Gyventojams svarbu, kokį geriamąjį vandenį gauna

Pernai mikrobinės taršos nenustatyta nė viename Klaipėdos rajono vandentiekyje, tačiau kai kuriuose leidžiamą lygį viršijo fluoridas ir boras, daugiau rasta amonio, mangano, geležies ir kita.

Pasidomėti, koks geriamasis vanduo viešai tiekiamas rajono gyventojams paskatino „Bangos“ skaitytojos skambutis. Ji teiravosi, ar galima maistui naudoti karštą vandenį? Ar tai saugu, nekenksminga?

Karštas vanduo ruošiamas iš geriamojo

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro Klaipėdos departamento Gargždų skyriaus vedėja Aušra Syminienė kalbėjo, jog per pastarąjį dešimtmetį Klaipėdos rajone nenustatyta susirgimų, susijusių su centralizuotai tiekiamo vandens kokybe. „Geriamojo vandens kokybę kontroliuoja Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) Klaipėdos departamento specialistai. Šildomas tas pats viešai tiekiamas geriamasis vanduo, kurio kokybė nuolat tikrinama ir mikrobinės taršos negali būti. Kiekviena vandenvietė turi savo problemų. Mūsų skyriaus specialistai organizuoja tyrimą šachtinių šulinių vandens, kurį naudoja nėščiosios ir kūdikiai iki 6 mėnesių, nustatyti nitritų ir nitratų kiekį, dėl apsinuodijimo profilaktikos. Dažniausiai būna geras vanduo, nors pasitaiko visko“, – dėstė A. Syminienė.

Pasiteiravus ar galima maistui naudoti centralizuotai tiekiamą karštą vandenį VMVT Klaipėdos departamento direktorius Antanas Bauža atsakė, jog geriamojo vandens saugą ir kokybę reglamentuoja Lietuvos higienos norma „Geriamojo vandens saugos ir kokybės reikalavimai“. Joje nurodyta, kad buityje naudojamas karštas vanduo turi būti ruošiamas iš higienos normos reikalavimus atitinkančio geriamojo vandens. „Karšto vandens sauga ir kokybė turi būti užtikrinama iki pat vartojimo vietų, – akcentavo A. Bauža. – Geriamasis vanduo negali būti tiekiamas karštam vandeniui ruošti, jeigu nevykdoma jo programinė priežiūra“.

Viešai tiekiamo geriamojo vandens laboratorinę kontrolę vykdo jo tiekėjas. Pagal Lietuvos higienos normą geriamajame vandenyje tiriami 2 mikrobiniai rodikliai, 27 toksiniai, 17 indikatorinių rodiklių ir 3 radiologiniai.

Duomenys apie kokybę – ne iš visų tiekėjų

VMVT Klaipėdos departamente užregistruotos 56 vandens tiekimo teritorijos, esančios Klaipėdos rajone, iš kurių vanduo tiekiamas gyventojams. Dalis jų aprūpinami iš Klaipėdos miesto 1-osios ir 3-čiosios vandenviečių. Daugiausia (41) eksploatuoja AB „Klaipėdos vanduo“, kitas (15) – gyvenamųjų namų savininkų bendrijos (GNSB), kaimo bendruomenės, savininkai.

A. Baužos teigimu, beveik visi geriamojo vandens tiekėjai pernai vykdė viešai tiekiamo geriamojo vandens programinę priežiūrą ir apie tyrimų rezultatus informavo VMVT Klaipėdos departamentą. Tačiau to nevykdė ir ataskaitų apie tiekiamo vandens saugos ir kokybės rodiklius pernai nepateikė trijų vandenviečių eksploatuotojai: IGNSB „Trakėnai“ (Klipščių kaimo vandenvietė), GNSB „Trušelių būstas“ (Agnytės g., Trušelių kaimo vandenvietė), visuomeninė organizacija „Venckų bendruomenė“ (Venckų kaimo vandenvietė).

Saugus ir kokybiškas vanduo buvo tiekiamas iš 17-os AB „Klaipėdos vanduo“ eksploatuojamų vandentiekių: Agluonėnų, Auksorų, Balsėnų, Endriejavo, Girininkų, Girkalių, Gropiškės, Dreižių, Drevernos, Judrėnų, Karklės, Kretingalės, Lapių, Plikių, Priekulės, Minijos g., Veiviržėnų, Vėžaičių ir 4-ių vandenviečių, eksploatuojamų smulkiųjų vandens tiekėjų – UAB „Gargždų plytų gamykla“, Skomantų, Maciuičių kaimo 1-osios ir 2-sios vandenviečių.

Mikrobinės taršos nenustatyta

Pernai mikrobinės taršos nenustatyta nė viename vandentiekyje. Iš tiriamų 27 toksinių rodiklių leidžiamus lygius viršijo fluoridas ir boras. Aukštkiemių vandenvietėje, kurią eksploatuoja AB „Klaipėdos vanduo“, nustatyta fluorido – 1,9 mg/l vietoj leistino 1,5 mg/l. Pasak A. Baužos, problema šioje vandenvietėje išspręsta pradėjus vandenį tiekti iš Klaipėdos miesto vandenvietės.

Leidžiamas boro koncentracijos lygis (1,0 mg/l) viršytas dviejų vandentiekių vandenyje: Slengių kaimo Aulaukio g., kurį eksploatuoja GNSB „Svajonių kranto gyvenvietė“ – 1,94 mg/l, Trušelių kaimo Dvaro g., eksploatuojamo GNSB „Gindulių sodybos“ – 1,96 mg/l.

„Įgyvendinant „AB „Klaipėdos vanduo“ viešai tiekiamo geriamojo vandens kokybės gerinimo Klaipėdos rajono savivaldybės teritorijoje programos 2013-2020 m. priemonių planą, 8-iose vandens tiekimo teritorijose pagerinta jo kokybė. Naujomis vandentiekio linijomis iš Klaipėdos miesto vandenviečių vanduo pradėtas tiekti Kalotės, Sodų g. gyventojams, Priekulės, Minijos g., Trušelių, Agilos g., Aukštkiemių, Gropiškės, Kalnuvėnų kaimų gyventojams. Iš Endriejavo vandenvietės pradėtas tiekti Auksorų kaimo gyventojams, iš Veiviržėnų – Dudinėlių kaimui“, – kalbėjo A. Bauža.

Vandens tiekėjų pateiktų ataskaitų duomenimis, iš 17-os tirtų indikatorinių rodiklių leidžiamus lygius viršijo aštuoni: amonis – 31 vandentiekio vandenyje, bendroji geležis – 23, drumstumas – 17, manganas – 5, permanganato indeksas – 2, kvapas – 1, skonis – 1.

Specialistų teigimu, indikatoriniai rodikliai tiesiogiai nesietini su kenksmingu poveikiu sveikatai, tačiau atspindi gamtinio vandens savybes, geriamojo vandens ruošimo ir tiekimo technologiją, ir kontroliuojami, kad būtų galima rasti geriamojo vandens saugos ir kokybės pažeidimo požymius, įspėti apie pavojų ir imtis atitinkamų priemonių.

Daugiausia skundų – iš Dauparų

Pernai VMVT Klaipėdos departamentas gavo 8 vartotojų skundus dėl viešai tiekiamo vandens kvapo ir spalvos – visi pagrįsti. Net 7 skundai – dėl Dauparų vandentiekio geriamojo vandens kokybės, o vienas – dėl Kalniškės. Specialistai atliko neplaninius patikrinimus, paėmė 28 vandens mėginius mikrobiologiniams, cheminiams, jusliminiams tyrimams. Iš jų 13 buvo nepatenkinami: Dauparų vandenvietėje vartotojams buvo nepriimtinas vandens kvapas, o Kalniškės – per didelė amonio ir geležies koncentracija.

AB „Klaipėdos vanduo“ įpareigotas nustatyti ir pašalinti vandens kokybės neatitikimo priežastis. Kalniškės vandenvietėje tai atlikta, tačiau Dauparuose problemų neišsprendė. Vandens tiekėjo atsakingam asmeniui skirta nuobauda.

Šiemet taip pat gauta skundų dėl Dauparų vandentiekio vandens kokybės. VMVT Klaipėdos departamento specialistai nustatė, kad paimtuose mėginiuose vartotojams nepriimtinas vandens kvapas, leidžiamas vertes viršijo amonis ir permanganato indeksas. Vandens tiekėjui nurodyta imtis priemonių, kad viešai tiekiamas vanduo atitiktų teisės aktų reikalavimus.

Virginija LAPIENĖ

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių