Žirgų puoselėtojai rinkosi Katare

Emyro žirgyno kieme galima pasigrožėti ir medžiokliniais ereliais.

 

Gargžduose gyvenantis verslininkas Vaclovas MACIJAUSKAS įsitikinęs, kad pasaulyje yra du gražūs dalykai – tai moteris ir žirgas. Šiuo metu jis turi 10 žirgų, iš kurių 5 – arabų veislės. Pastaroji yra labai vertinama, apie jos veisimą, ateities perspektyvas verslininkas neseniai diskutavo net Katare, kur vyko pasaulio arabų arklių augintojų organizacijos (WAHO) konferencija.

Dalyvavo ne pirmą kartą

V. Macijauskas yra Lietuvos arabų arklių augintojų asociacijos valdybos narys, tad Katare jai ir atstovavo. „Moku keletą užsienio kalbų – rusų, anglų, tad dažnai tenka dalyvauti tarptautiniuose renginiuose. WAHO konferencijas rengia kas dveji metai. Jau buvo Sirijos sostinėje Damaske, Omane, Katare, dabar vėl Katare, nors turėjo organizuoti Brazilija, tačiau to nesugebėjo padaryti. Jau aišku, kad po dvejų metų konferencija vyks Bachreine. Man dalyvavimas šiose konferencijose yra labai svarbus. Jose sprendžiami arabų žirgų veislės išlaikymo, vystymo, populiarinimo ir daugelis kitų klausimų. Žirgų mylėtojai suvažiuoja iš viso pasaulio: Amerikos, Australijos žemynų, arabų šalių, aktyviai dalyvauja ir europiečiai. Deja, iš Baltijos šalių buvome tik mes – lietuviai“, – pasakojo V. Macijauskas. Paklaustas, ar brangi toV. Macijauskas yra Lietuvos arabų arklių augintojų asociacijos valdybos narys, tad Katare jai ir atstovavo. Tačiau gargždiškis neabejingas ir nacionalinei veislei – žemaitukams. „Kunigaikštis Oginskis juos savo laiku išsaugojo, tad Rietave yra įkurtas žirgynas prieš 5 metus. Būtent čia yra puoselėjami žemaitukai“, – pasakojo pašnekovas, kuris yra minėto žirgyno dalininkas.kia išvyka, užsiminė, jog pačią kelionę ir apgyvendinimo išlaidas finansavo Lietuvos arabų arklių augintojų asociacija, pačiam teko pasirūpinti tik kitomis asmeninėmis reikmėmis.

Išsiskiria grakštumu ir ištverme

Verslininkas akcentavo, kad arabų veislės žirgai yra kitokie, jie išsiskiria grakštumu ir ištverme. Kai vyksta ištvermės jojimo varžybos, arabų žirgai gali bėgti 160 km ir po to jaustis visiškai normaliai. „Turėjau ir aš ištvermės jojimo čempioną. Taip pat žirgą, kuris buvo pelnęs WAHO prizą, vadinasi, buvo įvertinti jo nuopelnai veislei, taip pat fizinė būklė ir pan.“, – didžiuodamasis prisiminė pašnekovas.

Arabų žirgo kaina svyruoja nuo 1000 iki 10 mln. eurų. Viskas priklauso nuo pasiekimų sporte, nuopelnų arabų veislei, populiarumo. Lietuvoje yra auginama apie 150 arabų žirgų. „Tai nėra daug. Be to, anksčiau dauguma jų priklausė Vilniaus žirgynui, o dabar situacija apsivertė aukštyn kojomis. Beveik visi yra privatininkų rankose. Dėmesio šiai veislei išties stinga valstybiniu mastu“, – apgailestavo V. Macijauskas.

Verslininko nuosavi augintiniai yra prižiūrimi Rietavo, Juknaičių žirgynuose. Paklaustas, ar pats jodinėja arabų veislės žirgais, atsakė: „Jų charakteris išskirtinis, aš jiems kiek per sunkus (juokiasi – aut. past.). Tačiau prisipažinsiu: ant vieno kartais užsėdu. Man jodinėjimas yra didžiulis malonumas.“ Kad žirgų sportas populiarėtų, V. Macijauskas jau 7 metus rengia žirgų konkūrus Gargžduose.

Kupranugariams – pavydėtinos sąlygos

Gargždiškis iki šiol tebegyvena kelionės įspūdžiais. Vienas iš nepamirštamų reginių, kurį V. Macijauskui teko regėti Katare, tai kupranugarių lenktynės: „Jie lenktyniauja 5 km apie 40–50 km/h greičiu. Prizas siekia kelis milijonus dolerių. Šie atitenka treneriui. Vieno kupranugario kaina – iki 15 mln. dolerių. Katare paprasti darbininkai taip gerai negyvena kaip kupranugariai. Ten veikia net specialiai jiems sukurtos klinikos, o, pavyzdžiui, žirgai turi įrengtus moderniausius baseinus, gali plaukioti.“

Kataras tviska prabanga, mat yra pats didžiausias pasaulyje gamtinių dujų tiekėjas. Valstybėje yra apie 300 tūkst. piliečių, o gyventojų – per 1,5 mln. „Kataro pilietis yra tik tas, kurio abu tėvai yra Kataro piliečiai. Jie tik gimę gauna sąskaitą banke – apie 100 ar 200 tūkst. eurų. Kiekvieno Kataro piliečio vaikas, baigęs mokyklą ir sumanęs mokytis bet kuriame pasaulio universitete, gauna šimtaprocentinį finansavimą. Jei tai yra mergina, ją lydi giminaitis, kuriam taip pat skiriamas finansavimas“, – krašto piliečių privilegijas vardijo V. Macijauskas. Katare, kurį valdo 36 metų emyras, klesti daugpatystė. Tačiau žmonos tarpusavyje nesipyksta, nes jei vyras nupirko namą vienai žmonai, lygiai tokį pat turi nupirkti ir kitoms.

Niekam ne paslaptis, kad atlyginimai Katare taip pat skirstomi pagal tautybes. Mažiausiai apmokami – filipiniečiai, net afrikiečiai gauna daugiau. Europiečiai yra viduryje: gauna mažiau nei Kataro piliečiai, tačiau daugiau nei filipiniečiai.


  • 23 šalyse žirgas laikomas šventu gyvūnu.
  • Senuose nespalvotuose filmuose, kur pagal scenarijų būdavo šaudoma į žirgus, per filmavimus tai vykdavo iš tikrųjų.
  • Jei statuloje žirgo priekinės kojos yra iškeltos į viršų, vadinasi, raitelis žuvo mūšyje, jeigu pakelta viena koja – žmogus mirė nuo žaizdų, patirtų kovoje. Jei žirgo visos kojos ant žemės – žmogus mirė sava mirtimi.
  • Žirgai jaučia žmogaus emocijas. Jeigu žmogus bijo žirgo, jis gali jo tiesiog neklausyti.
  • Arabų veislės žirgai turi vienu šonkauliu mažiau juosmens srityje ir dviem slanksteliais mažiau uodegoje nei kitų veislių žirgai.
  • Žirgų akys – didžiausios iš visų sausumos gyvūnų.
  • Žirgai negali kvėpuoti per burną.
  • Šių gyvūnų fiziologija sudaryta taip, kad jie neturi galimybės vemti. Žirgai neturi tulžies pūslės.
  • Žirgai geba blokuoti kojų raumenis, todėl gali miegoti stovėdami ir nenugriūti.
  • Skirtingai nuo kitų žinduolių žirgo skelete nėra raktikaulio. Tai padidina gyvūno kojų judesių diapazoną, leidžiantį išvystyti didelį greitį.
  • Didžiausias užfiksuotas kumeliukų skaičius, gimęs vienai kumelei, – 19.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių