Verslininko kelias – nuo idėjos iki realizacijos

Kaip idėją paversti realybe, kaip užsiimti tuo, ką labiausiai mėgsti ir kokia finansinės laisvės kaina? Į daug klausimų atsakė vietos verslininkai, kurie penktadienį dalyvavo Gargždų „Minijos“ progimnazijos septintokų Ekonomikos ir verslumo pamokose, integruotose su ugdymu karjerai.
Su jaunimu atvirai savo patirtimi dalijęsi verslininkai pasakojo, kad būna akimirkų, kai, rodos, rankos nusvyra. Infliacija, koronaviruso pandemija, karas – tai pastarųjų metų išbandymai. Ne veltui 2023 m. šalyje regist­ruoti 1 037 bankrotai (panašiai kaip 2022 m.). Tačiau nuoseklus ir sunkus darbas atsiperka – stip­riausi išlieka.

„Į priekį reikia eiti kariškais žingsniais“, – neabejoja verslininkas T. Žemgulys, kuris mokiniams pristatė savo verslą – modulinius golfo takelius.


Golfo takeliai – ir į užsienio rinką
„Į priekį reikia eiti kariškais žingsniais“, – neabejoja verslininkas Tomas Žemgulys, kuris mokiniams pristatė savo verslą – modulinius golfo takelius. Visai neseniai jis pasiekė rekordą. Lietuvos rekordų akademija jo pagamintą golfo takelį registravo kaip patį mažiausią Lietuvoje. Jo gaminami golfo takeliai išskirtiniai tuo, kad sudaryti iš atskirų segmentų ir yra lengvai keičiamos jų konfigūracijos, taip pat paprasta transportuoti. Jo nuomone, tokie golfo takeliai yra unikalus sprendimas viešbučiams, biurams, įvairioms įstaigoms. Pertraukų ar laisvo laiko metu darbuotojai ar lankytojai gali susigrąžinti dvasinę pusiausvyrą, nusiraminti būtent žaisdami golfą. Koncentracija į kamuoliuko mušimą padeda atsitraukti nuo įkyrių minčių galvoje, o trumpai atitrūkus dažnai ateina ir geriausias sprendimas, randasi geriausi sandoriai.
„Esu rezervo karys, dviejų dukrų tėtis. Anksčiau dirbau įvairiose pozicijose versle, pagal išsilavinimą esu vadybininkas. Šios profesijos nerekomenduoju, jau geriau į konkretų amatą įsigilinti nei vadybininko kelias“, – pastebėjo jis. Tomas mokiniams akcentavo, jog svarbiausia yra tikėti savo idėja ir veikti, garsiai visomis įmanomomis priemonėmis skelbti apie savo paslaugas. „Pats marketingo pradžioje neišmaniau, ir dabar tenka pasikonsultuoti dėl tam tikrų žingsnių. Dirbu su komanda. Svarbiausia, kad po truputį įžengiame į užsienio rinką. Golfo takeliai jau keliauja ir į Ameriką“, – džiaugėsi Tomas.


„Soti lapė“ – naujose patalpose
Jau netrukus, vasario 14 d., Gargžduose duris atvers „Soti lapė“ buvusiose „Auksinio liūto“ patalpose prie Gargždų turgaus. Iki šiol „Soti lapė“ jau trejus metus veikė patalpose prie lauko šachmatų skverelio. „Užaugau Šilgalių kaime. Mokykloje nesimokiau, nesupratau, kam man to reikia. Tačiau jei dabar kas mane sugrąžintų į tuos metus, elgčiausi visiškai kitaip. Nes ko neišmokau mokykloje, reikėjo viską išmokti vėliau. Nesirūpinau ir savo išvaizda, svėriau labai daug. Tačiau išaušo rytas, kai supratau, kad taip man sunku gyventi, todėl ryžausi pokyčiams“, – atvirai mokiniams pasakojo Skaistė. Ji be jokių trenerių, dietologų pagalbos numetė 50 kg, baigė buhalteriją ir dirbo vienoje privačioje bendrovėje, kur viskas sekėsi. O išėjus į vaiko priežiūros atostogas vis dažniau sukdavosi virtuvėje, mat gaminti jai labai patinka. Pradžioje gamino užkandžius savo šeimos nariams, įvairiems susiėjimams. Vėliau surizikavo atidaryti ir savo kavinę.
„Neėmėme jokių paskolų, tačiau investavome savo santaupas. Ką uždirbdavome, vėl investuodavome į virtuvės įrangą ir kt. Mūsų strategija žingsnis po žingsnio tobulėti, plėstis, o ne iškart apsižioti didelį kąsnį“, – kalbėjo „Soti lapė“ vadovė Skaistė. Anot jos, per pastaruosius trejus metus ji nėra turėjusi atostogų, norėtųsi šeimos nariams skirti daugiau dėmesio, tačiau versle reikia koja kojon žengti su pokyčiais.
Kadangi „Soti lapė“ persikelia į žymiai didesnes patalpas, didinamas kolektyvas, plečiamas meniu, tai reikalauja laiko, investicijų. „Sočios lapės“ pavadinimas neatsitiktinis, tai jos vaikystės mėgstamiausios „Mažojo princo“ knygos herojė.

„Sočios lapės“ vadovės Skaistės patirtis septintokus įkvėpė siekti savo tikslų, nebijoti pokyčių. Jau vasario 14 d. „Soti lapė“ duris atvers buvusiose „Auksinio liūto“ patalpose, šalia Gargždų turgaus. Ekonomikos ir verslumo mokytoja Jūratė Grimalienė įsitikinusi, kad tokios pamokos mokinius ypač motyvuoja, gyvi susitikimai su verslininkais labai įkvepia.
UAB „Gerduva“ personalo vadovė I. Radvilienė.


„Gerduvos“ istoriją tęsia vaikai
Šviežių sausainių kvapas pasklido klasėje, kai pamoką vedė UAB „Gerduva“ personalo vadovė Ieva Radvilienė. Ne visi iki šiol žino, kad po „Gerduvos“ vardu yra ir kavinė-picerija „Ievos skanėstai“. Tad neatsitiktai Ieva mokinius pavaišino „Ievos skanėstų“ sausainiais. Ievos istorija unikali tuo, kad jos tėvai Loreta ir Romualdas Mazalai įkūrė „Gerduvą“ dar 1992-aisiais metais. Griuvus kolektyviniams ūkiams, agronomijos studijų absolventai svajojo sukurti verslą, kad būtų galima oficialiai dirbti ir mokėti mokesčius, patiems išsilaikyti. Dabar „Gerduva“ valdo 12 namų apyvokos prekių parduotuvių, 3 maitinimo taškus pajūryje ir sostinėje, šeima vadina apie 130 profesionalių darbuotojų. Anksčiau „Gerduvai“ priklausė ir „Vaflių namai“ sostinėje, tačiau dabar jų valdymą perėmė Ievos brolis Šarūnas.
Ieva džiaugiasi, kad tėvai po studijų jai leido išbandyti įvairias pozicijas darbe. „Tiesiog ieškojau srities, kur galėčiau save labiausiai realizuoti. Personalas yra man išties artima sritis. Dabar rūpinuosi darbuotojų paieška, jų atrankomis, priėmimu į darbą, taip pat jų mokymais, emocine savijauta, darbo sąlygomis ir pan.“, – dėstė Ieva.
Paklausta, kodėl būtent jos vardu pavadinta kavinė „Ievos skanėstai“, atsakė: „Yra toks pasakojimas, kad kavinę reikia pavadinti vyriausios dukters vardu, tada ji klestės. Tėvai taip ir padarė, mat daugiau seserų neturiu: tik jaunesnius brolius Šarūną ir Martyną.“ Ieva sako kartu augusi su verslais, prisimena, ir kaip picerijos atidarymo proga balionus pūtė, ir kaip „Gerduvoje“ padėdavo. „Pačios picerijos poreikį taip pat padiktavome mes su broliais, mat vis tėvų prašydavome nuvežti mus į Klaipėdą picos. Jie įvertino šį poreikį ir atidarė kavinę. Esame laimingi, kad yra darbuotojų, kurie „Gerduvoje“ dirba jau po kelis dešimtmečius“, – sakė I. Radvilienė.

Kaip kvalifikuota kirpėja tapo vaikų žaidimų centro įkūrėja, papasakojo „Kūlverstukų šalies“ vadovė A. Pilipuitienė.


Vietoj kirpyklos – „Kūlsverstukų šalis“
Gargžduose veikiančio vaikų žaidimų centro „Kūlverstukų šalis“ įkūrėja Asta Pilipuitienė į Gargždus atsikraustė po studijų Vilniuje, gyvenimo Kaune. „Kažkada mano svajonė buvo būti kirpėja. Vilniaus technikos mokykloje baigiau plataus profilio kirpėjos specialybę. Susipirkau visą reikalingą įrangą, atsidariau savo kabinetą ir… supratau, kad ši profesija ne man“, – pasakojo Asta. Vėliau ji baigė ir verslo vadybą, ir logopedės specialybę. „Įsigijome patalpas Gargžduose ir svarsčiau, ką jose būtų galima atidaryti. Vizijoje mačiau vaikų žaidimų centrą, kur mažieji galėtų turiningai leisti laiką. Pradžioje buvo minčių kooperuotis, nes nebuvo lėšų investicijoms, tačiau viena mano draugė, gyvenanti Amerikoje, man davė daug žaislų, priemonių, tad nusprendžiau idėją įgyvendinti pati“, – prisiminė Asta.
„Kūlverstukų šalis“ gyvuoja jau dešimtmetį. Kaip Asta juokauja, tai trečiasis jos vaikas, kuris reikalauja nuolatinės priežiūros. Vaikų žaidimų centre galima švęsti gimtadienius, rengiamos stovyklos vasaros metu, vyksta būreliai, edukacinės pramogos vaikams, galima valandinė vaikų priežiūra, taip pat teikiamos logopedo paslaugos. „Pavasarį atversime ir naują erdvę lauke, kurioje bus pavėsinių, įvairių įrenginių vaikams, kad būtų galima švęsti ir lauke, mėgautis grynu oru, o kartu ir sukurta infrastruktūra, pramogomis vaikams“, – atskleidė A. Pilipuitienė.

GT „Transport“ veiklą pristatė L. Latakienė, kuri pasakojo, jog buvo laikas, kai dokumentus konkursams tekdavo siūti ir naktimis.


Apie darbus – „GT Transport“
UAB „GT Transport“ gaminių mokiniai gali pamatyti ir pačiuose Gargžduose: tai ir suoliukai gatvėse, ir atitvarai Klaipėdos g., ir parko takai, nutiesti pirmuoju parko tvarkymo darbų etapu, ir išasfaltuota Kuršlaukio g. Būtent GT „Transport“ rūpinasi ir sklypo, kuriame statomas Gargždų daugiafunkcis sporto centras, tvarkymo darbais, požeminėmis komunikacijomis. Pas septintokus apsilankiusi Laura Latakienė, kuri kartu su vyru Tomu įkūrė šią bendrovę, prisiminė, jog verslo pradžia buvo labai sudėtinga. Ji atvirai pasakojo, kad verslininko kelias nėra lengvas, nes visada slegia atsakomybė prieš darbuotojus, visada iškyla nenumatytų sunkumų, todėl reikia greitai orientuotis situacijoje, priimti racionalius sprendimus. „Žinoma, verslas dovanoja finansinę laisvę, tai suteikia daugiau galimybių, be to, pats esi sau šeimininkas“, – pastebėjo L. Latakienė. Ji mokinius ragino mokytis, tikslingai siekti savo tikslų. Įkvėpimui ji mokiniams papasakojo iš Gargždų kilusio, dabar Amerikoje gyvenančio Aleksandro Lotužo gyvenimo istoriją. Vaikinas šiuo metu mokosi doktorantūroje ir dirba Kalifornijos universiteto laboratorijoje, kur yra susitelkęs į vaistų nuo kraujo vėžio ir Alzheimerio ligos išradimą.


Agnė ADOMAITĖ
Autorės nuotr.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių