• 27 rugsėjo, 2022
|

Vėžaitiškiams kompensuos šildymo išlaidas

A. VALAIČIO nuotr.: UAB „Klaipėdos rajono energija“ vienintelė tiekia šilumą Vėžaičių miestelio daugiabučių namų gyventojams ir savivaldybės įstaigoms. Vienintelė kuro rūšis – gamtinės dujos.

Paskutinis šių metų Klaipėdos rajono savivaldybės tarybos posėdis vyko dieną prieš Kūčias. 26 Tarybos nariai pirmiausia tylos minute pagerbė po sunkios ligos mirusį Tarybos narį Albertą Albertjaną. Vėliau dalyvaujant Vyriausiosios rinkimų komisijos pirmininkės pavaduotojui Andriui Puksui prisiekė naujas Tarybos narys Aivaras Vasylius, jis Liberalų sąjūdžio sąraše buvo pirmasis po A. Albertjano.
Darbotvarkėje tądien buvo 53 sprendimų projektai, 3 informacijos. Viena iš aktualijų – UAB „Klaipėdos rajono energija“ centralizuotai tiekiamos šilumos kainos skirtumo kompensavimas Vėžaičių miestelio gyventojams.


Kainos išaugo triskart
UAB „Klaipėdos rajono energija“ vienintelė tiekia šilumą Vėžaičių miestelio daugiabučių namų gyventojams ir savivaldybės įstaigoms. Vienintelė kuro rūšis – gamtinės dujos. Nėra galimybės panaudoti kitos kuro rūšies (biokuro ir pan.). UAB „Klaipėdos rajono energija“ užperkamas gamtinių dujų kiekis yra nedidelis, nes Vėžaičių miestelyje vartotojų yra nedaug, palyginti su AB „Klaipėdos energija“, kuri aptarnauja didelį vartotojų skaičių. Todėl įmonė negauna jokių nuolaidų ir gamtines dujas perka didesne kaina.


Vėžaičių miestelio gyventojai skaičiuoja, jog šilumos kainos išaugo triskart ir kreipėsi į Klaipėdos rajono savivaldybės tarybą, kad ši užtikrintų šildymo kainų kompensavimo mechanizmą Vėžaičių miestelio gyventojams, kad šildymo kaštai Klaipėdos rajono savivaldybės gyventojams būtų suvienodinti.


Pagal parengtą sprendimo projektą Tarybai buvo numatyta kompensuoti centralizuotai tiekiamos šilumos kainą tik Vėžaičių miestelio daugiabučių namų gyventojams 2021–2022 metų šildymo sezono metu, padengiant UAB „Klaipėdos rajono energija“ 50 procentų gamtinių dujų pirkimo kainos, viršijančios bazinę dujų kainą – 0,04066 ct/kWh. Savivaldybei tai kainuos 18–20 tūkst. Eur.


Pagal renovacijas velkamės gale
Prieš balsavimą dėl sprendimo projekto Klaipėdos rajono savivaldybės meras Bronius Markauskas pagarsino ir Vietos ūkio ir kaimo reikalų komiteto siūlomą protokolinį pavedimą − pavesti Klaipėdos rajono savivaldybės administracijos direktoriui paskesniais metais teikiant svarstyti klausimą dėl kompensavimo centralizuotai teikiamos šilumos kainos Vėžaičių miestelio gyventojams, mažinti kompensuojamą procentą 10 procentų, tuo siekiant skatinti gyventojus renovuoti pastatus, o įmonę ieškoti alternatyvių šilumos gamybos, infrastruktūros atnaujinimo ir panašių sprendinių, leidžiančių mažinti paslaugų teikimo kainą.


Ekonomikos ir biudžeto komitetas taip pat teikia tokį protokolinį pavedimą, tačiau kitu punktu numatomas dar pavedimas Administracijos direktoriui parengti daugiabučių renovacijos skatinimo tvarką, Savivaldybei prisidedant prie renovacijos darbų finansavimo. Ekonomikos ir biudžeto komiteto pirmininkas Nerijus Galvanauskas pabrėžė, kad visi rajonai jau baigia renovacijas, o Klaipėdos rajonas vis dar velkasi gale. Tarybos narys Vaclovas Macijauskas atkreipė dėmesį, kad renovacijas skatinanti tvarka jau parengta, numatyta, tad nebent reikėtų ją tobulinti. „Taip, yra pirmieji žingsniai dėl renovacijos, tačiau reikia išsamesnės, plačiau aprėpiančios tvarkos“, – patikino vicemerė Audronė Balnionienė.


Ir bizūnas, ir saldainis
Klaipėdos rajono meras B. Markauskas ragino Tarybą pritarti pagarsintiems protokoliniams pavedimams. Renovacijoms spartinti būtų ieškoma papildomo finansavimo, semiamasi gerosios praktikos pagal kitų savivaldybių patirtį. O Vėžaičių gyventojams transliuojama žinia, kad nesitikėtų, jog Savivaldybė visąlaik kompensuos šildymo išlaidas, patys taip pat ieškotų išeičių, būtų skatinama renovacija. „Pagal šiuos protokolinius turime ir bizūną, ir saldainį – du viename“, – replikavo N. Galvanauskas. Tarybos narė Loreta Piaulokaitė-Motuzienė nematė prasmės tvirtinti protokolinius pavedimus: „Kai bus kitąmet svarstomas Vėžaičių klausimas, tada galėsime ir spręsti.“
Pasiūlytiems protokoliniams pavedimams buvo pritarta.


Lygiateisiškumo principas
Švietimo, kultūros ir sporto komitetas pateikė siūlymą dėl alternatyvaus balsavimo. „Kadangi dujų kaina šį šildymo sezoną pakilo ne tik Vėžaičių miestelio gyventojams, bet ir viso Klaipėdos rajono, Lietuvos gyventojams, siūlau išaugusią gamtinių dujų kainą 50 procentų kompensuoti visiems dujomis besišildantiems Klaipėdos rajono gyventojams visą 2021–2022 metų šildymo sezoną“, – komitete pasiūlė R. Simonavičius. Tarybos posėdyje jis akcentavo, kad sprendimo projektas, pagal kurį numatoma kompensacija tik vėžaitiškiams, yra pažeidžiantis lygiateisiškumo principą: jei kompensacija skiriama vienam Vėžaičių namui, negalima išskirti kito namo ar gyvenvietės. N. Galvanauskas komentavo, jog lygiateisiškumo principas paminamas, kai tik dvi teritorijos – dalis Gargždų ir Vėžaičių – patenka į centralizuotai tiekiamos šilumos zoną. Tad ne visi gali rinktis šildymo būdą, keisti kuro rūšį. „Turime moralinę teisę kompensuoti“, – sakė Ekonomikos ir biudžeto komiteto primininkas N. Galvanauskas.


Buvo paskelbtas alternatyvus balsavimas. Pirmiausia – pagal sprendimo projektą – kompensuoti centralizuotai tiekiamos šilumos kainą tik Vėžaičių miestelio daugiabučių namų gyventojams 2021–2022 metų šildymo sezono metu, padengiant UAB „Klaipėdos rajono energija“ 50 procentų gamtinių dujų pirkimo kainos, viršijančios bazinę dujų kainą. 22 balsavus už, 4 susilaikius, pritarta. Tad dėl R. Simonavičiaus inicijuoto Švietimo, kultūros ir sporto komiteto siūlymo nebebalsuota.


Agnė ADOMAITĖ

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių