Vietoj įmonės „atsargų“ – beveik tuščios lentynos

Valstybinė mokesčių inspekcija (VMI) patikrinusi įmonę, ne vienerius metus „kaupusią“ maisto produktų ir kitų plataus vartojimo prekių atsargas, vietoj 570 tūkst. eurų vertės deklaruotų prekių likučių rado jų tik kiek mažiau nei už 20 tūkst. Kitas patikrinimas atskleidė, kad mažmenine drabužių prekyba užsiimanti įmonė realiai nebeturi apie 370 tūkst. eurų vertės prekių. Čia taip pat nustatyta ir kitų pažeidimų: nelegaliai dirbantis asmuo, perkant nebuvo išduotas kasos kvitas beigrynųjų pinigų perteklius kasoje.

Kur iškeliavo prekės, įmonės paaiškinti negalėjo. Tikėtina, kad buhalteriniuose dokumentuose kaip atsargos apskaitytos prekės yra parduotos, tačiau gautos pajamos neapskaitytos ir nedeklaruotos, nedeklaruoti ir mokėtini mokesčiai. Abiem atvejais informacija apie įmones perduota teisėsaugai.

„VMI atlikta prekybos sektoriaus įmonių duomenų analizė rodo, kad dalis prekybininkų apskaito itin didelius, ekonomine logika nepagrįstus prekių atsargų kiekius, nors tikrovėje tiek jų neturi. Deklaruoti prekių likučiai atskirais atvejais yra didesni nei vienerių ar dvejų metų, o kartais ir ilgesnio laikotarpio įmonių pajamos. Pvz., 570 tūkst. eurų vertės prekių atsargasturinti įmonė per metus deklaravo apie 120 tūkst. eurų vertės pardavimų“,- komentavo VMI viršininko pavaduotojas Artūras Klerauskas, pabrėžęs, kad tokiais atvejais VMI įmonėms turi pagrįstų klausimų.

VMI prekybos įmonėms pataria, nelaukiant papildomų raginimų,savarankiškai įsivertinti,ar nurodytieji duomenys apie  prekių likučius atitinka tikrovę ir, atitinkamai, duomenis apie deklaruotus pardavimus bei apskaičiuotus mokesčius ištaisyti. Pažymėtina, kad dalis mokesčių mokėtojų jau sulaukė klausimynų, kurie padės pasitikrinti  situaciją įmonėje. Mokesčių administratoriui klausimų taip pat kelia situacijos, kai nedidėjant įmonių pajamoms jų turimos prekių atsargos toliau auga, atsargų apyvartumo rodikliai yra neigiami, apyvartinės įmonių lėšos yra užšaldomos, o jų trūkumas dengiamas akcininkų įnašais ar paskolomis ir pan.

Prekybos veiklą šalyje iš viso yra deklaravę 48 tūkst. šalies juridinių asmenų, 96 proc. įmonių yra mažos ir vidutinės, šiame segmente stebimas ir sąlyginai didesnis atsilikimas, susijęs su duomenų atitiktimi. Mokesčių administratoriui įvertino apie 10 tūkst. įmonių, PVM mokėtojų, finansinės atskaitomybės ir kitus pateiktus duomenis. Klausimų, kad galimai ne viskas tinkamai deklaruota, kyla dėl 43 proc. klientų.

stelažai

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių