Žmonių dėmesingumas išgelbėjo keturkojo gyvybę
Abejingumas žudo, neabejingumas gelbsti. Pasirinkimas visada yra: gali apsimesti, kad nieko nematai, negirdi ir praeiti pro šalį arba sustoti ir padėti tam, kuris sau padėti negali. Neseniai gyvūnų mylėtojus sujaudino dviejų šunelių likimas Klaipėdos rajono Priekulės seniūnijoje, Pjaulių kaime. Vienas iškeliavo pas savo gentainius į dausas, o kitam laikinais namais tapo gyvūnų prieglauda.
Be vandens
Pririštus grandine prie būdos, be lašo vandens kepinant saulei, su dubenimi sugedusio ėdalo du šunis Pjaulių kaime, sodyboje, pastebėję žmonės neliko abejingi. Apie tai, ką pamatė, jie pranešė policijai. „Buvo gautas pranešimas, kad Klaipėdos r., Pjaulių k., apleistoje sodyboje, yra pririšti du galimai neprižiūrėti šunys, vienas iš jų nugaišęs. Atvykę pareigūnai iškvietė gyvūnų globos organizacijos atstovus, kurie gyvą šunį išsivežė, kito gyvūno gaišena išvežta ekspertizei atlikti. Buvo surinkta medžiaga įvykio aplinkybėms patikslinti“, – „Vakarų Lietuvą“ informavo Klaipėdos apskrities vyriausiojo policijos komisariato (KAVPK) Komunikacijos poskyrio vyriausioji specialistė Asta Kažukauskienė.
Į sodybą atvykę gyvūnų prieglaudos „Būk mano draugas“ savanoriai apgailestavo, kad vienam šuneliui niekuo padėti nebegalėjo – pririštas prie būdos jis gulėjo negyvas atmerktomis akimis, lyg būtų tik prigulęs pailsėti karštą dieną. Apžėlusiame kieme prie kitos būdos ratais bėgiojančiam keturkojui pasisekė labiau – jis sulaukė gelbėtojų ir buvo išvežtas į gyvūnų prieglaudą. Šunys neatrodė sulysę, tačiau šeimininkės abejingumą liudijo dubuo apipelijusio ėdalo, o kiti tušti. Juose nebuvo kiekvienai gyvybei būtino vandens. Kad šeimininkai privalo pasirūpinti savo augintiniais, reikalauja paprastas žmogiškumas, ne tik Gyvūnų gerovės ir apsaugos įstatymas.
KAVPK Komunikacijos poskyrio vyriausioji specialistė A. Kažukauskienė informavo, kad rugpjūčio 22 d. gautos Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos ekspertų išvados. Remiantis jomis, žiauraus elgesio su gyvūnais nenustatyta. Tačiau laboratorinio tyrimo išvados nekeičia fakto, kad šuo buvo laikomas netinkamomis sąlygomis – pririštas prie būdos neturėjo normalaus ėdalo ir vandens. „Gyvūnas nebuvo sulysęs, bet baisiausia, kad visiškai nebuvo vandens ir neaišku, kiek laiko jo negavo, todėl galėjo sutrikti medžiagų apykaita ir gyvūnas galėjo nugaišti“, – paklausta, kokį vaizdą pamatė sodyboje Pjauliuose, papasakojo Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos vyriausioji veterinarijos gydytoja inspektorė Ilona Urbutienė. Kada nugaišo vienas iš sodybos sargų, galima tik spėlioti. Šiemet rajone tai, pasak veterinarijos specialistės, pirmas kartas, kai buvo kreiptasi dėl nugaišusio gyvūno augintinio ir pripažino, kad ne visada tokiais atvejais tarnyba yra informuojama.
Ir švietimu, ir baudomis
Antrasis apie 5 metų šunelis iš Pjaulių kaimo sodybos kol kas dienas leidžia gyvūnų prieglaudoje „Būk mano draugas“ su panašaus likimo bičiuliais, bet sotus ir neištroškęs. Klaipėdos rajono savivaldybė yra sudariusi sutartį su VšĮ „Būk mano draugas“, įsikūrusia Sendvario seniūnijos Glaudėnų kaime. Savivaldybė pagal sutartį apmoka už beglobio gyvūno paėmimą iš gatvės arba, kaip minėtu atveju, iš namų, kur gyvūnui nesudarytos normalios sąlygos gyventi.
„Situacija ypač sudėtinga kaime. Žmonės turi suprasti, kad gyvūnas negali būti laikomas pririštas grandine prie būdos, kad jis turi gauti maisto ir švaraus vandens – privaloma patenkinti būtinus augintinio poreikius“, – pasipiktinimo kai kurių žmonių abejingumu ir nežmoniškumu neslėpė gyvūnų globėja G. Kučinskienė. Jos nuomone, žmones reikia šviesti, bet ir valstybė turi keisti požiūrį. „Nėra net minimalios Gyvūnų gerovės ir apsaugos įstatymo kontrolės. Pirmiausia Lietuvoje turi būti griežtai uždrausta laikyti pririštus grandine gyvūnus. Baudos už gyvūnų gerovės pažeidimus turėtų būti ne 10, 20 ar 30 eurų, o daug didesnės“, – įsitikinusi G. Kučinskienė.
Ji papasakojo, kad į prieglaudą kreipėsi moteris, norinti priglausti mažą šuniuką ir laikyti pririštą grandine. Paklausta, ar yra turėjusi augintinį, gyvūnų globėjai paaiškino, kad net tris šunis, bet visus papjovė kaimynų šuo. Nenorėdama pyktis su kaimynais į policiją ji nesikreipė ir pareiškimo nerašė. Žinoma, šunelio iš prieglaudos gyvūnų globėjai moteriai nepatikėjo.
Žmonių abejingumas kartais pražudo ne tik gyvūno, bet ir žmogaus gyvybę, o neabejingumas gelbėja. „Neseniai Klaipėdoje, Tilžės gatvėje, pamačiau suklupusį žmogų. Pribėgau prie jo, šalia – inhaliatoriai. Kai aš pribėgau, ir kita moteris priėjo. Iškvietėm greitąją, – savo patirtimi ir užplūdusiais jausmais pasidalijo G. Kučinskienė. – Reikia turėti širdį ir vienas kitam, ir gyvūnams.“
—
Klaipėdos r. PK pareigūnų duomenimis, 2023 m. nuo sausio 1 d. iki rugpjūčio 24 d. Klaipėdos rajone ikiteisminių tyrimų dėl žiauraus elgesio su gyvūnais nepradėta, administracinių nusižengimų pagal LR ANK 346 str. 16–19 d. neužfiksuota.
Laima ŠVEISTRYTĖ