100 tūkstančių moterų pasinaudojo proga nedelsti

700 apvažiuotų Lietuvos miesto ir kaimo gyvenviečių, 100 tūkstančių patikrintų moterų, 1000 tų, kurios namo po krūtų patikros grįžo nešdamos sunkią naštą – žinią, kad į krūtį galimai įsibrovė vėžys, ir 1 moterų patikromis besirūpinusi gydytoja, kuri autobusėlyje pati sau atlikusi patikrą pamatė klasikinio vėžio ženklus. Šį spalį, simbolinį kovos su krūties vėžiu mėnesį, jau 14 metų gegužės–spalio mėnesiais po Lietuvą važinėjančiame „Rožinio kaspino“ autobusėlyje buvo patikrinta 100-tūkstantoji moteris.

„Kai atsirado „Nedelsk“, krūties vėžys dažnam asocijuodavosi tik su vienu dalyku – mirtimi, o kalbėti apie tai buvo tiesiog tabu. Statistiniai rodikliai tuo metu tiesiog gąsdino, o moterims ypač trūko žinių apie patikras ir profilaktiką, problemos masto suvokimo ir galimybių pasitikrinti, – prisimena Agnė Zuokienė, krūties vėžio projekto iniciatorė. – Per 14 metų visi kartu pasiekėme gana įspūdingų rezultatų – mirties nuo krūties vėžio atvejų kasmet vis mažėja ir iš paskutinių vietų, palyginti su kitomis Europos šalimis, vis lipame aukštyn įrodydami, kad sėkmingai kovojame su pagrindiniu moterų priešu – krūties vėžiu.“

Valstybė pagal atrankinę mamografijos programą tyrimą finansuoja tik sulaukus 50 metų. Paradoksalu, tačiau iš 1 000 moterų, kurioms „Rožinio kaspino“ autobusėlyje buvo aptikti vėžiniai dariniai, nemažai daliai 50-mečio laukti reikėtų ne vienerius metus. Viena iš jų – ir su autobusėliu keliaujanti gydytoja akušerė-ginekologė Aura Bartaškienė, kurią onkologinė liga užpuolė sulaukus vos 44-erių.

„Šiuo metu moterims nuo 50 iki 69 metų amžiaus mamografijos tyrimą kas dvejus metus, pagal atrankinę mamografijos programą, finansuoja valstybė, tačiau akivaizdu, kad to nepakanka. Jei tyrimą echoskopu moterims iki 50 metų finansuotų valstybė, situacija tikrai pasikeistų. Žinoma, galimybė pasitikrinti yra ir dabar, tačiau už profilaktiką turi susimokėti pati moteris. Būtent todėl „Rožinio kaspino“ autobusėlis yra ypač reikalingas moterims ir važiuos jis tol, kol bus „Nedelsk“ idėja tikinčių žmonių“, – sako gydytoja.

„Rožinio kaspino“ autobusėlis su gydytojų komanda beveik kasmet apsilankydavo ir Klaipėdos rajone, kuriame projektui „Nedelsk“ talkininkavo rajono Veiklių moterų sambūris.

A. VALAIČIO nuotr. iš „Bangos“ archyvo

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių