Žmonių problemas sprendžia SOLVIT

Pagalba: pasitaiko, kad keliaujant po ES šalis ar jose dirbant, tenka susidurti su kitos valstybės valdžios institucijų biurokratinėmis kliūtimis, tada žmonėms padėti gali SOLVIT centras – nemokamai paslaugas teikianti organizacija.

Lietuvai įstojus į Europos Sąjungą, po Europos Bendrijos valstybes laisvai keliaujantys, jose dirbantys, besimokantys, studijuojantys ir gyvenantys Lietuvos piliečiai ar verslo atstovai neretai susiduria su tos šalies valdžios institucijų biurokratinėmis kliūtimis, kai nepripažįstamas mūsų šalyje įgytas diplomas, kvalifikacija, nesuteikiamos asmeniui priklausančios socialinės garantijos, neleidžiama pradėti paslaugų verslo. Šiais ir kitais atvejais siūloma kreiptis į Ūkio ministerijoje veikiantį Lietuvos SOLVIT centrą.

Neretai pasitaiko atvejų, kai ES valstybėse atsidūrę Lietuvos piliečiai susiduria su įvairiausiomis biurokratinėmis kliūtimis.

Štai Danijoje gyvenanti ir dirbanti lietuvė norėjo pasikeisti vairuotojo pažymėjimą Danijoje, nes pasibaigė jo galiojimo laikotarpis. Tačiau Danijos institucija atsisakė dokumentą pakeisti, nes jis buvo išduotas Lietuvoje.

Kitas atvejis – Vokietijoje gyvenanti lietuvė kreipėsi į atsakingą Vokietijos instituciją su prašymu pripažinti jos profesinę kvalifikaciją ir pateikė Ūkio ministerijos išduotą pažymėjimą, kuris patvirtino jos kirpėjos profesinę patirtį ir trukmę. Tačiau Vokietijos institucija reikalavo naujo pažymėjimo, kuriame būtų nurodyta ne tik profesinės patirties trukmė, bet ir konkrečios datos, kada moteris užsiėmė kirpėjos veikla Lietuvoje.

Abiem šiais atvejais moterys kreipėsi į Lietuvos SOLVIT centrą. Šiam įsikišus, buvo pripažinta, kad lietuvės vairuotojo pažymėjimą turi atnaujinti Danijos atsakinga institucija. SOLVIT pastangomis Danijoje gyvenanti lietuvė toliau gali vairuoti.

Taip pat Lietuvos SOLVIT centras, išnagrinėjęs lietuvės kirpėjos iš Vokietijos atvejį, išsiaiškino, kad, vadovaujantis ES teise, papildomas Vokietijos institucijos reikalavimas yra neteisėtas.

Ir tai tik kelios iš dešimčių bylų, kurias Lietuvos piliečių ir įmonių naudai padėjo išspręsti SOLVIT centras, į kurį verta kreiptis visada, iškilus panašioms problemoms kitose ES šalyse.

SOLVIT – nemokamos paslaugos

Lietuvos SOLVIT centras veikia Ūkio ministerijoje. Tai yra ES piliečių ir įmonių poreikiams pritaikytas ir nemokamai paslaugas teikiantis centras, kurio paskirtis – padėti greitai ir praktiškai išspręsti problemas.

SOLVIT pavadinimas išvertus iš anglų kalbos reiškia „išspręsti“. Tai Europos Komisijos įkurtas tinklas, kuris veikia visose ES valstybėse, taip pat ir Lietuvoje. Gyventojams iškilusios problemos sprendžiamos neformaliai ir, svarbiausia, nemokamai.

SOLVIT nagrinėja tarpvalstybinio pobūdžio nesklandumus, su kuriais susiduriama ES valstybėse, taip pat Norvegijoje, Islandijoje, Lichtenšteine, kai neteisingai taikomi ES vidaus rinkos teisės aktai, iškilus sunkumų bendraujant su vietos valdžios institucijomis. SOLVIT padeda piliečiams ir įmonėms pasinaudoti ES teikiamais pranašumais.

Žmonės aktyviau gina savo teises

Į SOLVIT dėl iškilusių prob­lemų kasmet kreipiasi vis daugiau žmonių, tai matoma pagal išnagrinėtų bylų skaičių. Beje, net 86 procentai jų išsprendžiama žmogaus ar įmonės naudai. Pernai Lietuvos SOLVIT centras išsprendė 34 bylas, šiemet jų jau yra 38.

Centro atstovai atkreipė dėmesį į tai, kad pastaraisiais metais daugėja problemų, susijusių su socialine apsauga. Pasitaiko atvejų, kai kitoje ES šalyje žmogus gyvena, dirba, bet negauna jam priklausančių socialinių išmokų, taip pat kyla problemų sveikatos apsaugos srityje, dėl pensijų, nedarbo socialinio draudimo.

Kreiptis į SOLVIT paprasta, tereikia užpildyti skundo formą internete. Gavus skundą, jį siekiama išnagrinėti per dešimt savaičių. Daugiau apie Ūkio ministerijoje veikiančio SOLVIT centro teikiamas paslaugas rasite adresu www.solvit.lt.

Jurga Budrytė

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių