Žurnalistams Italija sugrąžino sveikatą ir laimę

Žurnalistai, mados ir gastronomijos ekspertai, knygų autoriai Jurga ir Paulius Jurkevičiai Romoje gyvena jau daugiau nei du dešimtmečius. Anot jų, Italija juos išvadavo nuo daugelio ligų. Mat bato formą primenanti valstybė išsiskiria virtuvės tradicijomis, puoselėjančiomis sveikatą ir ilgaamžiškumą. Unikalius receptus, tyro alyvuogių aliejaus fenomeną sutuoktiniai neseniai atskleidė ir gargždiškiams, restorane „Lijo“ surengę degustacinę vakarienę.

Lietuviai „mėgaujasi“ falsifikatais

– Išsikraustę į Italiją kardinaliai pakeitėte savo gyvenimą, kas paskatino šiuos pokyčius?

– Gyvendami Lietuvoje buvome jauni, gražūs, bet labai nesveiki. Galėtume pateikti sąrašą ligų, kuriomis sirgome, nuolat lankydavomės pas gydytojus. Tačiau gyvenimas mus nukreipė į Italiją. Čia mūsų ligos, pasikeitus gyvenimo būdui, maitinimosi įpročiams, išnyko. Dabar Lietuvoje rengiame gastronomijos vakarus, kuriuose atskleidžiame itališkos virtuvės niuansus. Parašėme jau ne vieną knygą, kokie anksčiau buvome ligoti ir kaip tapome sveiki.

Mūsų įsitikinimu, pažinti maistą reiškia pažinti pasaulį. Gargžduose mes daugiausia kalbėjome apie vieną produktą, kurį daugelis lietuvių tikina gerai pažįstą. Tai alyvuogių aliejus. Tačiau dauguma žmonių net nesusimąsto, kad „mėgaujasi“ viso labo falsifikatais. Šio aliejaus pilna visuose Lietuvos prekybos tinkluose, tačiau labai gaila, kad nekokybiško.

Italų virtuvės pagrindinis herojus yra būtent alyvuogių aliejus. Mes per savaitę jo suvartojame du butelius. Vartojame su įvairiais patiekalais, beje, taip pat naudojame kaip kosmetines priemones: tepame ant veido, rankų, plaukų ir t. t.

– Yra tvirtinančiųjų, jog reikia vartoti tik savo krašto produktus. Alyvuogių aliejus Lietuvoje nėra spaudžiamas, tad ar čia gyvenantiems lietuviams išties verta juo mėgautis?

– Tikrai Lietuvoje mums ne vienas tvirtino, kad mūsų kraštas turi linų sėmenų ir pan., tad nėra prasmės žavėtis alyvuogių aliejumi. Mes pajuokaujame, kad Lietuva, kaip valstybė, nebūtų gimusi be alyvuogių aliejaus, kuris į mūsų šalį atkeliavo kartu su krikščionybe. Lietuvos valdovas Mindaugas buvo krikštytas, o vienas iš krikšto ritualų yra patepimas. Ir buvo jis pateptas būtent aromatiniu alyvuogių aliejumi. Šis aktas – pirmas mūsų žingsnis į Vakarus. Beje, į mūsų kraštus alyvuogių aliejų atvežė karalienė Bona Sforca, kraustydamasi iš Neapolio.

Ar reikia įrodinėti alyvuogių aliejaus naudą? Gal verta paminėti vien tai, kad jame yra gausu polifenolių – tai biologinės medžiagos, stabdančios organizmo ląstelių senėjimą. Argi nedaro įspūdžio, kad seniausiam alyvmedžiui Kretos saloje yra per 3 000 metų?

Visą straipsnį skaitykite šeštadienio „Bangos“ 5 puslapyje.

Agnė ADOMAITĖ

Vytauto BUTKAUS nuotr.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių