Vasarvidžio laužas ant Kalniškės piliakalnio
Gargždų kultūros centro kvietimą švęsti Rasų šventę ant Kalniškės piliakalnio priėmusieji trumpiausią metų naktį leido unikalioje erdvėje, iš kurios atsiveria nepaprastas miesto vaizdas. Iki gilaus vidurnakčio čia liepsnojo laužas, skambėjo dainos. Iš teatralizuoto, senovinius baltų papročius priminusio renginio žmonės parsinešė gerų emocijų, o gal ir sveikatos, kaip tikino žolininkės.
Gargždų kultūros centras, trečius metus vykdantis projektą „Rasų šventė – vasarvidžio virsmas“, atrado labiausiai jos dvasią atitinkančią erdvę – Kalniškės piliakalnį. Jo sumanytoja, vadovė ir šventės vedėja, Gargždų kultūros centro kultūrinės veiklos padalinio ir kultūros projektų vadovė Vaida Skuodienė su savo komanda pasirūpino, kad teatralizuota šventė įtaigiai atskleistų senąsias baltų tradicijas švenčiant vasarvidžio virsmą. Jis ypatingas gamtoje ir žmogaus gyvenime, todėl senovėje ir buvo švenčiama Rasų šventė, sovietmečiu perkrikštyta Joninėmis, nuskurdinus jos tradicijas.
Įėjusiųjų pro žolynais apkaišytus vartus, simbolizuojančius virsmą, apšlakstymas vandeniu reiškė perėjimą į kitą lygmenį. Renginio erdvės akcentas – stilizuota saulė iš šiaudų, sukurta šilutiškio meistro Dariaus Viliaus. Čia pat ir kupolės stulpas vainikams gaudyti. Po ąžuolu su savo žolynais įsitaisiusios žolininkės Giedrė Bružienė ir Genovaitė Rauktienė mokė mergaites ir moteris pinti vainikus. Pasak žolininkių, Rasų naktį skinti žolynai turi ypatingų savybių – ne tik gydomąją, bet ir magiškąją galią.
Šventės sumanytoja V. Skuodienė supažindino su senoviniais papročiais – žoliavimu, vainikų pynimu, burtais.
Trumpiausią metų naktį ant piliakalnio ilgiausiai skambėjo muzika, dainos, sukosi rateliai aplink laužą. Susirinkusias jaunas šeimas ir vyresniuosius linksmino Gargždų kultūros centro kolektyvai – „Minija“, „Cyrulelis“, „Kveitys“, „Šešios bačkos“, Jakų skyriaus vokalinis ansamblis. Išlaikytas paprotys – vaišės. Šį kartą karšta arbata ir užkandžiais pasirūpino rengėjai.
„Graži teatralizuota šventė, parodant visuomenei senąsias Rasų šventės tradicijas“, – kalbėjo rajono Savivaldybės administracijos Kultūros skyriaus vyr. specialistė Jolita Latakienė.