Verslo vienaragiai auginami nuo mokyklos suolo

Vilniuje gargždiškiai pelnė nominaciją „Už antreprenerišką požiūrį“. Nacionalinėje mokinių bendrovių eXpo dalyvavo 56 jaunosios bendrovės. Išmaniojo namo gamybos idėją gimnazistams Pauliui Prišmontui ir Nerijui Kasiulevičiui pasiūlė biologijos mokytoja Raimonda Kundrotienė, kuri koordinuoja „Vaivorykštės“ gimnazijos mokinių projektus Vilnius Tech nuotolinio ugdymo „Ateities inžinerija“ platformoje. „Fotovolto“ komandai verslo planą padėjo ruošti ekonomikos ir verslo mokytoja Nijolė Ruginienė. Nuotraukoje – „Išmanaus namo“ projektavimo sprendimo paslaugos idėjos autorius P. Prišmontas, bendrovės finansininkas N. Kasiulevičius, už projekto marketingą atsakingas A. Simonaitis, Ekonomikos ir inovacijų ministrė Aušrinė Armonaitė, ekonomikos ir verslo mokytoja N. Ruginienė, Ekonomikos ir inovacijų viceministrė Ieva Valeškaitė.

Išmanusis namas, antistresiniai kamuoliukai, kvapiosios žvakės, iliustruoti medvilniniai maišeliai, gomurį lepinantys keksiukai – pačiais įvairiausiais produktais prekiavo mokinių mokomosios bendrovės. Jų regioninė eXpo mugė Klaipėdos rajono savivaldybės aikštėje šurmuliavo praėjusį trečiadienį.
Mokinių verslumo įgūdžiai ugdomi pagal „Lietuvos Junior Achievement“ praktinio verslumo ugdymo programą „Accelerator_x“. Mugę jau antrus metus iš eilės organizavo Gargždų „Vaivorykštės“ gimnazija.


Verslininkų gausa – naudinga
Regioninėje eXpo mokinių mugėje savo verslo idėjas, sukurtus produktus pristatė mokiniai iš Klaipėdos, Kretingos, Šilutės. Iš Klaipėdos rajono eXpo mugėje dalyvavo Gargždų „Vaivorykštės“ gimnazistai ir Veiviržėnų Jurgio Šaulio gimnazijos ugdytiniai. Iš viso pristatyta net 17 verslo idėjų. Komandos varžėsi dėl pagrindinio prizo – I vietos ir pakvietimo atstovauti Klaipėdos rajonui nacionaliniame praktinio verslumo ugdymo programos „Accelerator_x“ finale Vilniuje. Be to, verslo atstovai, renginio partneriai įsteigė net 15 atskirų nominacijų, kuriomis buvo nominuoti eXpo dalyviai.
EXpo mugėje apsilankė „Lietuvos Junior Achievement“ direktorė Andželika Rusteikienė, kuri pasidžiaugė, kad „Lietuvos Junior Achievement“ – pirmoji Lietuvoje nevyriausybinė organizacija, jau 30 metų sėkmingai įgyvendinanti progresinio ekonominio švietimo, verslumo ugdymo, finansinio raštingumo ir ugdymo karjerai programas bendrojo ugdymo mokyklose, profesinio mokymo įstaigose ir aukštosiose mokyklose. Šiomis programomis aktyviai naudojasi ir Klaipėdos rajono švietimo įstaigos. Entuziazmu, pozityvumu trykštanti direktorė A. Rusteikienė linkėjo, kad Klaipėdos regione išaugtų ne vienas būsimas verslo vienaragio kūrėjas. Žodį mugės atidaryme taręs Klaipėdos rajono savivaldybės meras Bronius Markauskas šypsodamasis kalbėjo, kad šis renginys jam naudingas kaip merui: „Juk visi politikai puikiai supranta, kad viskas „laikosi“ dėl verslo. Būtent verslas kuria pridėtinę vertę, moka mokesčius, dėl to galima plėtoti kultūros, švietimo politiką… Kuo greičiau išnyks požiūris, kad verslininkai esą „išsunkia“, esą „pasinaudoja“, tuo Lietuvai bus geriau. Nuostabu, kad verslumo įgūdžių mokomasi jau mokyklose“, – sveikindamas jaunuosius antreprenerius kalbėjo rajono vadovas.
Jaunąsias bendroves ir jų produktus tądien vertino net dvi vertinimo komisijos: verslo bendroji ir verslo nominacijų. Abiejų vertinimo komisijų pirmininkė – gimnazijos direktoriaus pavaduotoja ugdymui Ilma Agajan.


Nugalėtojų triumfas
Pirmąją vietą iškovojo Gargždų „Vaivorykštės“ gimnazijos komanda „Fotovoltas“, pristačiusi išmaniojo namo idėją. Nerijus Kasiulevičius, Paulius Prišmontas, Arnas Simonaitis su Ekonomikos ir verslo mokytoja Nijole Ruginiene (ji bendradarbiauja su „Lietuvos Junior Achievement“ jau 20 metų!) pasakojo, kad išmaniojo namo idėja kilo natūraliai, siekiant taupyti saulės energiją, saugoti aplinką. EXpo mugėje vaikinai demonstravo, kaip sukurtame namo makete atidaromi vartai ir pan. „Esame paskaičiavę, kiek kainuotų projektavimas. Jei gautume užsakymą įgyvendinti šį projektą, ieškotume gamintojų, derintume viską su klientais“, – dėstė „Vaivorykštės“ gimnazistai. Pirmosios vietos apdovanojimą įsteigė Klaipėdos rajono savivaldybė, kuriai atstovaujantis Mantas Virbauskas tądien pristatė ir Smulkiojo verslo rėmimo programą.
Antroji vieta, kurią įsteigė AB SEB bankas, atiteko Klaipėdos rajono Veiviržėnų Jurgio Šaulio gimnazijos mokinių jaunajai mokomajai bendrovei „Mėnulio drugelis“. „Gaminame palmių vaško žvakes su mitologiniais motyvais. Mitologiją perteikiame ir spalvomis, pavyzdžiui, žalia yra Žemynos spalva. Deivės Mildos kvapas yra rožių, kuris siejamas su meile. Gaminsime ir korteles, kuriose bus aprašymai apie kiekvieną dievybę. Jau pradėjome kurti ir internetinį puslapį, kuriame žmonės taip pat galės įsigyti mūsų produkcijos“, – dėstė Austėja Urbonaitė, Julija Jančauskaitė, Solveiga Dulkytė, Justė Laurinavičiūtė, Viltė Stankutė, kurių mokytoja – Ugnė Ruibienė. SEB banko atstovės Olga Pauliukienė ir Maria Zhvinakienė akcentavo, kad tokiais projektais yra auginami būsimi lyderiai: „Verslumas yra vienas iš raktų, leidžiančių susikurti sėkmingą gyvenimą. Vis jaunesni žmonės tampa kūrėjais, vienaragių steigėjais.“
Trečiąją vietą užėmė Klaipėdos Baltijos gimnazijos komanda „Katari“. Ši jaunoji bendrovė turi internetinę parduotuvę, kur galima įsigyti marškinėlių, bliuzonų su kliento norimu užrašu. Pavyzdžiui, jei mama nori ant marškinėlių savo vaiko pirmojo piešinio, „Katari“ šią svajonę įgyvendina. Šios vietos prizą įsteigė UAB „Neo Group“. Bendrovei atstovavusi personalo ir komunikacijos direktorė Rūta Žilienė pasakojo, kad džiugiai atliepė Gargždų „Vaivorykštės“ gimnazijos kvietimą prisidėti prie šio renginio. „Rajono iniciatyvas rėmėme ir anksčiau, tad ir dabar tęsiame. Be to, šis jaunimas kažkada ateis ir į darbo rinką, o mes esame vienas iš didžiausių darbdavių Klaipėdos rajone“, – pastebėjo R. Žilienė.


Net 15 nominacijų!
Pirmąją nominaciją „Startuoliškiausia mokomoji mokinių bendrovė“, kurią įsteigė VšĮ „Inovacijų agentūra“ Bendradarbystės centras „Spiečius“, pelnė „Vaivorykštės“ „Fotovoltas“.
Iš „Lietuvos Junior Achievement“ rankų nominacija „Alumni lyderystės apdovanojimas“ skriejo Tomui Valiūnui, išleidusiam detektyvinį klasikinį romaną. Vaikinas kalbėdamas apie lyderystę pastebėjo, kad tai ne tik džiaugsmas, kartais – tai sunkus darbas, reikalaujantis daug kantrybės ir pastangų tęsti tai, ką pradėjai, ko sieki.
Trečiąją nominaciją „Finansiškai raštingiausia mokomoji mokinių bendrovė“ įsteigė Valstybinė mokesčių inspekcija. Jų nuomone, finansiškai raštingiausia bendrovė – „Laimės katiliukai“, Gargždų „Vaivorykštės“ gimnazijos komanda.
Klaipėdos EuropeDirect informacijos centras įsteigė ketvirtąją nominaciją „Europietiškiausia mokomoji mokinių bendrovė“, kuri atiteko „Fotovoltui“.
Penktoji nominacija – „Socialiai atsakinga mokomoji mokinių bendrovė“. Šios nominacijos steigėjas UAB „Mars Lietuva“, bendrovei atstovavęs Mindaugas Rupšys teigė, kad ne pirmus metus iš eilės yra garbė dalyvauti šiame renginyje, net laimėjęs projektas yra panašus į praėjusių metų – tai Klaipėdos Baltijos gimnazijos mokinių mokomoji bendrovė „Nešiojam“. „Mars Lietuva“ įsteigė ir dar vieną nominaciją „Tvariausia mokomoji mokinių bendrovė“, kuri buvo skirta Šilutės pirmosios gimnazijos mokinių mokomajai bendrovei „Ekspertės“.
UAB „Gerduva“ įsteigė „Komandinio darbo pavyzdžio“ nominaciją, kurią bendrovei atstovavusi Ieva Mazalaitė-Radvilienė įteikė Šilutės pirmosios gimnazijos komandai SAR. „Kai mokiausi mokykloje, pasigesdavau ekonomikos, verslumo temų, tad smagu, kad dabar mokiniai turi tokią galimybę. Gali net saugiai klysti ir iš to mokytis“, – pasidžiaugė I. Mazalaitė-Radvilienė.
UAB „Neo Group“ įsteigė dvi nominacijas. Pirmoji „Inovatyviausio technologinio sprendimo“ atiteko Kretingos Jurgio Pabrėžos universitetinės gimnazijos komandai „Cera“. Antroji „Didžiausias eksporto potencialas“ – Klaipėdos Baltijos gimnazijos komandai „GAV‘as “. Bendrovei „Neo Group“ atstovavusi personalo ir komunikacijos direktorė R. Žilienė pakvietė laimėtojus apsilankyti bendrovėje, kur jie bus supažindinti tiek su inovatyviais technologiniais sprendimais, tiek su pardavimų niuansais. „Lietuvoje esame vieni iš didžiausių eksportuotojų, turime ką parodyti, su kuo supažindinti jaunimą“, – užtikrino R. Žilienė.
„Už antreprenerišką požiūrį“ nominaciją įsteigė Miniatiūrų ir botanikos parkas „Babilono sodai“. Laimėjo Pranciškonų gimnazijos komanda „Fyfos“.
Nominaciją „Inovatyviausia verslo idėja“ įsteigė Klaipėdos rajono verslininkų asociacija. Vadovas Valdas Jarutis, pastebėjęs, kad šiuolaikiniame pasaulyje daug kas susiduria su stresu, ją įteikė antistresinėmis priemonėmis prekiavusiai Šilutės pirmosios gimnazijos mokinių mokomajai bendrovei „Ekspertės“. Dar viena Klaipėdos rajono verslininkų įsteigta nominacija „Geriausias smulkaus verslo pavyzdys“, ji atiteko Klaipėdos Baltijos gimnazijos „Katari“.
„Geriausias produkto/paslaugos technologinis sprendimas“ nominaciją įsteigė MB „Greičiūnai“. Ją pelnė Klaipėdos Baltijos gimnazijos mokomoji mokinių bendrovė „Baltai“.
„Didžiausias poveikis bendruomenei“ – tokią nominaciją MB „Luenas“ įteikė Pranciškonų gimnazijos „EmiriEstate“.
„Geriausias mokomosios mokinių bendrovės marketingo sprendimas“ nominacija iš UAB „Litimbera“ savininkės Alinos Petkevičienės rankų atiteko Klaipėdos Baltijos gimnazijos „Siūlų galia“. „Džiaugiuosi, kad galėjau pamatyti, kuo kvėpuoja šiuolaikiniai mokiniai, apie kokius verslus svajoja, juos kuria. Žinoma, darbo laukia dar labai daug“, – pastebėjo A. Petkevičienė.


Agnė ADOMAITĖ
Autorės nuotr.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių