Tas apgaulingas dangaus mėlynumas

Žurnalistinis smalsumas vilioja prieš dėstant savo mintis pasmalsauti – kaip prasideda jūsų diena, kuom ji baigiasi, ką veikiate lūkuriuodami prie gydytojo kabineto? Nė neabejoju, kad daugelis atsakytų, jog diena ir prasideda, ir baigiasi mobiliuoju telefonu. Atrodo, bergždžiai byrantį laiką ko nors belaukiant taip pat bandome įprasminti naršydami telefonu.

Žinoma, atsirastų ir grupelė tikinančiųjų, kad geriausias būdas užbaigti dieną ar išnaudoti laukimo intervalus prasminga veikla – knygos skaitymas. Ir pastarieji būtų teisūs.

Dažnam prieš miegą skaitoma knyga – lyg jokio šalutinio poveikio neturintys migdomieji. Nekenkia ji ir skaitoma laisvesnę akimirką nuo darbų, mokslų ar kasdienių rūpesčių. O štai karštligiškas mobiliojo naršymas gali pridaryti dar ir kiek bėdos.

Skaičiuojama, kad šiuolaikinis žmogus miega vidutiniškai septynias valandas per naktį – visa valanda trumpiau nei prieš šimtmetį. Maža to, kas trečiam europiečiui būdingi miego sutrikimai. O jų priežastimi neretai tampa besaikis medijų naudojimas.

Ir kuo gi gali kenkti delno dydžio įrenginys – mobilusis telefonas, skleidžiantis dangaus mėlynumo šviesą? Tasai mėlynumas ir yra didžiausias pavojus mūsų miegui, ramybei ir atminčiai.

Mums miegant smegenys atrenka, ką iš dienos įvykių išsaugoti ir perkelti į ilgalaikę atmintį. Gerai neišsimiegojus šie procesai nevyksta taip gerai, kaip galėtų, ir atmintis nukenčia. Ne veltui mokslus kremtantiesiems siūloma nenaktinėti, o, perskaičius būtiną informaciją, nirti į gilų miegą. Jo metu žinios nugula ilgalaikėje atmintyje ir atkuriamos bei panaudojamos, kai tik prireikia.

Tačiau geram miegui būtina sąlyga – jo neturi trikdyti dangaus mėlynumo šviesa, nesvarbu – besiskverbianti pro langą ar iš šiuolaikinių medijų įrenginių. Kai mėlyna šviesa prigęsta, mūsų organizmas gauna signalą, kad laikas ruoštis ramybės būsenai ir saldžiam miegui. Tam ir šviesai nepralaidžios užuolaidos kabo nereto miegamajame – kad dangaus mėlynumas netrikdytų mūsų miego.

O kas, jei mėlynos šviesos šaltinį pasiimame drauge į lovą ir dar kurį laiką prieš užmerkdami akis naršome? Taip savo miegą atitoliname bent valandai. Organizmas tiesiog nesupranta, kad jau naktis, kad jau laikas gaminti miego hormoną melatoniną ir netrukus nerti į sapnus.

Ne tik melatonino pavadinimą mokslininkai linksniuoja, pasisakydami apie miego sutrikimus, jų priežastis ir gydymo būdus. Pasirodo, šalia dar rikiuojasi kortizolis (streso hormonas) ir grelinas (alkio hormonas). Jei melatonino gamybą mėlynoji švieselė slopina, tai kitų dviejų hormonų veiklą tik skatina. Štai jums ir priežastis vakarinio maršruto: lova – šaldytuvas – lova.

Maža to, mokslo įrodyta, kad užkandžiaujant naktį organizmas kalorijas įsisavina efektyviau nei dieną. Tai gal populiarųjį posakį „Po šešių nevalgau“ jau laikas keisti posakiu „Po šešių nescroll'inu“ (nenaršau mobiliojo telefono)?

Laura SĖLENIENĖ

Žurnalistė, komunikacijos specialistė, lektorė


Taip pat skaitykite:

Šventės rajone: džiugins gražios ir atsakingos iniciatyvos
Stabdoma Gargždų ligoninės  Vaikų ligų skyriaus veikla: lovos reikalingos COVID-19 pacientams
Koalicija: darbų įgyvendinama daugiau nei buvo suplanuota
Į Endriejavą paskirtas klebonas tęsia pažintį su Žemaitija
Kūrėjo eilėraščiuose glūdi paprasta pasaulio erdvė
Judrėnų kultūros namų 50-metis:  žiūrovus traukę originalūs projektai
Karantinas rajono bibliotekoms – (ne)baubas
Visuomenės tolerancijos dėlionė – Veiviržėnų Jurgio Šaulio gimnazijoje
Gyventojai šąla – kaltų nėra
Žemaitėška tatuiruotė kel sosėduomiejėma ėr šīpsėnas
Kningas pristatīmė – žemaitėška ruoda
Parduotuvėje „Tikra“ Gargžduose – tikri produktai imunitetui stiprinti
1991 m. sausio 13-oji mūsų atmintyje

Paieška

Naujienlaiškis

Žurnalisto pastabos

Akivaizdu

Laimėti varžybas – viena, o pasidalinti…

Plačiau »

Bendraukite su mumis Facebook