narys Martynas Pocius taip pat iškėlė klausimą dėl kainos: „Buvo kalbėta, kad priemonei reikės 120 tūkst. Eur. Dabar, pasirodo, kad po tokią sumą – 5 metus iš eilės.“ G. Bajorinienė patikino, kad Tarybos nariams buvo suteikta ir ši informacija.
„Klausimai, kylantys komitetų posėdžiuose, visiškai nesusiję su sprendimo projektu, kuris parengtas Tarybai, ‒ stebėjosi Justas Ruškys. ‒ Kalbama apie susitarimą su LAKD dėl galimybės jų kelio ruože įrengti kamerą, greičio matuoklį ar kt. Komitetų posėdžiuose klausimai kyla dėl reikalingų lėšų. Tai juk jau praėjęs etapas. Niekas nesikeičia. Siekis buvo pastatyti kameras pagal prašymus, kurie buvo gauti iš Karklės, Priekulės, Judrėnų, Gargždų miestų gyventojų.“ J. Ruškio nuomone, dabar einama atgal. Esą svarstant kovo mėnesį, kai jis buvo Administracijos direktorius, buvo pateikta visa informacija, o kiekvienam atvejui – pareigūnų komentaras. Su projektu esą bus įgyvendinti žmonių prašymai, o erdvės – saugesnės, kontroliuojamos.

„Dėl to, kad kažkam tuomet nebuvo pateikta informacija – tai visiškas melas. Šimtu procentų galiu garantuoti ir abi rankas duoti nukirsti. Kai buvo svarstomas klausimas dėl reikalingų lėšų Strateginiame plane – jau tada eilutė buvo užkliuvusi dėl sumos – visiems viskas buvo pasakyta“, – komitete vykusioje diskusijoje kalbėjo buvęs Administracijos direktorius, rajono Tarybos narys J. Ruškys.


Įžvelgė politikavimą
Vykstant diskusijoms savo komentarą turėjo ir Administracijos direktorius Sigitas Karbauskas: „Anuomet aš, tada kaip Tarybos narys, irgi klausiau: mes negavome jokių skaičių. Buvo išaiškinta, kad reikės 120 tūkst. Eur, Savivaldybė darys konkursą, nusipirksime metams – ir baigta. Bet dabar paaiškėjo, kad reikės 5 metus po 120 tūkst. Eur, ir mes pirksime ne inventorių, o paslaugą – tai ir yra nauja. Iškilo ir kitas klausimas – dėl totalaus sekimo. Keista, kad liberalai to nori, nes turėtų būti laisvė, bet šiandien šiuo sprendimu įžvelgiame totalų sekimą. Kas įvažiuoja ir išvažiuoja iš miesto. Manau, kad šis klausimas gali būti atidėtas, kol neišnagrinėsime, kaip užtikrinti duomenų saugumą ir kt.“
J. Ruškys atsakė, kad tokia suma buvo paminėta pagal anuomet gautus komercinius pasiūlymus ir skaičiai nebuvo sugalvoti. „Visiems buvo aiškiai pasakyta: tai – paslaugos pirkimas“, ‒ teigė Tarybos narys. Jo nuomone, tai yra pagalba pareigūnams, Viešosios tvarkos skyriaus specialistams. Tačiau S. Karbauskas priminė, kad kovo mėnesį dar dirbo opozicijoje: „Nei aš, kaip Tarybos narys, nei meras, kuris taip pat buvo opozicijoje, negavome informacijos. Buvusioji valdančioji dauguma neišaiškino iki galo ir nesupažindino, taip ir dirbome.“
„Nenoriu politikuoti, direktoriau, grįžęs pažiūrėkite gyventojų pateiktus prašymus, ‒ vėl pasisakė Tarybos narys J. Ruškys. ‒ Dėl to, kad kažkam tuomet nebuvo pateikta informacija – tai visiškas melas. Šimtu procentų galiu garantuoti ir abi rankas duoti nukirsti. Tikrai atsimenu, buvo pateikta visa informacija nusikalstamumo prevencijos komisijai, Tarybos nariams. Kai buvo svarstomas klausimas dėl reikalingų lėšų Strateginiame plane – jau tada eilutė buvo užkliuvusi dėl sumos – visiems viskas buvo pasakyta. Jei turėjote klausimų, tada reikėjo kelti. Šiandien jau yra nueitas kelias šiam darbui padaryti, tęskime jį toliau.“


Ginčytasi ir kovą
Dėl minėtos naujos priemonės – vaizdo kamerų ir greičio matuoklių įrengimo jau buvo ginčytasi šių metų kovo mėnesį. Tarybos posėdžio metu irgi buvo keliami panašūs klausimai ir išsakyta nemažai abejonių. Tuomet dar dirbant antrajai valdančiajai daugumai Administracijos direktoriaus pareigas ėjo J. Ruškys. Kovo mėnesio Tarybos posėdžio metu pristatant klausimą „Dėl Klaipėdos rajono savivaldybės narkotikų kontrolės ir nusikalstamumo prevencijos 2022−2024 m. priemonių plano patvirtinimo“ tuomet buvusi Narkotikų kontrolės ir nusikalstamumo prevencijos komisijos pirmininkė ir Tarybos narė Aušra Gudauskienė minėjo, kad svarbiausia ir daugiausia lėšų reikalaujanti nauja priemonė – vaizdo kamerų ir greičio matuoklių įrengimas rajone. Esą tuomet sudaryta darbo grupė išnagrinėjo poreikį ir pasiūlė įtraukti į priemonių planą minėtą naują priemonę.
Tuomet opozicijoje dirbęs Tarybos narys R. Simonavičius įžvelgė visuotinį stebėjimą, jį stebino sumos, reikalingos vaizdo kameroms ir greičio radarams įrengti. Buvo pareikšta nuomonė, kad siūloma įrengti automobilių valstybinių numerių nuskaitymo sistema prie visų pagrindinių įvažiavimų leis kontroliuoti policiją dominančių asmenų judėjimo maršrutus. Kritikuotas paskirstymas nukreiptas tik į Gargždus.
Tiesa, kovo mėnesio posėdyje buvo minėta, kad bus įrengtas 1 greičio matuoklis, o 3 esą bus muliažai.

Monika CALZONAITĖ
A. VALAIČIO nuotr.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių

Skip to content